فرهنگ - سینما و تئاتر - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

سینما و تئاتر
ببینید | آرزویی که به بار نشست

ببینید | آرزویی که به بار نشست

۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۲

مدت‌های بسیاری بود که عادت نداشتیم تئاتری روی صحنه بتواند نظر جمعی را به خود جلب کند، مهم‌تر از این اجماع نظر اساسا عادت نداشتیم تئاتری روی صحنه بتواند بلیط‌فروشی خوبی داشته باشد اما ساخته تازه حسین پارسایی یک نوع خرق عادت بود.

گره کور اکران «مصلحت» باز شد

گره کور اکران «مصلحت» باز شد

۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۷

حدودا سه سال پیش احسان محمد‌حسنی، رئیس سازمان اوج در نشستی خبری از توقیف دو فیلم سینمایی «مصلحت» و «لباس شخصی» از تولیدات این سازمان خبر داد.

جشنواره خوب، یک جشنواره مرده است

نگاهی به جشنواره کن هفتادوششم

جشنواره خوب، یک جشنواره مرده است

۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۳۰

امسال گویی از همان ابتدا هفتادوششمین دوره جشنواره فیلم کن، به آن جشنواره همیشگی نمی‌ماند. آن جشنواره هنری سواحل جنوبی فرانسه که همواره درصدد کشف استعدادهای هنری نوگرا بود، سینمای به‌اصطلاح مستقل کشورها و فرهنگ‌های متفاوت را در کادر خود قرار می‌داد و به این کشفیات هم می‌بالید، انگار پس از سال‌ها بدجوری دچار استحاله گردیده و به یک‌سری مراسم پرزرق‌وبرق در رقابت با اسکار و مانند آن تبدیل شده و دیگر خبری از آن کشف‌ها و نوظهورها و آوانگاردهای سینمایی نیست.

عکس‌ها می‌تواند الهام‌بخش سینما باشد

گفت‌وگو با مجید طالبی عکاس فیلم «دسته دختران»

عکس‌ها می‌تواند الهام‌بخش سینما باشد

۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۲۸

منیر قیدی، کارگردان «دسته دختران» با بازسازی تصاویر زنده و مستند از نبرد خرمشهر، اولین تصویر سینمایی با نگاه زنانه از آن مقاومت را ساخته‌است.

هراس انسان‌ها از تحول درونی

هراس انسان‌ها از تحول درونی

۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵

آوا حدادى، دارای مدرک دیپلم تئاتر و کارشناسی کارگردانى سینما، از سال۸۴ به‌صورت حرفه‌اى تئاتر را آغاز و دنبال کرده و عضو هسته‌ مرکزی گروه تئاتر جلفا و موسس و سرپرست گروه تئاتر دژاوو است. او از سال ۹۵ به‌صورت مستقل کارگردانى را با نمایش «نی‌نی اخاذه» اثر اسلاومیر مروژک آغاز کرد.

دهخدا، فردوسی معاصر ماست

گفت‌وگوی «جام‌جم» با نادر فلاح، کارگردان نمایش «کابوس‌های آنکه نمی‌میرد»

دهخدا، فردوسی معاصر ماست

۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۸

این روز‌ها نادر فلاح در حال اجرای نمایش «کابوس‌های آنکه نمی‌میرد» است که آن را از ۲۶ فروردین در تالار مولوی روی صحنه برده است. البته فقط کارگردانی این اثر با اوست و در آن، این بازیگر نام‌آشنا بازی نمی‌کند.

زن، زندگی، اغتشاش

نگاهی به زمینه‌‌سازی فیلم «برادران لیلا» و جولان «آیه‌های زمینی» در جشنواره کن

زن، زندگی، اغتشاش

۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۵

در روزگاری که فیلمنامه‌های سفارتخانه‌ای فرهنگ ایرانی را مورد هدف قرار داده‌اند و فستیوال کن، مکان عرض‌اندام سلبریتی‌هایی شده که با این جریان همدستی می‌کنند که نمونه آن را این روزها با فیلم «من، مریم، بچه‌ها و ۲۶ نفر دیگر» و «آیه‌های زمینی» در هفتاد‌و‌ششمین جشنواره کن شاهد هستیم، البته ۴۰ فیلم دیگری که گویا با تلاش غرب ساخته شده‌اند که آن‌قدر بی‌کیفیت بودند که حتی مدیران این جشنواره هم از انتخاب آنها سرباز زدند، بازخوانی دقیق آثاری که این‌گونه به فرهنگ ایرانی لطمه می‌زنند بیش از پیش ضروری است.

کمک صنعت توریسم به سینمای سنگاپور

کمک صنعت توریسم به سینمای سنگاپور

۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۸

سنگاپور برای تقویت صنعت توریسم و گردشگری خود از صنعت سینما و تلویزیون کشور کمک می‌گیرد و در همان حال، با احیای صنعت گردشگری به فعال‌تر شدن هنرمندان مسلمان سینما و تلویزیون خود یاری می‌رساند.

اعتیاد از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیک‌تر است

گفت‌و‌گوی «جام جم» با ساسان سالور، تهیه‌کننده فیلم «سه کام حبس»

اعتیاد از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیک‌تر است

۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۴

ساسان سالور سال‌هاست به عنوان تهیه‌کننده با برادرش سامان سالور (کارگردان) فیلم می‌سازند. آنها این روزها با «سه کام حبس» بر پرده سینماها حضور دارند. یکی از فیلم‌هایی که در سال‌های اخیر درباره ویرانی سیاه مواد مخدر در سینمای ایران ساخته شده و هرگز اسیر کلیشه‌های رایج درباره این موضوع نمی‌شود.

نیازمندی ها