سرا - سلامت - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

سلامت
اکالیپتوس طعم تند و با خاصیت

نگاهی به خواص دارویی گیاه اکالیپتوس

اکالیپتوس طعم تند و با خاصیت

۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱

همه ما کم‌وبیش با خواص گیاه اکالیپتوس برای سرماخوردگی و گرفتگی بینی آشنایی داریم. حتی برخی از ما ترجیح می‌دهیم آدامس‌هایی با طعم تند و تیز اکالیپتوس را انتخاب کنیم اما شاید از همه خواص درمانی این داروی گیاهی خبر نداشته باشید.

برست رو تمیز‌کن!

اهمیت تمیز کردن برس و راهکارهای آن

برست رو تمیز‌کن!

۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۱

تمیزکردن برس مو یکی از بخش‌هایی ا‌ست که برای رعایت بهداشت شخصی باید به آن توجه داشته باشید. تمیزکردن شانه مو از انتقال میکروب‌ها و آلودگی‌ها به پوست سر جلوگیری می‌کند.

به خاطر چشم‌هایش

ضرورت توجه والدین به عارضه تنبلی چشم در کودکان

به خاطر چشم‌هایش

۱۸ دی ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۱

چشم‌ها دریچه ورود ما به دنیا هستند و هر درکی که از دنیای اطراف‌مان داریم با نگاه کردن است که به‌دست می‌آید. اما بیماری‌ها و عوارضی در کمین چشم‌های‌مان هستند. تنبلی چشم یکی از این عارضه‌‌هاست!

چه آموخته‌ای؟ مارا از جدایی نترسانید

چه آموخته‌ای؟ مارا از جدایی نترسانید

۳۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۷

خیلی وقت بود ندیده بودمش. تشخیص چهره‌اش از پشت ماسک سخت شده بود. مطمئن بودم هنوز وقتی می‌خندد، گوشه‌ لب‌هایش جمع می‌شود. این‌روزها باید آدم‌ها را در ذهن‌مان بسازیم و با آنها زندگی کنیم.

کرونای خیرخواه!

کرونای خیرخواه!

۳۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۶

صدای مهمون‌های سریالی و جیک‌وپیک‌های‌شان در دیوار مقابلم تمامی نداشت. برای این‌که فراری‌شان بدهم، چاره‌‌‌‌‌ای نداشتم جز این‌که برای تجدید خاطرات آنها را یاد دوران مخوف کرونا بندازم، زمانی‌که کسی جرات نمی‌کرد از یک کیلومتری سرفه‌های من رد بشود چه برسد به خانه‌مان!

«هوای» خودمان را داشته‌باشیم

برای سالم ماندن در هوای آلوده این روزها چه کار کنیم؟

«هوای» خودمان را داشته‌باشیم

۲۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۰

دیگر به آلودگی هوا عادت کرده‌ایم! با کاهش دمای هوا در پاییز و زمستان، عادی‌ترین پدیده برای‌مان آلودگی هوا شده و به جای آن‌که مثل دوران قدیم مدرسه‌ها به خاطر بارش برف‌های سنگین تعطیل شود، حالا تعطیلی و غیرحضوری شدن مدارس با افزایش ذرات معلق در هواست.

دنیایی از عطر و طعم و خاصیت پوست پرتقالی

پوست پرتقال را دور نریزید‌!

دنیایی از عطر و طعم و خاصیت پوست پرتقالی

۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۴

یکی از بهترین اتفاقات پاییز، میوه‌های خوش عطر و طعم آن است و بدون شک یکی از بهترین این میوه‌ها پرتقال است؛ میوه‌ای با عطر و طعم خاص که هیچ‌گاه نمی‌توانید دست رد‌به سینه آن بزنید. شاید فکر کنید فقط قسمت گوشتی میوه پرتقال خوراکی است، در حالی که پوست پرتقال هم کاربردهای فراوانی دارد از خوراکی گرفته تا استفاده در گل و گلدان به عنوان کود. عطر پوست پرتقال در غذاها می‌تواند مزه‌ای شگفت‌انگیز و بهشتی ایجاد کند.

سلام به سیستم ایمنی، خداحافظ بیماری

چه کارهایی به ما کمک می‌کند تا در فصل زمستان کمتر بیمار شویم؟

سلام به سیستم ایمنی، خداحافظ بیماری

۰۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۳

با سردشدن هوا، کم‌کم سر و کله انواع و اقسام بیماری‌های فصلی هم پیدا می‌شود و به‌خصوص بازار سرماخوردگی و آنفلوآنزا در این فصل حسابی داغ است. تازه طی سال‌های اخیر کرونا را هم باید به آمار این بیماری‌ها اضافه کرد.

گلی زیبا و سازگار با سرما

همه فوت و فن‌های نگهداری از گیاه سیکلامن

گلی زیبا و سازگار با سرما

۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۰

سیکلامن یا نگونسار سیکلامن بومی جزایر مدیترانه‌ای و ایران بوده و یک گیاه ملی و ارزشمند ایرانی ا‌ست. گل سیکلامن را می‌توانید در دل طبیعت در جنگل‌های شمال ایران و مخصوصا از چالوس تا لاهیجان و حتی بعضی از جنگل‌های استان گلستان ببینید. تنوع رنگی بسیار بالا و جالب سیکلامن باعث محبوبیت و جذابیت آن بین مردم شده است.

برکت خدا را ارج نهیم

راهکارهایی برای کاهش دورریز خوراکی‌ها به مناسبت روز جهانی غذا

برکت خدا را ارج نهیم

۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۹

قدیمی‌ها غذا و نان را برکت می‌دانستند و برایش ارج و قرب ویژه‌ای قائل بودند، به همین علت بود که سعی می‌کردند این برکت خدا را حیف و میل نکنند و دور نریزند. خانواده‌های پرجمعیتی که هر چند روز یک بار دور هم جمع می‌شدند و سفره‌هایی ساده اما پر برکت و باصفا پهن می‌کردند. بزرگ‌ترها بالای سفره می‌نشستند و اغلب اوقات مسئولیت کشیدن و تقسیم غذا با آنها بود. آبگوشت، ‌آبدوغ خیار یا پلو و خورشت.‌ فرقی نمی‌کرد غذا چه باشد.

نیازمندی ها