jamejamsara
سرا آشپزی کد خبر: ۵۶۰۹۷۶   ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲  |  ۱۰:۳۲

اگرکودک و یا سالمندی در خانه دارید که تمایلی به خوردن شیر نشان نمی دهند ، به جای شیر در سر سفره صبحانه می توانید "فرنی "بگذارید ومطمئن باشید که قبل از اینکه دست به سوی پنیر، کره، خامه، عسل و ... دراز کنند ، فرنی داغ را انتخاب خواهد کرد.

مواد لازم:

  • شیر:2یوان
  • آرد برنج: 2 قاشق غذاخوری سرپر
  • شکر :4 قاشق غذاخوری
  • آب :یک استکان
  • گلاب: 1 قاشق غذاخوری
  • کاکائو یا مربای گل محمدی برای تزیین: 1 قاشق مرباخوری 

طرز تهیه:

ابتدا شیر سرد را با لیوان های دسته دار که در تمامی خانه ها یافت می شود در قابلمه مورد نظر بریزید. سپس آرد برنج و آب را اضافه کنید و کاملاً هم زنید تا آرد در شیر سرد حل شود روی حرارت گذاشته و مرتباً هم زنید اگر لحظاتی هم زدن را متوقف کنید، باعث می شود آرد برنج در شیر گلوله گلوله شود. پس مرتباً به هم زنید تا کمی غلیظ شود بعد از روی حرارت کنار گذاشته و شکر و گلاب را اضافه کنید.

دوباره روی حرارت گذارید و هم زنید تا قوام لازم برای فرنی به دست آید .فرنی را بایستی سریعاً در کاسه های کوچکی که از قبل آماده چیده اید، بریزید دقت داشته باشید که در هنگام سرد شدن کمی سفت تر می شود پس وقتی از روی حرارت برمی دارید نه سفت و نه شل باشد.

در انتها می توانید کاکائو را در چند قطره آب حل کنید تا عصاره غلیظی به دست آید و با نوک قاشق یا قطره چکان روی فرنی هایی که در کاسه ها کمی سرد شده و خود را گرفته، تزئین کنید. یا اگر مربای گل محمدی دارید ، روی فرنی را با آن تزیین کنید .

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر