اقتصادی - اقتصاد جهان - جدیدترین اخبار ایران و جهان خبرگزاری جام جم

jamejamonline
اقتصاد جهان

مقاوم‌سازی اقتصاد در چهارگوشه جهان

ژاپن چگونه منطقه بحران‌زده را به قطب کشاورزی تبدیل کرد؟

توجه به زیرساخت‌های کشاورزی با توجه به افزایش تقاضا برای تامین نیازهای غذایی، یکی از سیاست‌های قابل اعتماد اقتصادی در اغلب کشورهاست و مسئولان و سیاستگذاران همواره به دنبال ایجاد تنوع تولید و افزایش بازارهای صادراتی برای محصولات کشاورزی خود داخل مرزهای کشورشان هستند. اگرچه اشتغالزایی و گردش مالی مناسب در این صنعت، عاملی برای توجه بیش از پیش سرمایه‌گذاران به منظور حضور در بخش‌های مختلف اقتصاد کشاورزی است.

10 چهره تاثیرگذار دنیای مالی

بر اساس تازه‌ترین ارزیابی بلومبرگ، در میان 50 چهره تاثیرگذار در حوزه مالی در سال 2016، ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا در صدر قرار دارد و این در حالی است که در این فهرست خبری از باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیست.

اقتصاد جهان

خط لوله «تاپی» به جای خط لوله «صلح»

اواسط سال 2002 میلادی بود که با انتشار اخباری گسترده‌ مربوط به اجرای پروژه خط لوله صلح با مشارکت ایران، پاکستان و هندوستان، قرار شد گاز طبیعی ایران از طریق این خط لوله به کشورهای یاد شده انتقال داده شود تا آنها به عنوان یکی از بازارهای گاز طبیعی ایران در جدول فروش‌خارجی کشورمان قرار گیرند.

اقتصاد جهان

کار سیاه؛ نگرانی‌ تازه قاره سبز

در حالی که بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مثل یونان، پرتغال، ایتالیا ، دانمارک و... از نظر اقتصادی با مشکلات عمده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند، این موضوع باعث گسترش «کارسیاه» درقاره سبز شده است.

نگاه

پیش‌بینی آینده قیمت نفت

بانک‌های بزرگ سرمایه‌گذاری پیش‌بینی کردند با تداوم روند کاهشی یک سال اخیر قیمت‌های جهانی نفت‌خام، بهای هر بشکه نفت‌خام در سال ٢٠١٦ میلادی از ٦٠ دلار در هر بشکه فراتر نخواهد رفت.

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر