جامعه-جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

عاشقی، بی‌خودی و بی‌رایی است!
با عشق و احساس محبت دوران نوجوانی چه باید بکنیم؟

عاشقی، بی‌خودی و بی‌رایی است!

علم یا ثروت

علم یا ثروت

۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۰ | نظر

پسری ۱۷ساله از تهران پیامک زده و پرسیده‌اند که: «سلام جناب آقای عقل کل، بنده تردید دارم که به رشته‌های پولساز رشته ریاضی بروم یا علاقه‌ام را در علوم انسانی پیگیری کنم. باوجود این، دایی بنده در امور بورس مشغول است و خیلی به من توصیه می‌کند که بیشتر سمت درآمد بروم. به‌نظر شما بنده چه نکاتی را باید در نظر بگیرم‌؟

ژست روشنفکرانه اما خانمان‌برانداز

مصرف دخانیات زمینه‌ساز گرایش به موادمخدر است

ژست روشنفکرانه اما خانمان‌برانداز

۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۴ | نظر

وقتی سیگار را بین انگشتانش گرفت، فندک را از جیبش درآورد تا آن را روشن کند و با برخاستن دود از سیگار، با یک دست کتش را عقب زد و فندک را در جیب گذاشت و با دست دیگر کمر سیگار را گرفت و به سمت دهانش برد و با پکی محکم، احساس کرد چقدر شبیه یکی از شخصیت‌های محبوب سریال نمایش خانگی شده‌است!

بازگشت به خانه اول کنکور!

با مهر رد شورای نگهبان مصوبه قبلی کنکور برای ۱۴۰۳ معتبر است

بازگشت به خانه اول کنکور!

۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۲ | نظر

کنکور خودش به اندازه کافی استرس دارد اما داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ دست‌کم در طول روزهای گذشته با استرس مضاعفی مواجه بودند. بعد از تلاش نمایندگان برای حذف مصوبه خودشان در تاثیر قطعی معدل در کنکور با مهر رد شورای نگهبان بر مصوبه کنکوری مجلس، کنکور سال۱۴۰۳ طبق مصوبه پیشین شورای‌عالی انقلاب فرهنگی یعنی به صورت دو مرحله‌ای و با تاثیر ۵۰ درصدی معدل برگزار خواهد شد. حالا به روال قبل و بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سوابق تحصیلی پایه دوازدهم (۲۸درصد دروس عمومی و ۲۲درصد دروس تخصصی جمعا ۵۰درصد ) مبنای سنجش داوطلبان خواهد بود.

وقتی نگاه مسئولان به‌مسأله فرزندآوری تک‌بعدی است

وقتی نگاه مسئولان به‌مسأله فرزندآوری تک‌بعدی است

۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۲ | نظر

مسأله جمعیت که البته باید آن را با پیشوند بحران جمعیت بخوانیم، چنان در رسانه‌های ایران پرتکرار بوده که به نوعی تاثیری وارونه می‌گذارد. به این معنا که حجم اخبار منتشر شده در رابطه با وضعیت فرزندآوری آن‌قدر بالاست که به جای حساسیت‌زایی میان افکار عمومی آنها را دچار کوری ارتباطی می‌کند و به معنای درست‌تر باعث حساسیت‌زدایی می‌شود.

تغذیه طبقاتی اشرافی‌گری در مدارس

«جام‌جم» از ضرورت اصلاح رویه‌مدارس غیردولتی گزارش می‌دهد

تغذیه طبقاتی اشرافی‌گری در مدارس

۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۲ | نظر

تناقض اندوهباری است میان منوی ناهار مدرسه‌ای که این روزها مرغ کنتاکی، جوجه‌کباب مراکشی، چلوکباب برگ گوسفندی و شیشلیک را جلوی دانش‌آموزان گذاشته با بچه‌هایی که گرسنه به مدرسه می‌روند، در زنگ تفریح چیزی برای خوردن ندارند و وقتی به خانه می‌روند نیز خوراک قابل‌عرضی پیدا نمی‌کنند.

ببینید | آوای مرال‌ های عاشق

ببینید | آوای مرال‌ های عاشق

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۴ | نظر

آوای سرمستی مرال‌های عاشق در جنگل‌ های هیرکانی می‌پیچد و حافظان محیط زیست برای ماموریت حفاظت از عاشقانه‌های هیرکانی، بند پوتین‌هایشان را محکم می‌بندند.

ضوابط و مقررات برگزاری کنکور ۱۴۰۳ تشریح شد

ضوابط و مقررات برگزاری کنکور ۱۴۰۳ تشریح شد

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۲ | نظر

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ضمن تشریح جزئیات ضوابط و مقررات برگزاری آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ گفت: نوبت اول کنکور در روز‌های پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ و نوبت دوم در روز‌های پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیر ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

جنگ‌جهانی علیه‌خانواده

غرب می‌کوشد با اضمحلال نهاد خانواده سلطه بر جوامع و بهره‌کشی از انسان‌ها را تسهیل کند

جنگ‌جهانی علیه‌خانواده

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۸ | نظر

خانواده درغرب از هم پاشیده و ازدواج‌های سنتی و کلاسیک مدت‌هاست جای خود را به ازدواج‌های سفید و زندگی مشترک همجنسگراها داده. آنچه در غرب تبلیغ می‌شود، الگوهای منحرف جنسی و چهره‌ای مخدوش، ترسناک و عقب افتاده از سبک زندگی عفیفانه است؛ گویی اگر خانواده‌ای طبق موازین انسانی و مطابق با فطرت بشری تشکیل شود، پایه‌های قدرت غرب می‌لرزد. این درد امروز جهان به‌ظاهر پیشرفته اروپایی و آمریکایی است؛ دردی که همه سعی دولتمردان‌شان این است که آن را به جان سایر ملل و جوامع نیز بیندازند.

طرح ترافیک بی‌تاثیر در کاهش آلودگی هوا

طرح ترافیک بی‌تاثیر در کاهش آلودگی هوا

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۰۳:۰۰ | نظر

بررسی داده‌ها از این حکایت دارد که اجرای ‌طرح ترافیک تاثیر معناداری در کاهش آلودگی هوا نداشته است. زیرا مسئولان باید در کنار اجرای چنین طرح‌هایی برای کنترل منابع آلاینده در تمامی مناطق شهر برنامه داشته باشند و تلاش برای این مهم را به کنترل تردد خودروها در یک منطقه مشخص محدود نکنند.

بیگانه با زبان فارسی

بیگانه با زبان فارسی

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۰۳:۰۰ | نظر

یکی از مشکلات حادی که در دوره ابتدایی با آن رو به رو هستیم، فقر یادگیری زبان فارسی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد. بی‌توجهی به این مهم سبب شده است‌؛ کم نباشند فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی که در نوشتن یک نامه یا درخواست ناتوان هستند.

ببینید | تکرار فاجعه دریاچه ارومیه؟!

ببینید | تکرار فاجعه دریاچه ارومیه؟!

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۹ | نظر

سودابه مختاری فعال محیط زیست و حمایت از کودکان، در صفحه خود ویدیوهایی منتشر کرده که پسروی آب در بندرگز در خلیج گرگان را نشان می‌دهد.

ضدحمله علیه شبیخون فرهنگی

«جام‌جم» ضرورت اجرای فریضه واجب امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر در جامعه اسلامی را بررسی می‌کند

ضدحمله علیه شبیخون فرهنگی

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۴ | نظر

ازنظراسلام امربه معروف و نهی ازمنکر همانند نماز یک واجب شرعی است و در سطحی حتی بالاتر از جهاد قرار دارد. این فریضه واجب همانند جریان رودخانه‌ای است که در مسیر خود هر چیز فاسدی را از بین می‌برد. حال تصور کنید در جامعه ما با توجه به هجمه‌ها و جنگ نرم دشمن و شبیخون فرهنگی چنین جریانی وجود نداشته باشد و تخلفات و ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری به قدری گسترش یافته و تکرار شود که به یک عادت عمومی تبدیل شود و جای هنجار و ناهنجار و گناه و ثواب با یکدیگر عوض شود؛ آیا در چنین جامعه‌ای می‌توان به ثبات امنیت و سلامت، رشد و بهبود شرایط و تحقق عدالت امید داشت؟