فرهنگ - سینما و تئاتر - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

سینما و تئاتر
رمز عملیات بر پرده‌سینما

گزارش «جام‌جم» درباره فیلم‌هایی که با موضوع عملیات‌های دوران دفاع‌مقدس ساخته‌شده است

رمز عملیات بر پرده‌سینما

۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵

طبق آمار جنگ هشت‌ساله تحمیلی ایران و عراق، رزمندگان در بیش از ۲۰۰ عملیات بزرگ و کوچک حضور داشتند؛ عملیات‌هایی که هرکدام ترکیبی بود از مقاومت، مجاهدت، خطرات بسیار، جانفشانی، شکست و پیروزی و انبوهی از شهید، جانباز، اسیر و جاویدالاثر اما سینمای ایران و خاصه سینمای جنگ و دفاع‌مقدس از سال ۱۳۶۰ که نخستین قدم را در زمینه ثبت این مقاومت گذاشت، چه مقدار از ظرفیت عظیم این نبردهای جانانه بهره گرفت و آنها را در قالب فیلم منعکس کرد.

ببینید | فراسوی ابرها

ببینید | فراسوی ابرها

۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۰

نسبت به فیلم‌های قدیمی‌ام احساس پدری می‌کنم. شما بچه‌ها را به دنیا می‌آورید، آن‌ها بزرگ می‌شوند و می‌روند.

ببینید | غول در قاب

برای بازیگر شدن باید بچه بشی!

ببینید | غول در قاب

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۶

پل لئونارد نیومن بازیگر و کارگردان آمریکایی تحسین شده، برنده جایزه اسکار و نیکوکاری مشهور بود. او به تعریف نقش اول مرد در فیلم‌های سینمایی از اواسط دهه 1950 تا قرن 21 کمک فراوانی کرد.

ببینید | اربااربا یعنی چی؟!

روایت شهدا

ببینید | اربااربا یعنی چی؟!

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۱

گفت فلانی اربااربا یعنی چی؟ گفت یعنی بگم؟گفت بگو ببینم. گفت یعنی گوشت چرخ کرده. گفت فهمیدم. خیلی ممنون.

نوبر بهار مدیریت سینما‌؟!

نوبر بهار مدیریت سینما‌؟!

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۶

معمولا عرف، رویه و قانون نانوشته‌ای حاکم است که مدیران ارشد همواره در تریبون‌های یک‌طرفه، مثلا به‌منظور ارائه برنامه‌های خود یا دفاع و توجیه مواردی از عملکرد زیر‌مجموعه خود حضور پیدا می‌کرده‌اند. اما جدیدا شاهد این بودیم محمد خزاعی در برنامه‌ای شرکت کرد که با رویکردی غیر‌متعارف همراه بود.‌

مدرسه فیلمسازی جنگ

کارگردان‌هایی که با سینمای دفاع مقدس معرفی شدند

مدرسه فیلمسازی جنگ

۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۰۴:۴۸

سینمای دفاع مقدس در وضعیتی زاده شد و خود را به عنوان یک زیرگونه سینمایی جدی در جامعه ایرانی مطرح کرد که در زمان آغاز جنگ تحمیلی این هنر هنوز وضعیت باثباتی بعد از پیروزی انقلاب به دست نیاورده بود.

فرزند زمانه خود

امروز زادروز ابراهیم حاتمی‌کیا فیلمساز دفاع مقدس است

فرزند زمانه خود

۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۰

گذرسال‌ها را بسیاری از ما نه در آینه و گرد پیری نشسته بر چهره خودمان بلکه با گذر عمر دیگران متوجه می‎‌شویم. امروز ابراهیم‌حاتمی‌کیا ۶۲ساله می‌شود، کارگردانی که آثار و نگاه او به دفاع مقدس به شناخت ما از این بزنگاه تاریخی گره خورده است.

ابراهیم در گلستان

فرزند زمانه خود

ابراهیم در گلستان

۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۷

امروز زادروز ابراهیم حاتمی‌کیا فیلمساز دفاع مقدس است. 

سنگرنشینان گیشه

داده‌نمای مخاطب و فروش سینمای دفاع‌مقدس

سنگرنشینان گیشه

۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۸

سینمای دفاع‌مقدس به‌عنوان زیرگونه سینمای جنگ و ژانر منحصربه‌فرد سینمای ایران در اوایل جنگ تحمیلی شکل گرفت و تثبیت شد و از جایی به بعد هم توانست مخاطبان علاقه‌مندی برای خود دست‌وپا کند و سهم مهمی از تماشاگر و گیشه در هر سال داشته باشد. اتفاقا تا اینجا یک فیلم جنگی و دفاع مقدسی به نام «عقابها» نه تنها پرمخاطب‌ترین فیلم سینمای جبهه و جنگ است بلکه با حدود ۱۰میلیون تماشاگر، عنوان پرمخاطب‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران در سال‌های پس از انقلاب را هم در اختیار دارد؛ رکوردی که حالاحالاها شکسته نخواهد شد، آن هم با این میزان افت و ریزش مخاطبان سینمای ایران در سال‌های اخیر.

«اسکار»، میدان بازی ما نیست

نگاهی به چالش‌های انتخاب فیلم ایرانی برای مراسم آکادمی

«اسکار»، میدان بازی ما نیست

۳۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۱

نزدیک به دو دهه است که در چنین روزهایی بحث و جدل برای انتخاب یک فیلم جهت معرفی به مراسم اهدای جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمای آمریکا و بخش فیلم‌های غیرانگلیسی‌زبان یا بین‌المللی آن معمول شده و هیات‌های عریض و طویلی هم تشکیل می‌گردد و جلسات و نشست‌ها و بحث‌ها و البته هزینه‌هایی که از کیسه بیت‌المال برای این جلسات به هدر می‌رود.

نیازمندی ها