جام جم آنلاین

jamejamonline
اقتصاد جهان

مقاوم‌سازی اقتصاد در چهارگوشه جهان

ژاپن چگونه منطقه بحران‌زده را به قطب کشاورزی تبدیل کرد؟

توجه به زیرساخت‌های کشاورزی با توجه به افزایش تقاضا برای تامین نیازهای غذایی، یکی از سیاست‌های قابل اعتماد اقتصادی در اغلب کشورهاست و مسئولان و سیاستگذاران همواره به دنبال ایجاد تنوع تولید و افزایش بازارهای صادراتی برای محصولات کشاورزی خود داخل مرزهای کشورشان هستند. اگرچه اشتغالزایی و گردش مالی مناسب در این صنعت، عاملی برای توجه بیش از پیش سرمایه‌گذاران به منظور حضور در بخش‌های مختلف اقتصاد کشاورزی است.

10 چهره تاثیرگذار دنیای مالی

بر اساس تازه‌ترین ارزیابی بلومبرگ، در میان 50 چهره تاثیرگذار در حوزه مالی در سال 2016، ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا در صدر قرار دارد و این در حالی است که در این فهرست خبری از باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیست.

اقتصاد جهان

خط لوله «تاپی» به جای خط لوله «صلح»

اواسط سال 2002 میلادی بود که با انتشار اخباری گسترده‌ مربوط به اجرای پروژه خط لوله صلح با مشارکت ایران، پاکستان و هندوستان، قرار شد گاز طبیعی ایران از طریق این خط لوله به کشورهای یاد شده انتقال داده شود تا آنها به عنوان یکی از بازارهای گاز طبیعی ایران در جدول فروش‌خارجی کشورمان قرار گیرند.

اقتصاد جهان

کار سیاه؛ نگرانی‌ تازه قاره سبز

در حالی که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مثل یونان، پرتغال، ایتالیا ، دانمارک و... از نظر اقتصادی با مشکلات عمده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند، این موضوع باعث گسترش «کارسیاه» درقاره سبز شده است.

نگاه

پیش‌بینی آینده قیمت نفت

بانک‌های بزرگ سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کردند با تداوم روند کاهشی یک سال اخیر قیمت‌های جهانی نفت‌خام، بهای هر بشکه نفت‌خام در سال ٢٠١٦ میلادی از ٦٠ دلار در هر بشکه فراتر نخواهد رفت.