استانها-جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

یک معلم، دبیر کمیته ارزش مالکانه شد

از طرف مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان صورت گرفت

یک معلم، دبیر کمیته ارزش مالکانه شد

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۰ | نظر

عضو هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان حضور یک فرهنگی متخصص به عنوان مسوول پیشبرد طرح ارزش مالکانه و دبیر کمیته عالی این طرح را اقدامی موثر دانست و تاکید کرد از نتایج ملموس این انتصاب، تسریع در اجرای طرح ارزش مالکانه خواهد بود.

ساکن ایستگاه مرزی

ساکن ایستگاه مرزی

۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۰ | نظر

مانند کنکور همیشه حرف وحدیث پشت این اسم است. بعضی‌ها نام دردسر دنیای پسرانه را برایش مناسب می‌دانند اما برخی‌ها به عشق این دوران لحظه‌شماری می‌کنند. بعضی‌ها از دنیای بدون مو بودن می‌ترسند و بعضی‌ها از روی عشق پوتین چرمی را به پا و آن را تمیز، مرتب و جفت می‌کنند. سربازی همیشه حرف و حدیث‌های خودش را داشته اما صحبت امروز ما مرز است؛ مرزی که سالانه شاید چندین جوان دلاور کشورمان در برخورد با اشرار و بیگانه‌ها به شهادت می‌رسند.

آب؛ ناجی بزرگ سیستان و بلوچستان

آب؛ ناجی بزرگ سیستان و بلوچستان

۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۴ | نظر

سفر سال۱۳۸۱ رهبرمعظم انقلاب به سیستان‌و‌بلوچستان مصوبات زیادی داشت که شاید از میان آنها «طرح مقابله با خشکسالی و تسریع‌ در احداث‌ چاه‌ نیمه‌ چهارم‌»، «اجرای‌ طرح‌ آبیاری‌ تحت‌ فشار» و «ایجاد و اصلاح‌ شبکه‌های‌ آبرسانی‌» را بتوان در اولویت قرار داد. طرح‌هایی که هم در آن زمان و هم امروز به شدت مد نظر است؛ چراکه با زندگی و امرار معاش ساکنان این منطقه ارتباط مستقیم دارد.

مصوبات خاک‌خورده برای تحول سیستان وبلوچستان

مصوبات خاک‌خورده برای تحول سیستان وبلوچستان

۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۷ | نظر

سیستان‌و‌بلوچستان، استانی که با داشتن ظرفیت‌های بی‌شمار حالا در فهرست محروم‌ترین مناطق ایران قرار دارد. شاید مهم‌ترین درد این منطقه کمبود آب باشد که کشاورزی و دامداری آن را تحت‌الشعاع قرار داده و مهاجرت‌های زیادی را از این نقطه به استان‌های دیگر رقم زده است. با نگاهی موشکافانه‌تر به این موضوع، مشخص می‌شود سیستان‌و‌بلوچستان می‌توانست طی دو دهه اخیر شاهد تغییرات و تحولاتی باشد که هرگز اجازه ندهد کسی برچسب محروم به آن بچسباند. به ۲۰سال قبل یعنی۱۳۸۱بازمی‌گردیم.

هشدار! ایجاد کانون جدید برای ریزگردها

هشدار! ایجاد کانون جدید برای ریزگردها

۲۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۶ | نظر

امروزه رفتارهای انسانی مثل تولید و ورود انواع آلودگی‌ها از طریق صنایع و خودروها همچنین آتش‌سوزی و برداشت‌های بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی و مصرف مدیریت نشده آنها در کنار تغییرات اقلیمی و خشکسالی و بروز ریزگردها با سرعت وحشتناکی در حال از بین بردن طبیعت و محیط‌زیست است. بر همین اساس تالاب «هشیلان» به‌عنوان تنها تالاب کرمانشاه آخرین نفس‌های خود را می‌کشد و در معرض خشک شدن است.

لرستان، سرزمین هنرهای فراموش شده

لرستان، سرزمین هنرهای فراموش شده

۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۶ | نظر

لرستانی‌ها صنایع‌دستی خود را به سه بخش عشایری، روستایی و شهری تقسیم کرده‌اند که در این بین عشایر، اکثر تولیدات‌شان را در خانواده و جمع خودشان مصرف می‌کنند.

رنج نقش بر فرش

رنج نقش بر فرش

۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹ | نظر

یزد سرزمین نقش و هنر است و در طول تاریخ زنان این منطقه در کنار مردان سختکوش آثار و تولیدات ماندگاری را به ثبت رسانده‌اند. فرش دستبافت از جمله محصولات یزد است که اکثرا با زحمت و هنر زنان تولید می‌شود. هم‌اکنون بیش از ۵۰هزار بافنده در کویر زیبای ایران با سرانگشتان خود فرش‌هایی را می‌بافند که به‌دلیل حمایت نشدن، در حال فراموشی هستند. از نادیده گرفته شدن هنر و زحمت فرشبافان یزد همین بس که بدانیم ماهرترین آنها با روزی ۸ساعت کار ماهانه حداکثر پنج میلیون تومان دستمزد می‌گیرند و بقیه هم چیزی حدود یک میلیون!

ببینید | پایانه مرزی شلمچه در فاصله 8روزمانده به اربعین

ببینید | پایانه مرزی شلمچه در فاصله 8روزمانده به اربعین

۰۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲ | نظر

پایانه مرزی شلمچه در هفتمین روز از شهریور ماه و درفاصله 8روزمانده به اربعین، شاهد خیل عظیم جمعیت مشتاقان زیارت امام حسین (ع)،از نقاط مختلف ایران و برخی ازکشورهای همسایه بود که در نخستین ساعات بامداد به راحتی از  گیت های بازرسی این پایانه عبور کرده و به سمت شهرهای زیارتی نجف و کربلا عزیمت کردند.

سرمایه‌گذاری در هرمزگان

سرمایه‌گذاری در هرمزگان

۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۰ | نظر

شیلات هرمزگان تا پایان سال ۱۴۰۱ حدود ۶۶۰۰ سازه زیستگاه مصنوعی در آب‌های خودش نصب کرده بود و تا پایان امسال نیز هدف‌گذاری نصب ۲۰۰۰سازه زیستگاه مصنوعی را در دستورکار دارد.

«ترال»دل دریا را خالی کرد

«ترال»دل دریا را خالی کرد

۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۷ | نظر

براساس آمارهای اعلام‌شده، ۴۲۵ تعاونی صیادی و ۹ اتحادیه استانی در هفت استان کشور مشغول به کار هستند که ۱۵۲هزار صیاد را تحت پوشش قرار داده‌اند. تعداد صیادان در جنوب کشور بسیار بیشتر از استان‌های شمالی است، به‌طوری‌که تقریبا ۱۰هزار نفر در شمال فعالیت می‌کنند و در سواحل جنوب بیش از ۱۴۰هزار نفر به کار صیادی مشغولند. اما نکته حائز اهمیت در کار دریا این است که صیادان در تمام طول سال مشغول به کار نیستند و صیادی شغلی فصلی محسوب می‌شود.