فرهنگی-جدیدترین اخبار ایران و جهان خبرگزاری جام جم

jamejamonline
مفهوم و ریشه ضرب المثل

ضرب المثل

مفهوم و ریشه ضرب المثل "آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است"

ضرب المثل آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است ریشه در حکایتی از گلستان سعدی دارد که کم کم تبدیل به مثل رایج در زبان مردم شده است. این ضرب المثل یعنی آدم درستکار ترسی از حسابرسی در دنیا و قیامت ندارد زیرا گناهی نکرده است.

کاهش عمر و مرگِ زود رس از آثار دنیوی گناه

منشأ بسیاری از بیماری‌هاى جسمى، عوامل روحى و معنوى هستند

کاهش عمر و مرگِ زود رس از آثار دنیوی گناه

از آثار دنیوی گناه، کاهش عمر و مرگِ زودرس است که اهل گناه به آن مبتلا می‌شوند. البته اگر توبه واقعی کرده و به‌راستی از گناهش باز گردد، مسلماً اثر گناه هم از میان می‌رود.

گوهری كه از دست رفت

گوهری كه از دست رفت

كل جامعه هنری ما شاید به صدهزار نفر هم نرسد كه نسبت به جمعیت 80 میلیونی كشورمان واقعا چیزی نیست ولی واقعا تسهیلاتی كه به هنرمندان می‌دهیم ناچیز است امابه‌محض این‌كه هنرمندی فوت می‌كند تازه یادمان می‌افتد كه چه گوهری را از دست داده‌ایم.

بهترین وسیله براى جذب افراد احترام به آنان و شخصیت دادن به آنها است

تبلیغ پیامبر اکرم(ص) مدارا در عین قاطعیت‏

در تبلیغ قاطعیت لازم است به آن معنا نیست که برخورد با مخاطب برخوردى تند و خشن باشد بلکه مبلغ باید برخوردى نرم و ملاطفت‏ آمیز داشته باشد تا بتواند افراد مستعد را جذب کند .

عرفان نام علمی است از علوم الهی که موضوع آن شناخت حق و اسماء و صفات اوست

عرفان واقعی از نظر دین اسلام

عرفان معرفت قلبی که به وسیله کشف وشهود حاصل می شود و یا یافتن حقایق اشیاء به طریق کشف و شهود است. در کشف و شهود استدلال عقلی و برهانی هیچ گونه جایگاهی ندارد.

تبریک هفته وحدت

میلاد حضرت رسول (ص) به روایت اهل سنت

تبریک هفته وحدت

گلچینی از بهترین و بروز ترین پیام های تبریک هفته وحدت در میلاد حضرت رسول(ص) به روایت اهل سنت

اشعار جعلی قیصر امین پور در فضای مجازی

اشعار جعلی قیصر امین پور در فضای مجازی

آن‌قدر در فضای مجازی دست به دست شده‌اند که انگار به راستی یکی از سروده‌های قیصر امین‌پور هستند؛ جعلیات آشنایی که نام این شاعر را انگار به نفع سودجویانی به دوش می‌کشند.

تزکیه نفس

تزکیه نفس و تحصیل تقوا ، امر واجبی است

تزکیه نفس

تزکیه نفس نه تنها موجب پاکی روح جهت کسب ظرفیت خداشناسی می گردد بلکه موجب احیای عقول و کسب معارف الهی در راستای شناخت معبود نیز می گردد.

آثار و پیامدهای دنیوی گناه

کردار نیک انسان پیامدهای مثبت، و گناهانش آثاری سوء بر زندگانی‌اش دارد

آثار و پیامدهای دنیوی گناه

بی‌تردید، اعمال انسان در عالم هستی و زندگی دنیایی و آخرتی او تأثیر می‌گذارد. کردار نیکش پیامدهای مثبت، و گناهانش آثاری سوء بر زندگانی‌اش دارد؛ زیرا هر رفتاری، در این عالم بازتاب مخصوص خود را خواهد داشت.

نامه عاشقانه ؛ مگر کجای قانون به هم می خورد اگر من و تو...

برشی از کتاب

نامه عاشقانه ؛ مگر کجای قانون به هم می خورد اگر من و تو...

همچون کودکان سیر، غشغشه می زنم؛ بالا می پرم، ماشین های کوکی را کف اتاق می سُرانم، با بادکنک بادالویی که در گوشه ای افتاده بازی می کنم و به دنبال حرکت های ساده لوحانه و ولگردانه اش، ولگردانه و ساده لوحانه می روم تا باز آن را از خویش برانم.

فواید ، فضایل و آثار باور نکردنی نماز شب

یکی از سفارشات با فضیلت اولیا و انبیا خواندن نماز شب می باشد

فواید ، فضایل و آثار باور نکردنی نماز شب

خواندن نماز شب دارای فضیلت های بسیاری است و در احادیث و روایات مختلف وجود دارد که به خواندن این نماز پر فضیلت دعوت کرده است.

قرآن کریم درباره انواع غذاها چه می فرماید؟

نظر قرآن کریم درباره انواع غذاها

غذا و تغذیه در آموزه های دینی همچون سایر موضوعات، مورد توجه قرار گرفته است. مبداء پیدایش غذا از جانب خداوند است که جهت تندرستی، تداوم حیات و توانمندی در انجام تکالیف به انسان عطا شده است.

شیوه تاریخ پژوهی شهید محمدباقر صدر

حجت الاسلام سید امید موذنی به گوشه ای از سیره شهید صدر پرداخت

شیوه تاریخ پژوهی شهید محمدباقر صدر

یکی از وجوه مهم و البته کمتر مورد توجه اندیشه شهیدصدر، نظریه‌پردازی تاریخی یا نظراتی است که ایشان در تحلیل تاریخ اهل‌بیت(ع) ارائه کرده است.توجه به این وجه از تفکر شهیدصدر می‌تواند به «سنجش استشهادها» و «تمیز حرف حساب از ناحساب» مدد رساند.

معرفی امام عصر(ع)  به شیعیان و عصر غیبت

امام زمان(عج) از هنگام تولد تا زمانی که پدرش به شهادت رسید، مخفی بود

معرفی امام عصر(ع) به شیعیان و عصر غیبت

امام زمان(عج) از هنگام تولد تا زمانی که پدرش به شهادت رسید، مخفی بود و فقط تعداد خاصی از یاران، او را می دیدند و مسائل خود را از ایشان می پرسیدند. حضرت هنگام رحلت پدر، پنج سال داشت. چنان که در روایات آمده، محل زندگی امام زمان(عج) در دوران کودکی همچون محل زندگی حضرت موسی علیه السلام مخفی بود تا از گزند طاغوتیان محفوظ باشد.