سلامت-جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

تغذیه در زنگ تفریح

نکات و توصیه‌های مهم تغذیه‌ای برای صبحانه و میان‌وعده‌های زنگ تفریح بچه مدرسه‌ای‌ها

تغذیه در زنگ تفریح

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴ | نظر

با آغاز سال تحصیلی و درس و مدرسه، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین بحث‌های مرتبط با تغذیه دانش‌آموزان است. بچه‌هایی که تا همین چند روز پیش می‌توانستند تا ساعاتی از روز بخوابند حالا باید صبح زود از خواب بیدار شده و راهی مدرسه شوند و همین صبح زود از خواب بیدار شدن و فرصت کوتاه‌تر برای رفتن به مدرسه، ‌باعث می‌شود بچه‌ها چندان روی خوشی به صبحانه خوردن نشان ندهند.

ضرورت استفاده از ماسک برای پیشگیری از همه‌گیری آنفلوآنزا

رییس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان امام خمینی تاکید کرد:

ضرورت استفاده از ماسک برای پیشگیری از همه‌گیری آنفلوآنزا

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۲ | نظر

رییس بخش بیماری‌های عفونی بیمارستان امام خمینی گفت: در ۲ سال گذشته به دلیل همه‌گیری کرونا، نکات بهداشتی از جمله زدن ماسک رعایت می‌شد ولی امسال به دلیل کم‌توجهی مردم به استفاده از ماسک احتمالا آنفلوآنزا شیوع بالایی خواهد داشت.

غربالگری با نسخه والدین!

درباره همه اما و اگرهای خبرساز این روزها

غربالگری با نسخه والدین!

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۶ | نظر

ظاهر ماجرا، خبر از ممنوعیت غربالگری خانم‌های باردار در هفته‌های ابتدایی بارداری را می‌دهد اما واقعیت این‌طور نیست؛ موضوعی که دکتر طاهره لباف، متخصص زنان و زایمان در گفت‌و‌گو با جام‌جم آن را تایید می‌کند و معتقد است که شرایط هر خانم باردار است که ضرورت داشتن یا نداشتن انجام غربالگری را تعیین می‌کند؛ اتفاقی که در همه دنیا مرسوم است. فارغ از همه اما و اگرها، تعیین‌کننده نهایی، خواست خود پدر و مادر است که با آگاهی از همه احتمالات و شرایط، تصمیم به غربالگری بگیرند یا خیر.

اهمیت زنگ صبحانه در مدارس

اهمیت زنگ صبحانه در مدارس

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۰۳:۰۰ | نظر

دانش‌آموزانی که صبحانه مناسبی نمی‌خورند در یادگیری مطالب و به ویژه درس‌هایی مانند ریاضی دچار مشکل می‌شوند و سطح یادگیری آن‌ها افت می‌کند. به همین دلیل والدین و مدیران مدارس باید به این مساله توجه ویژه داشته باشند.

خطرناک، مثل زباله‌های پزشکی

خطرناک، مثل زباله‌های پزشکی

۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۶ | نظر

کافی است از نزدیکی یکی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی عبور کنید تا با تلی از سرنگ و گاز و پوکه‌ها و ویال‌های آمپول روبه‌رو شوید که از سطل‌های زباله اطراف مرکز درمانی یا بیمارستان به بیرون سرریز کرده‌اند. اینها تنها بخشی از ۴۵۰تن زباله بیمارستانی است که روزانه در کشور تولید می‌شود و از این میزان حدود ۱۹۲تن آن به پسماندهای عفونی، تیز و برنده اختصاص دارد. زباله‌هایی که اگرچه قوانینی برای دفع و بی‌خطرسازی آنها وجود دارد اما گاهی وقت‌ها ضعف در فرآیند نظارت بر این بی‌خطرسازی موجب می‌شود تا این زباله‌ها در کنار زباله‌های عادی قرار گیرد.

رفع کمبود شیرخشک با تولید داخل و واردات

رفع کمبود شیرخشک با تولید داخل و واردات

۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۰۳:۰۰ | نظر

تاکید کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ‌بر این است که برای رفع مشکل کمبود شیر خشک واردات لازم برای تنظیم بازار و رقابت، بموقع انجام شود و همزمان ‌نیز از تولیدکنندگان داخلی حمایت‌های لازم به عمل آید.

جهان رو به فراموشی

جهان رو به فراموشی

۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۴ | نظر

هرسه ثانیه یک نفر در جهان به زوال عقل مبتلا می‌شود؛ مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران این رقم برای ایرانی‌ها را هر ۷دقیقه اعلام کرده است.

ترمیم روان قبل ازجراحی زیبایی

ضرورت مراجعه به روان درمانگر قبل از انجام عمل‌های زیبایی

ترمیم روان قبل ازجراحی زیبایی

۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۴ | نظر

درحال حاضر انجام عمل‌های زیبایی به بخشی از سبک زندگی زنان، دختران و حتی مردان ایرانی تبدیل شده‌است. تا چند دهه پیش عمل‌های زیبایی صرفا مورد اقبال خانم‌ها بود و محدود به عمل بینی می‌شد اما به تدریج سایر اعضای بدن نیز در حوزه عمل‌های زیبایی قرار گرفتند و مردان هم از انجام چنین عمل‌هایی استقبال کردند؛ عمل‌های زیبایی از جراحی بینی گرفته تا برداشتن چربی پشت پلک، زاویه‌دار کردن چانه، لیفت گردن، پروتز گونه، پیکرتراشی و... طی سالیان اخیر به شدت در حال گسترش است و انگار تفاوتی هم میان افراد از نظر جنسیت، سطح سواد، میزان سن و تجرد و تاهل وجود ندارد.

ابتلای هر ۷ دقیقه یک نفر به آلزایمر در کشور

ابتلای هر ۷ دقیقه یک نفر به آلزایمر در کشور

۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۰ | نظر

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با بیان اینکه در جهان هر سه ثانیه و در ایران هر هفت دقیقه، یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شود، در عین حال از اجرای آزمایشی غربالگری این بیماری در سنین ۶۰ تا ۷۵ ساله‌های دو استان کشور جهت تشخیص زودرس آن، خبر داد.