سرا - خانواده - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

خانواده
خاندان سواد

بخوانیم درباره‌ جریان‌سازان سوادآموزی در ایران از سبک سنتی تا مدرن

خاندان سواد

۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۱

از آنجاکه خبر افت تحصیلی دانش‌آموزان و کاهش میانگین نمرات خون‌به‌جگرمان کرد، تصمیم گرفتیم در چند قرن اخیر، به‌دنبال بارقه‌های سوادآموزی بگردیم. یادآوری این‌که چه کسانی با چه مشقت‌هایی تلاش کرده‌اند چراغ علم‌افزونی را روشن نگه دارند، خوب است. شاید تکانی خوردیم و به خودمان آمدیم؛ حداقل در این زمانه‌ پرهیاهو‌ی پول‌پرست!

خواب عمیق

درباره پایین آمدن میانگین نمرات پایان ترم دانش‌آموزان، ابعاد و چرایی آن

خواب عمیق

۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۱

دیالوگ معروف پدر و مادرها که توی سریال‌های شبانه تلویزیونی قبل از خواب به فرزندشان نوید «بزرگ که شدی با سواد می‌شوی» را می‌دادند، خیلی وقت است که نخ‌نما شده. این حرف را من نمی‌گویم، آمار و ارقام نشان می‌دهد در دارد روی پاشنه بی‌سوادی می‌چرخد و عن‌قریب است که از لولا جدا شود و بلایی سر فردای‌مان بیاورد، وطن‌سوز.

انگشت اتهام به سمت کیست؟

انگشت اتهام به سمت کیست؟

۲۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۱

کاهش فاجعه‌بار نمرات دانش‌آموزان و جملاتی مشابه، مدتی است که تیتر خبرگزاری‌های مختلف شده. معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش از افت دو نمره‌ای میانگین معدل دانش‌آموزان در امتحانات رشته‌های نظری نهایی خرداد امسال خبر داده و برای توضیح علت این اتفاق گفته است: «راهبرد مطالعه دانش‌آموزان صحیح نیست و در مطالعه دروس به مفاهیم مهم، کلیدواژه‌ها و حفظ کردن توجه داشتند.» به همین دلیل برای بررسی بیشتر ابعاد این موضوع با آقای طالب‌زاده، کارشناس حوزه‌ آموزش و پرورش گفت‌وگو کردیم.

خانواده مأمن زندگی

چرا نهاد خانواده این همه مهم است؟

خانواده مأمن زندگی

۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۰

وقتی مشکلات و دلتنگی‌ها و گرفتاری‌ها یکجا به سمت‌مان هجوم می‌آورد و ما را غافلگیر می‌کند،‌ وقت‌هایی که دل‌مان از زمین و زمان می‌گیرد و نمی‌دانیم باید کجا برویم و به چه کسی پناه ببریم، ‌درست در چنین لحظاتی است که خانه پناهگاه ماست و اعضای خانواده افراد امینی هستند که ما می‌توانیم برای حل مسائل و مشکلات روی کمک آنها حساب کنیم و حتی اگر برای باز کردن گره‌های زندگی ما کاری از دست‌شان برنیاید، بازهم همین حضور و همراهی کردن‌شان برای ما مایه دلگرمی است و ما را شیر می‌کند تا به دل حادثه بزنیم و شجاعانه و با روی باز از مشکلات استقبال کنیم.

محبت در روابط خانواده

راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات

محبت در روابط خانواده

۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۳

کتاب «راهکار‌های اثربخش محبت در روابط درون خانواده از منظر آیات و روایات» نوشته‌ حسن ورمقانی به کلیات و مفاهیمی از قبیل تعریف محبت و اقسام و درجات آن، تعریف خانواده و تعریف روابط درون آن پرداخته‌ و سپس به آثار محبت در روابط خانواده همچون آرامش، عزت‌نفس، احساس امنیت عاطفی و...اشاره‌ کرده است.

پدر، قهرمان بلامنازع خانواده

بررسی جایگاه و روابط پدر در خانواده

پدر، قهرمان بلامنازع خانواده

۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۴

فقط حضورش کافی است تا این حس را به تو بدهد که پشتت به کوه گرم است! پدرها شاید مانند مادرها آشکارا محبت نکنند، آن‌قدر خوش زبان نباشند و زبان به تعریف و تمجید نگشایند و احتمالا قربان صدقه نروند. ممکن است به‌گونه‌ای رفتار کنند که انگار حائلی ازشرم وحیا میان شماست اما فقط نگاه‌شان کافی است تا متوجه شوی در اعماق وجودشان چگونه به تو عشق می‌ورزند و چقدر برایت دغدغه دارند و آغوش گرمای‌شان همیشه پذیرای وجودت است.

تربیت به کمک داستان در خانه و مراکز آموزشی

نگاهی به یک روش تربیتی کارآمد

تربیت به کمک داستان در خانه و مراکز آموزشی

۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۳

برخی والدین در مواجهه با نارسایی‌های رفتاری فرزندان خود دچار هراس می‌شوند. علت این هراس، در درجه نخست، عشق به فرزند است. توجه والدین به تربیت مناسب فرزند و نگرانی از نارسایی‌های رفتاری او سبب می‌شود بسیاری از آنها روش‌های علمی تربیت را جست‌وجو کنند و از آنها آگاهی یابند.

ماجرای ورود زنان به بازار کار

ماجرای ورود زنان به بازار کار

۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۶

ایفای نقش زنان در خانه امری است که پیشینه‌ای تاریخی دارد ودر تمام نقاط دنیا، اصلی‌ترین نقش زنان درخانه و خانواده تعریف می‌شد و در فرهنگ‌های مختلف، زنان درعمل خانه‌دار بودند.

خانواده،مبنا و اولویت

نگاهی به چند و چون و شرط و شروط اشتغال و فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی

خانواده،مبنا و اولویت

۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۲

اشتغال زنان یکی از موضوعاتی است که نگاه‌های متفاوتی درباره آن وجود دارد؛ بسیاری از افراد در مواجهه با مسأله اشتغال زنان، نظرات متفاوتی دارند. ماجرا تا جایی پیش رفته که گاهی وقت‌ها دختران جوان اشتغال را به‌عنوان یکی از شروط ضمن عقد خودشان مطرح می‌کنند‌!

مادر، محور خانواده

چرا زن را محور خانواده می‌دانیم‌؟

مادر، محور خانواده

۱۱ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۹

خانواده برای ما مهم و ارزشمند است. هرکدام از ما در یک خانواده متولد می‌شویم و رشد می‌کنیم و عزیزترین افراد زندگی‌مان، اعضای خانواده ما هستند‌ تا زمانی که خودمان تشکیل خانواده بدهیم و ازدواج کنیم و خانواده‌ای بزرگ‌تر را پیرامون خودمان داشته باشیم و از حمایت و محبت آنها برخوردار باشیم.

نیازمندی ها