اقتصاد-جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

رشد اقتصاد به روایت آمار

عوامل افزایش رشد اقتصادی در ۳‌ماهه نخست۱۴۰۲ را بررسی کرده‌ایم

رشد اقتصاد به روایت آمار

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۷ | نظر

طبق آخرین آمار منتشرشده بانک‌مرکزی، رشد اقتصادی کشور در سه‌ماهه نخست سال۱۴۰۲ معادل ۶.۲درصد و رشد اقتصادی بدون نفت در این دوره معادل ۵.۲درصد بوده است که مقایسه ارقام سال‌جاری با سه‌ماهه نخست سال۱۴۰۱ نشان از افزایش بیش از سه‌برابری رشد اقتصادی کشور دارد.

سفر به سمت رونق

سفر به سمت رونق

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۸ | نظر

در طول سه دهه گذشته صنعت گردشگری با سرعت پیشتاز بود و بسیاری از کشورها برای بهره‌مندی از مزایای اقتصادی آن، سرمایه‌گذاری‌های مختلفی در بخش‌های متنوع گردشگری و صنایع وابسته به آن انجام می‌دادند. اما بروز همه‌گیری کووید-۱۹ سخت‌ترین ضربه را به این صنعت وارد و لطمه‌های جبران‌ناپذیری بر پیکر گردشگری تحمیل کرد.

چانه سنگین گرانی نان!

«جام‌جم» نوسانات قیمت نان را در شهرهای مختلف بررسی می‌کند

چانه سنگین گرانی نان!

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۴ | نظر

باوجود طرح هوشمندسازی طرح آرد و نان بسیاری از مردم معتقدند که طی چند ماه اخیر قیمت نان بیشتر از نرخ مصوب در نانوایی‌ها به فروش می‌رسد و با این نرخ همخوانی ندارد به طوری که به‌عنوان‌مثال، مشاهدات خبرنگار جام‌جم نشان می‌دهد در برخی مناطق نان کنجدی ۲۸۰۰تومانی با بیش از ۲۰۰درصد گرانفروشی با قیمت ۱۰هزار تومان و در برخی مناطق دیگر نان ساده ۳۰۰۰تومانی با قیمت ۵۰۰۰تومان و نان کنجدی ۴۰۰۰تومانی براساس وزن و شانه با قیمت ۱۰هزار تومان به مردم عرضه می‌شود.

بورس همچنان بر مدار قرمز

بورس همچنان بر مدار قرمز

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷ | نظر

شاخص کل بورس امروز هم مانند روزها و هفته گذشته روند نزولی داشت و با کاهش حدود ۳۰۰۰ واحدی، روی دو میلیون و ۹۷ هزار واحد ایستاد.

فعالیت بنگاه داری بانک های تجاری قابل قبول نیست

رئیس کل بانک مرکزی:

فعالیت بنگاه داری بانک های تجاری قابل قبول نیست

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۹ | نظر

رئیس کل بانک مرکزی گفت:‌ بانک ها به زودی در قالب فعالیت های تخصصی اعم از تجاری، توسعه ای، قرض الحسنه، جامع و انواع دیگر بانک های تخصصی، دسته بندی خواهند شد و اساسنامه آنها نیز در همین چارچوب تغییر می کند.

دود رقابت‌خودرویی در چشم‌مردم

شانه‌خالی کردن وزارت صمت و شورای رقابت در موضوع سامانه یکپارچه را بررسی کرده‌ایم

دود رقابت‌خودرویی در چشم‌مردم

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۳ | نظر

مشکلات صنعت خودرو ظاهرا پایان ندارد. یک روز از کاهش ظرفیت تولید و کمبود عرضه سخن گفته می‌شود و یک روز هم متولیان این صنعت اعلام می‌کنند خرید آن تنها در سامانه یکپارچه خودرو انجام‌پذیر است اما متاسفانه تصمیمات یک شبه و غیرکارشناسی باعث رشد معضلات صنعت خودرو شده و زیان اصلی آن متوجه عامه مردم است. حالا ظاهرا کارکرد و حیات سامانه یکپارچه خودرو در ابهام قرار دارد. موضوعی که مردم را نگران کرده و جام‌جم در این باره گزارشی تهیه کرده است.

وام‌خواری ۰۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ /۳۰۰ تومانی بانک‌ها

«جام‌جم» کوتاهی شبکه بانکی برای پرداخت تسهیلات مسکن را بررسی می‌کند

وام‌خواری ۰۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ /۰۰۰ /۳۰۰ تومانی بانک‌ها

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۸ | نظر

یکی از شعارهای دولت سیزدهم ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال بوده بررسی‌ها اما نشان می‌دهد طرح نهضت ملی مسکن نتوانست بر‌اساس اهدافی که تعیین شده بود، پیش برود. اوایل فعالیت دولت سیزدهم، مجلس نیز دولت را مکلف کرد که سالانه باید یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود. قانونی که جهش تولید نام داشت اما با این‌که دولت و مجلس در یک‌راستا حرکت می‌کنند، همچنان شاهد برخی سنگ‌اندازی‌ها هستیم که اجازه نمی‌دهد این طرح به سرانجام برسد.