فرهنگ - کتاب و ادبیات - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

کتاب و ادبیات
‌داستانی درباره دفاع از عشق و وطن

نگاهی به رمان «بشکوچ» نوشته سلمان کریمی

‌داستانی درباره دفاع از عشق و وطن

۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۵

در این یادداشت نگاهی داریم به رمان «بشکوچ» اثری از سلمان کریمی که به تازگی در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسیده است.

اگر زبان فارسی نبود، ایران تکه‌تکه می‌شد

عضو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی:

اگر زبان فارسی نبود، ایران تکه‌تکه می‌شد

۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰

حسن‌ انوری، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت‌وگویی با ایسنا، درباره زبان فارسی صحبت‌های مهمی کرده است. او این مصاحبه را به شرطی انجام داده که فقط از زبان فارسی بگوید و درباره خودش هیچ سؤالی مطرح نشود.

روایت «خون شریکی» یک ملت

نگاهی به کتاب‌هایی درباره شهدای فاطمیون در سالروز شهادت ابوحامد

روایت «خون شریکی» یک ملت

۰۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۸

۹ اسفند امسال نهمین سالروز شهادت علیرضا توسلی مشهور به ابوحامد، فرمانده لشکر فاطمیون است که در حومه شهر درعای سوریه و به‌دست تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید. توسلی یکم مهر۱۳۴۱درافغانستان متولد شد و کودکی همراه با رنج و سختی زیادی داشت.خیلی زود پدر ومادرش را ازدست داد ودریتیمی ‌و سختی بزرگ شد.

آرزویم بود کربلا را به خانه بیاورم

برای کتاب «من میترا نیستم» نوشته معصومه رامهرمزی

آرزویم بود کربلا را به خانه بیاورم

۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۰

اسمت را دوست داری؟ می‌دانی چه کسی آن‌ را انتخاب کرده؟ قصه انتخابش را می‌دانی؟ اگر قرار بود خودت اسمت را انتخاب کنی، تغییرش می‌دادی؟ چه می‌گذاشتی؟ اصلا تا حالا شده به این موضوع فکر کرده باشی؟ راستش برای خودم هم زمانی این موضوع جالب شد که کتاب «من میترا نیستم» را خواندم. قصه دختری که از مادربزرگش شاکی بوده که چرا اسم میترا را برایش انتخاب کرده و بعد هم با اراده‌ای قوی به بقیه قبولانده من میترا نیستم، زینبم! حتی برای نشان دادن جدیت تصمیمش، یک روز هم روزه گرفته و دوستانش را برای افطار دعوت کرده تا از آن تاریخ به بعد، دیگر کسی میترا صدایش نکند.

اثر کوچکی برای شناسایی کردستان

با حضور اهالی ادبیات رمان تاریخی «ماه و بلوط» رونمایی شد

اثر کوچکی برای شناسایی کردستان

۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۳

رمان «ماه و بلوط» تازه‌ترین اثر محسن مومنی‌شریف با حضور اهالی فرهنگ، ادبیات و رسانه در تالار مهر حوزه هنری انقلاب اسلامی رونمایی شد.

دیدار نهم با «مرد رویاها»

«مرد رویاها» اثر سیدمهدی شجاعی در چاپ نهم به بازار کتاب عرضه شده است

دیدار نهم با «مرد رویاها»

۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۳

چاپ نهم کتاب«مرد رویاها» اثرسیدمهدی شجاعی‌ که درقالب فیلمنامه یک سریال ۱۳‌قسمتی‌ درباره شهیدچمران نوشته شده، ازسوی نشرنیستان منتشر و وارد بازارکتاب شد.

قصیده اسفندیه

انتشار شعر جدید مرتضی امیری اسفندقه برای اولین بار در «جام جم»

قصیده اسفندیه

۰۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵

آنهایی که مرتضی امیری اسفندقه، شاعر سرشناس و خوش قریحه معاصر را می‌شناسند، می‌دانند او را با اسفند و حال و هوای جهان و طبیعت در این ماه، پیوندی دیرینه است. او هرسال در خلوت شاعرانه اسفندماهی خود، قصیده‌ای تازه ‌ساز می‌کند و ارمغانی برای دوستداران شعر و ادب در طلیعه بهار هرسال دارد.

شعر؛ بزرگ مظلوم در رسانه‌های رسمی

جشنواره شعر فجر در نگاه ۳ برگزیده اصلی هجدهمین دوره

شعر؛ بزرگ مظلوم در رسانه‌های رسمی

۰۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۱

هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی شعر فجر چندی پیش بخش مسابقه کتاب خود را به پایان برد و بخش دیگری از این جشنواره یعنی مسابقه تلویزیونی جشنواره به‌زودی برگزار خواهد شد. نکته قابل توجه درباره این دوره از جشنواره، انتخاب برگزیده در بخش‌های مختلف جشنواره بود. جشنواره شعر فجر پس از۱۸دوره برگزاری، دارای وزن و اعتبار قابل‌توجهی در میان جامعه ادبی کشور شده اما همچنان احساس می‌شود پیوست رسانه‌ای و حمایتی از آن و برگزیدگانش کم است.

بومی‌سازی مهم‌تر است یا فارسی‌سازی؟

تأملی بر چالش‌های حفظ و اشاعه زبان، به انگیزه سالگرد درگذشت دهخدا

بومی‌سازی مهم‌تر است یا فارسی‌سازی؟

۰۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۶

هفتم اسفندماه روزی است که علی‌اکبر دهخدا، از بزرگمردان علم و ادب زبان فارسی در گذشت، بیشتر ما که او را برای تالیف لغتنامه دهخدا می‌شناسیم، باید بدانیم این اثر ارزشمند که مولفش ۴۰سال ازعمرش را برای نگارش آن صرف کرد، چیزی بسیار بیشتر از یک گردآوری ساده است.

نیازمندی ها