فرهنگی-جدیدترین اخبار ایران و جهان خبرگزاری جام جم

jamejamonline
زندگی نامه و آثار آلبر کامو

بیوگرافی

زندگی نامه و آثار آلبر کامو

آلبر کامو نویسنده و فیلسوف خوش‌قیافه فرانسوی ـ الجزایری بود که عنوان جوان‌ترین دریافت‌کننده نوبل ادبیات را از آن خود کرد.

چشم و هم چشمی از منظر اسلام

چشم و هم چشمی از منظر اسلام

شکر و سپاس و قناعت از زیباترین آموزه های دینی ما مسلمانان است. باید بدانیم آنچه که داریم خدا داده است و باید قناعت کنیم و شاکر خداوند باشیم. بسیاری از افراد آنچه را که ما داریم ندارند، لذا مناسب است به جای نگاه به فرادستان که چشم و همچشمی را به دنبال دارد، نیم نگاهی هم به فرودستان داشته باشیم.

جایگاه مسجد از منظر قرآن کریم

قرآن کریم و مسجد از آغاز شکل گیری اسلام

جایگاه مسجد از منظر قرآن کریم

قرآن کریم و مسجد از آغاز شکل گیری اسلام تا به امروز دو رکن جدایی ناپذیر و مکمل یکدیگر بوده اند و همواره به عنوان دو عامل مهم و مؤلفه بسیار تأثیرگذار در بسط و ترویج فرهنگ و معارف ناب اسلامی نقش بسیار مؤثر و عمیقی را ایفاء نموده اند.

فهم اسلام،زمینه را برای ظهور مصلح کل و منجی عالم بشریت

آشنایی عمیق تر با معارف اسلام ناب

رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه اخیر خود به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، از آنان خواستند تا بکوشند در واکنش به سیل پیش داوری ها و تبلیغات منفی، شناختی مستقیم و بی واسطه از دین اسلام پیدا کنند. این بخش از سخنان رهبری، دربرگیرنده نکته ای در باب فهم واقعیت است که در این نوشتار به اختصار به آن می پردازیم.

تعقل در قرآن مجید

تعقل در روابط حاکم بر موجودات جهان هستی را راه شناخت و معرفت انسان

تعقل در قرآن مجید

قرآن مجید جهت شناخت صحیح انسان از خود، آفریدگار، محیط، آینده خود و جهان، او را به استفاده از عقل دعوت می کند و تعقل در روابط حاکم بر موجودات جهان هستی را راه شناخت و معرفت معرفی می کند.

عالم از منظر قرآن و روایات

انسان،صاحب علم و کشف کننده روابط حاکم بین موجودات جهان

عالم از منظر قرآن و روایات

عالم به کسی گفته می شود که صاحب علم بوده و کشف کننده روابط حاکم بین موجودات جهان باشد.

رابطه قرآن با علوم دیگر

قرآن کلام خدا و تجلی اسم جامع، محیط و اعظم حق تعالی

رابطه قرآن با علوم دیگر

بر اساس آموزه های ائمه (علیهم‌السلام)، قرآن کریم بحر علوم و ذخایر دانش اولین و آخرین می باشد.

ابزارهای کشف و فهم علوم قرآن

علوم طبیعی، فلکی، فلسفه و ریاضیات برای اسلام است

ابزارهای کشف و فهم علوم قرآن

برخی از فرهیختگان مسلمان اعتقاد دارند که همه علوم و معارف بشری از ظواهر آیات قرآن به دست می‌آیند.

خاستگاه تولید علم در قرآن

اهمیتکتاب الهی به مبانی تولید علم

خاستگاه تولید علم در قرآن

منشاء وخاستگاه تولید علم بنا بر اهمیتی است که قرآن به این مباحث می‌دهد. ومتقابلاً تولید علم در فضایی شکوفا و بارور می‌شود که مباحث ذکر شده مورد توجه قرار گیرد.

زیبایی از منظر اسلام

انسان به اقتضای فطرتش، جویای زیبایی و آراستگی است

زیبایی از منظر اسلام

انسان به اقتضای فطرت خویش، جویای زیبایی و آراستگی است و از ژولیدگی و پریشانی ظاهر نهی کرده است. از آنجا که دین مقدس اسلام منطبق بر این فطرت الهی است به حس آراستگی، که یکی از چهار بعد روح انسانی؛ یعنی حس زیبایی، حس نیکی، حس دانایی و حس مذهبی است، توجه کرده و برای تأمین نیازهای انسان در این زمینه توصیه هایی ارایه کرده است.

علل اختلاف بين زن و مرد از منظر اسلام

علل اختلاف بين زن و مرد

علل اختلاف بين زن و مرد از منظر اسلام

همسرداری نیازمند به اجرای مباحث طرفینی بین زن و مرد می باشد، بدین معنا که برای دست یابی به همسرداری بهینه و اصولی، هم مرد نقش مهم و به سزایی دارد و هم زن.

دختر امام حسین علیه السلام از شجاعتی قابل تحسین برخوردار بود

شجاعت حضرت سکینه بنت الحسین(ع)

دختر امام حسین علیه السلام از شجاعتی قابل تحسین برخوردار بود. وی در برابر ظالمان سکوت نمی کرد و به انجام تکالیف الهی همّت می گمارد. او از هیاهوی تبلیغاتی هراسی به دل راه نمی داد و با صلابت فاطمی دشمن را خوار و رسوا می نمود، با دلیل و منطق سخن می گفت و حقّانیّت خویش را به اثبات می رساند.

انسان به گونه ای آفریده شده است که مجبور است در جمع زندگی کند

اظهار محبت و دوستی در اسلام

انسان به گونه ای آفریده شده است که مجبور است در جمع زندگی کند. زیرا او نیازهای بسیاری دارد که تا در جمع زندگی نکند برآورده نمی شود. نیازهای جسمانی، نیازهای شناختی، نیازهای عاطفی، نیازهای اجتماعی از مهم ترین نیازهایی می باشند که تنها در زندگی جمعی و داشتن تعامل و روابط اجتماعی میسر است.

قرآن مجید، تفرقه و گروه گرایی را در کنار عذاب آسمانی و زمینی، نوعی عذاب الهی می داند

مصالحه و آشتی در اسلام

یکی از بلاهای گسترده در زندگی انسان ها، پیدایش کشمکش ها، دو دستگی و جناح بندی میان مردم است. قرآن مجید، تفرقه و گروه گرایی را در کنار عذاب آسمانی و زمینی، نوعی عذاب الهی می داند.

مؤمنان برادر یکدیگرند

اخوّت و برادری در اسلام

تمام افراد مسلمین برادر و برابر و خون و جان همه آنها در یک سطح و مساوی با هم است و هر گونه تعهد و پیمانی که یک فرد از مسلمانان با کفار داشته باشد از نظر همگی محترم است اگر چه آن یک فرد از نظر موقعیت اجتماعی و یا مالی در سطح پائین تری باشد.

وفات حضرت سکینه علیهاالسلام تسلیت باد

یادگار حسینی؛ حضرت سکینه علیهاالسلام

حضرت سکینه، پرورش یافته پدری چون امام حسین علیه السلام و مادری فداکار چون رباب، و تحت حمایت و تربیت عمه ای چون زینب کبری علیهاالسلام و برادر بزرگواری همانند امام سجاد علیه السلام بود و توانست از برترین زنان عصر خویش گردد.

به مناسبت 5 ربیع‌الاول سالروز وفات حضرت سکینه(س)

دختری که امام حسین(ع) در وصف او شعر سرود

دختری از تبار آل طه که اباعبدالله(ع) در وصف مقامات معنویش شعر سرود، او همان کسی است که باقر آل محمد(ص) از حجابش سخن می‌گوید، آری او «سکینه» بنی‌هاشم از راویان حدیث است.

حضرت سکینه علیه السلام در پنجم ربیع الاوّل 117 قمری دنیا را وداع گفت

حضرت سکینه دختر امام حسین(ع)؛ در اسارت

فرزندان اهل بیت علیهم السلام نیز چون اجداد خویش با پیش گرفتن روش صحیح در میدان رویارویی حقّ و باطل، دشمن را رسوا نموده و با پاسداری از خون شهیدان، هدف مقدّس آنها را زنده نگه داشته اند.

شرح کوتاهی از زندگی بانو حضرت سکینه

سکینه(س)، دختر شهادت و بانوی نور

امام حسین(ع) آن گونه که نوشته اند، شش پسر و سه دختر داشت که از چندین مادر بوده اند. سکینه و عبداللّه که در کتب مقاتل و مراثی از آن به نام علی اصغر(ع) یاد می شود هر دو از رباب بودند، و رباب طبق معروف دختر امرؤالقیس می باشد.