سرا - زندگی - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

زندگی
دودوتا چهارتا

چگونه پول‌های‌مان را به باد ندهیم؟

دودوتا چهارتا

۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۲

سوادمالی به زبان عامیانه‌اش یعنی دقیقا همان چیزی که درروتیتر خواندید.چگونه پول‌های‌مان را به باد ندهیم؟ شما را نمی‌دانم اما من یکی که همیشه دراین ماجرا یک پایم می‌لنگید. مثلا از همان طفولیت که پول توجیبی می‌گرفتیم، همیشه به دهم یازدهم ماه نرسیده کل پول را صرف‌بستنی ویخمک و چیپس می‌کردم وهیچ‌وقت آن پول به آخر ماه نمی‌رسید ومجبور می‌شدم مانندگربه شرک جلوی پدرم بنشینم تادوباره پول درجیب‌هایم بگذارد.

سین مثل سواد

به مناسبت کاهش میانگین نمرات بچه‌ مدرسه‌ای‌ها به بررسی انواع سوادها پرداخته‌ایم

سین مثل سواد

۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۶

اولین باری که سواد تعریف شد، از آن به‌عنوان قابلیتی برای خواندن و نوشتن یاد کردند. یعنی اگر شما نمی‌توانستید بخوانید و بنویسید، آدم بی‌سوادی به حساب می‌آمدید اما به‌مرور زمان آدم‌ها به این نتیجه رسیدند که سواد، صرف خواندن و نوشتن نیست و شروع‌کردند به ارائه تعاریف جدید و متفاوت از انواع سواد. درنتیجه این اتفاق افتاد که در بعضی از حوزه‌ها مادربزرگ‌های گوگولی ما، از من و شما و خیلی از استادهای دانشگاه باسوادتر شدند. در این صفحه می‌نویسیم از چند نوع سواد و پدر و مادر آنها.

لنز خبری ۹۵

لنز خبری ۹۵

۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۶

دوربین نیکون D۷۲۰۰ را دست گرفتم و افتادم پی سوژه.این روشن ترین خاطره من از نمایشگاه مطبوعات و اولین جرقه من برای روزی بود که بنشینم گوشه نمازخانه روزنامه جام‌جم با چراغ های خاموش که هرچند دقیقه یک بار از جلوی پنجره عابری رد شود و بلند بلند حرف بزند و سیر تر و تمیز سرمقاله را خط خطی کند.

برگ انجیری جان سخت و زیبا

همه آنچه باید درباره نگهداری از گیاه آپارتمانی برگ انجیری بدانید

برگ انجیری جان سخت و زیبا

۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱

فیلودندرون برگ انجیری هم زیباست و هم جزو گیاهان جان‌سخت محسوب می‌شود. برگ انجیری گیاهی گرمسیری است و در اتاق‌های بزرگ جلوه زیبایی پیدا می‌کند.

از تحریم مارادونا تا سوختن گاندی!

از تحریم مارادونا تا سوختن گاندی!

۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰

۱- سینا دانش‌آموز پایه یازدهم از رشت برای ما نامه‌ای ارسال کرده و در آن از من خواسته نظرم را در مورد مسابقات جام ملت‌های آسیا بگویم؛ در ضمن پرسیده:«اگه شما مربی تیم ملی بودین چیکار می‌کردین؟»

روحانیان روحانی دل

قصه روحانیونی که تاریخ را جور دیگری رقم زدند

روحانیان روحانی دل

۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۰

قطار تاریخ را که به عقب برمی‌گردانی، درهر ایستگاهی تعداد زیادی آدم‌های عبا به دوش خواهی دید که جوهر درونشان پررنگ بوده و این رنگ را ولو شده در محیط نزدیک‌شان پخش کردند. آدم‌هایی که به قول امروزی‌ها سیم‌شان وصل بوده اما وصل به منبع نور اصلی جهان.

ویترین دینداری

درباره ارتباط نوجوان جامعه اسلامی با طلبه‌ و روحانیون

ویترین دینداری

۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۹

انقلاب اسلامی، به‌عنوان بزرگ‌ترین انقلاب جهان، یک انقلاب دینی بود و پیشبرد آن به دست طلاب. ارتباط طلاب با جامعه پس از انقلاب، همیشه محل بحث بوده و هست. امام خود نیز همواره در پی تبیین نقش طلاب در نظام جمهوری اسلامی بوده‌است. اما جدای از مناسبات سیاسی، ارتباط دو سویه این قشر با فرهنگ ایرانی ــ اسلامی قابل بررسی و مهم بوده و هست. در پرونده این شماره از نوجوانه قرار است سراغ بخش‌هایی از این رابطه با جامعه نوجوان برویم و این ارتباط را از وجوهی بررسی کنیم.

طلبه دهه‌هفتادی در میان هشتاد‌ی‌ها و نود‌ی‌ها‌

مصاحبه با آقای علی بیرانوند، طلبه فعال در حوزه نوجوان

طلبه دهه‌هفتادی در میان هشتاد‌ی‌ها و نود‌ی‌ها‌

۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۹

با این‌که حوزه نوجوان به نسبت دیگر حوزه‌های فرهنگی مهجور است اما خوشبختانه هستند کانون‌ها و افرادی که دغدغه نوجوان دارند و برای این مهم برنامه‌ریزی می‌کنند. آقای علی بیرانوند، طلبه دهه هفتادی هم از‌جمله افرادی است که در کنار کانونی تحت عنوان«کانون فرهنگی امام مهدی(عج)» اقدامات مهمی را رقم زده‌است.

این گیاه برگ پهن و زیبا

همه آنچه باید درباره نگهداری از گیاه فیکوس بدانید

این گیاه برگ پهن و زیبا

۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱

فیکوس‌ها گیاهان زیبایی هستند که به‌دلیل مناسب بودن شرایط محیطی آپارتمانی برای مراقبت از آنها، می‌توان ازآنها درخانه نگهداری کرد. شرایط وطرز نگهداری گل فیکوس الاستیکا بلک وشرابی ساده است وتنها باید بانحوه صحیح مراقبت ازآنها آشنا باشید.

اگر فکر می‌کنی چاقی، این مطلب برای توست

سلامت لاغر شو

۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۴

بگذارید با یک سوال شروع کنم؛‌آیا شما هم دائم کالری می شمارید و درنهایت شب که می رسد با عذاب وجدان از خوراکی هایی که در طول روز خورده اید می خوابید؟ آیا شما هم نسبت به ظاهر خودتان حس خوبی ندارید؟

نیازمندی ها