جام جم آنلاین

jamejamonline
معارف و اندیشه
فطریه سال 99 چقدر است؟

مقدار زکات فطره در سال 99 از سوی دفاتر مراجع اعلام شد

فطریه سال 99 چقدر است؟

تعیین فطریه سال 99 از سوی دفاتر مراجع

حیله های شیطان

حیله هایی که شیطان برای به دام انداختن انسان به کار میبرد

حیله های شیطان

شیطان برای عملی کردن حیله های خود و مهار انسان و کشاندن آن به سوی خود و بازداشتن از راه حق زنجیرهایی دارد که آنها را به گردن انسان ها انداخته و ایشان را به هر راهی که میخواهند میکاشند.

دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور در گفت و گو با جام جم آنلاین:

ولنگاری فرهنگی،‌ خدافراموشی می آورد

حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی که مسوولیت دبیری ستاد عالی کانون های مساجد کشور را بر عهده دارد معتقد است ولنگاری فرهنگی زمانی رخ می دهد که ما مبدا حرکت خودمان را فراموش می کنیم، او خودفراموشی و خدافراموشی را از تبعات این آفت می داند.

پرچم ایران، زمانی که بالا رفت

پرچم ایران نماد صلح و دوستی و نشان دلاورمردانی است که پای آن جان باختند تا خاک وطن جاودانه بماند و بسیار زمان طول کشید تا ابعاد مستطیلی و سه رنگ آن تثبیت شد و حالا در دستان ما قرار دارد در حالی که هزاران سال حوادث تاریخی را در خود نهفته دارد...

یک کارشناس مذهبی از اهداف ماه رمضان می‌گوید

جامعه تشنه تربیت دینی

آیا امروزه همه آنچه در ارتباط با وجوه مختلف ماه مبارک رمضان در جامعه اتفاق می‌افتد یا از سوی برخی افراد ترویج می‌شود، به تثبیت و ماندگاری اهداف و فلسفه وجودی آن کمک می‌کند؟ به نظر می‌رسد اندکی برداشت‌های نادرست و باورهایی که مبنای دینی ندارد، سبب شده است برخی مفاهیم بلند این ماه به فراموشی سپرده شود.

عاشورا، ایثار و آگاهی بخشی

در باب این که شهادت به چه معنایی است و چگونه تعریف می‌شود، معیارهای بسیاری مطرح می‌شود؛ ولی به نظر می‌رسد یکی از اساسی‌ترین معیارها، ایثار است. شهید کسی است که آرمانی الهی و آسمانی دارد و جان خود را در این راه اهدا می‌کند.

آداب همنشینی و همزیستی

انسان را از یک نظر می‌توان موجود دوساحتی دانست. یک ساحت انسان، جبری است که بر او حاکم است و شکل، یعنی نمای ظاهری و حتی بخشی از باطن او شامل روحیات و استعدادهایش را در بر می‌گیرد و ساحت دیگر او، قلمرو اختیار، گزینش و اراده اوست.

یک روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم تشریح کرد

اراده فردی، ضرورت ترک عادت‌های بد

چگونه می‌توانیم عادت‌های بد را ترک کنیم؟ کسی که در سطح جامعه به عنوان یک فرد هنجار شکن شناخته می‌شود تا خود عزم جدی برای ترک عادت‌های بد نداشته باشد نمی‌توان او را مجبور به ترک رفتارهای ناپسند کرد.