اقتصاد - صنعت و انرژی - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

صنعت و انرژی
دود رقابت‌خودرویی در چشم‌مردم

شانه‌خالی کردن وزارت صمت و شورای رقابت در موضوع سامانه یکپارچه را بررسی کرده‌ایم

دود رقابت‌خودرویی در چشم‌مردم

۰۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۳

مشکلات صنعت خودرو ظاهرا پایان ندارد. یک روز از کاهش ظرفیت تولید و کمبود عرضه سخن گفته می‌شود و یک روز هم متولیان این صنعت اعلام می‌کنند خرید آن تنها در سامانه یکپارچه خودرو انجام‌پذیر است اما متاسفانه تصمیمات یک شبه و غیرکارشناسی باعث رشد معضلات صنعت خودرو شده و زیان اصلی آن متوجه عامه مردم است. حالا ظاهرا کارکرد و حیات سامانه یکپارچه خودرو در ابهام قرار دارد. موضوعی که مردم را نگران کرده و جام‌جم در این باره گزارشی تهیه کرده است.

مردم نگران نباشند؛ فروش خودرو در سامانه یکپارچه ادامه دارد

شورای رقابت شفاف‌ سازی کرد؛

مردم نگران نباشند؛ فروش خودرو در سامانه یکپارچه ادامه دارد

۰۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۲

به دنبال موضوعی که در رابطه با تداوم فروش خودروها به صورت یکپارچه و منحصراً برگزاری مرحله سوم مطرح شده، برخی شایعه کرده‌اند که دیگر خبری از فروش خودروها به صورت یکپارچه نخواهد بود؛ در این رابطه مدیر روابط عمومی شورای رقابت این موضوع را رد کرده و ضمن تاکید بر تداوم ادامه روند فروش‌ها در قالب سامانه یکپارچه، موضوع را شفاف‌ سازی کرد.

قیمت نفت 94 دلار شد

قیمت نفت 94 دلار شد

۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰

با ممنوعیت صادرات سوخت از سوی روسیه، قیمت نفت در بازارهای جهانی به بالای 94 دلار در هر بشکه رسید.

سهمیه بنزین مهرماه امشب شارژ می‌شود

سهمیه بنزین مهرماه امشب شارژ می‌شود

۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۳

۶۰ لیتر سهمیه بنزین مهر ماه خودروهای شخصی بدون هیچ‌گونه تغییری، ساعت صفر بامداد شنبه (یکم مهرماه) در کارت‌های هوشمند سوخت شخصی شارژ می‌شود.

انتقال گاز طبیعی و چالش‌های آینده

انتقال گاز طبیعی و چالش‌های آینده

۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۴

درسال‌های اخیر، گاز طبیعی به‌عنوان یکی از سوخت‌های پاک و دارای میزان آلایندگی کمتر محیط‌زیست، با رشد فزاینده‌ای در سبد انرژی کشورهای مختلف مواجه بوده است. با توجه به این‌که مناطق کمی از دنیا از ذخایر قابل‌توجه گاز طبیعی برخوردار هستند، روش‌های مختلف انتقال آن در دهه‌های اخیر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

بازگشت رتبه ایران در اوپک به پیش از تحریم‌ها | افزایش یک‌میلیون بشکه‌ای تولید نفت در ۲ سال اخیر

مدیرعامل شرکت ملی نفت خبر داد:

بازگشت رتبه ایران در اوپک به پیش از تحریم‌ها | افزایش یک‌میلیون بشکه‌ای تولید نفت در ۲ سال اخیر

۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۱

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به بازگشت رتبه ایران در تولید اوپک به پیش از تحریم‌ها گفت: تولید نفت ایران در دولت سیزدهم بیش از یک‌میلیون بشکه در روز افزایش داشته است.

انرژی کم‌رمق فولاد

«جام‌جم» از چالش‌های صنعت فولاد گزارش می‌دهد

انرژی کم‌رمق فولاد

۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۸

انجمن جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد تولید فولاد خام ایران در هفت‌ماه نخست جولای امسال با رشد ۴.۵درصدی نسبت به همین ماه در سال پیش، به سه میلیون و ۲۰۰هزار تن رسید و کشورمان همچنان در میان ۱۰فولادساز برتر جهان است.

افزایش ۴۳ درصدی درآمدهای نفتی در سال گذشته

بانک مرکزی اعلام کرد:

افزایش ۴۳ درصدی درآمدهای نفتی در سال گذشته

۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۹

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، میزان درآمدهای کشور از محل صادرات نفت و گاز در سال ۱۴۰۱ به بیش از ۵۵ میلیارد دلار رسیده که این میزان نسبت به سال ۱۴۰۰، بیش از ۴۳ درصد افزایش داشته است.

شورای رقابت علیه مردم

«جام‌جم» از ترفند خودروسازان و شورای رقابت برای افزایش قیمت گزارش می‌دهد

شورای رقابت علیه مردم

۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵

هفته گذشته بود که با تایید شورای رقابت افزایش قیمت برخی محصولات سایپا رسما اعلام شد؛ خودروهایی که تا قبل از اعلام قیمت، در سامانه یکپارچه عرضه خودرو به فروش رفته بودند. این امر با واکنش زیادی از سوی مصرف‌کنندگان و خریداران این خودروها روبه‌رو بود تا جایی که آنها معتقد بودند شورای رقابت صرفا نفع خودروسازان را در این امر در نظر گرفته است. از طرف دیگر وزارت‌صمت نیز آب پاکی را روی دست خریداران ریخت و وزیر اعلام کرد سامانه یکپارچه خودرو زیر نظر شورای رقابت بوده و وزارت صمت نقشی در قیمت‌های تعیین شده در آن ندارد. در این باره گزارشی تهیه کردیم که جزئیات آن را در ادامه می‌خوانید.

نیازمندی ها