فرهنگی - معارف و اندیشه - جدیدترین اخبار ایران و جهان خبرگزاری جام جم

jamejamonline
معارف و اندیشه
اگر کودتای سقیفه نبود حادثه کربلا رخ نمی‌داد

گفت‌گو با دکتر محمدحسین رجبی‌ دوانی، پژوهشگر و تاریخ‌شناس اسلام

اگر کودتای سقیفه نبود حادثه کربلا رخ نمی‌داد

دکتر دوانی، پژوهشگر نام‌ آشنای تاریخ صدر اسلام را سرانجام پس از نزدیک به دوسال پیگیری به سخن نشاندیم و با عنایت مهرانه‌ای بسی سخن زدیم.

دهه دوم محرم هیات کجا برویم؟

دهه دوم محرم هیات کجا برویم؟

همزمان با پایان یافتن عزاداری‌های دهه اول محرم، برخی از هیأت‌های عزاداری در دهه دوم محرم مجالس عزای خود را برگزار و برای مصیبت‌های کاروان اسرای کربلا و شهادت امام سجاد(ع) عزاداری خواهند کرد.

عاشقانه امام حسین (ع) و دخترش؛ سكینه

حادثه كربلا پر است از مهرورزی اعضای خانواده به یكدیگر

عاشقانه امام حسین (ع) و دخترش؛ سكینه

عاشورا مانند تابلویی است كه در آن نقش‌های مختلفی وجود دارد و رنگ‌ آمیزی‌ های متفاوتی در آن دیده می‌شود.عاشورا مدرسه است و مدرسه همان‌ طوری كه همه می‌دانیم كلاس‌ ها و درس‌ های متفاوتی دارد؛ كلاس ریاضی، علوم، انشا و... عاشورا هم مانند یك مدرسه پر از كلاس‌های مختلف است.

یک روز،  معین البکا می‌شوم

گفتگو با حسین محمدی، پسر بچه 8ساله‌ای که از شیرخوارگی تعزیه اجرا می‌کند

یک روز، معین البکا می‌شوم

حسین پسربچه عجیبی است؛ همان قدر که کودک و بازیگوش و اهل تماشای کارتون است و اتاقش پر از اسباب‌بازی،‌ بزرگ است و عاقل و اهل هنر و هنرشناس؛‌ آنهم از نوع مذهبی‌اش.

تعزیه؛ از ایران تا واتیكان

نسخ تعزیه از كجا آمده‌ و چطور مكتوب شده‌اند یا هر آنچه می‌خواهید درباره نسخ تعزیه بدانید

تعزیه؛ از ایران تا واتیكان

میدانگاهی آماده حضور تعزیه‌خوان‌ هاست. دور تا دورش جمعیتی سیاه‌پوش كه بعضی سرپا هستند و بعضی نشسته، منتظرند تا با تماشای شبیه‌ سازی تعزیه‌ خوان‌ ها از صحنه‌های واقعه عاشورا در مظلومیت عاشوراییان و امام حسین (ع) اشكی بریزند.

غیرت و عشق در كربلا

حادثه شهادت امام حسین (ع) و یارانش را می‌توان از بعد عرفانی نیز بررسی كرد

غیرت و عشق در كربلا

جریان عاشورا از جهات مختلفی قابل تعقل، بررسی و درس‌آموزی است. یكی از آن جنبه‌ها، موضوع عرفانی آن است كه در سیره امام حسین (ع) و از ادعیه به‌جای مانده از ایشان می‌توان آنها را استخراج كرد.

زمانی برای عاشقی

امام حسین (ع) در اوج مصیبت‌ های کربلا، مهرورزی به خانواده و اطرافیان را ادامه دادند

زمانی برای عاشقی

یکی از شؤونات بسیار بزرگی که در امام حسین (ع) قابل رصد کردن و یاد گرفتن است، عشق و محبت وافری است که ایشان به همسر و عشیره خود داشتند.

پسر‌عمو به کوفه نیا

همراه با مسلم ابن عقیل پسر‌عمو و فرستاده امام‌حسین (ع) در کوچه سرگردانی و سر به گریبانی

پسر‌عمو به کوفه نیا

غربت، برخلاف تنهایی و انزوا، حس خودخواسته‌ای نیست، حالتی نیست که انتخاب خودت باشد، دچارش می‌شوی. غربت نه دفعی و به یک‌باره که تدریجی و کم‌کم اتفاق می‌افتد... کم‌کم می‌بینی خودتی و خودت... و همین است که غریب عزیز است و غریبه مبهم و شک بر‌انگیز.

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر