دانش - فناوری - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

فناوری
با شتاب به‌سوی درمان‌سرطان

توانمندی یک شرکت دانش‌بنیان در ساخت پیچیده ‎ترین دستگاه تجهیزات پزشکی جهان

با شتاب به‌سوی درمان‌سرطان

۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۶

در گذشته بسیاری از افراد در اثر بیماری‎هایی که حتی قابل شناسایی هم نبود، از دنیا می‎رفتند؛ بیماری‌هایی که با تغییرات سبک زندگی انسان هر روز متنوع‎‌تر و پیچیده‌تر شدند و سلامتی افراد بیشتری را به خطر انداختند. سرطان، از مهم‎ترین عوامل مرگ‌و‌میر انسان‎ها در دنیای امروز است. کشورهای کمی در جهان هستند که به تمام روش‌‎ها و تجهیزات درمانی سرطان دسترسی داشته باشند. برای مثال ابزارها و تجهیزاتی که برای پرتو‎درمانی به کار می‎‌‌‌روند معمولا هزینه بالایی دارند و استفاده از آنها در مراکز درمانی نیازمند دانش تخصصی است.

همه‌چیز دان جست‌وجوگر!

۲۶ سال از تولد پردازشگر هوشمند گوگل گذشت

همه‌چیز دان جست‌وجوگر!

۱۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۴

اگر در گذشته تمام راه‌ها به رم ختم می‌شد، در دنیای آنلاین امروز، تمام راه‌ها به گوگل ختم می‌شود.

ببینید | مخترعان پشیمان

ببینید | مخترعان پشیمان

۰۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۵

هر اختراعی باعث نشده که زندگی بشر روی کره زمین سهل‌تر شود، برخی از این اختراعات چنان بوده که مخترعانشان پس از این اتفاق اظهار ندامت کرده‌اند!

ببینید | شنیدن صدای اقیانوس

ببینید | شنیدن صدای اقیانوس

۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۱

اخیرا، فناوری‌های جدید هوش مصنوعی به محققان این امکان را داده که به آهنگ‌های اقیانوس گوش دهند، اتفاقی که تاکنون هرگز رخ نداده بود.

«آیات»؛ ماهواره‌ای با قابلیت شناسایی سیگنال‌های بعد و قبل از وقوع زلزله

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران اعلام کرد:

«آیات»؛ ماهواره‌ای با قابلیت شناسایی سیگنال‌های بعد و قبل از وقوع زلزله

۰۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰

رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت: نمی‌توان ادعا کرد در آینده زلزله قابل پیش‌بینی نیست و ما در ماهواره آیات به دنبال ساخت ماهواره‌ای با قابلیت شناسایی سیگنال‌هایی که قبل و بعد از وقوع زلزله از کره زمین متصاعد می‌شود، هستیم.

ببینید | رنگ کردن یک ایرباس

ببینید | رنگ کردن یک ایرباس

۱۴ تير ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۲

در مورد هواپیمای یرباس از طراحی‌های متنوعی استفاده می‌شود که برخی از آن‌ها شامل طرح‌های هنری، نقوش بومی و نشان‌های هواپیمایی کشورهای خریدار است.

ببینید | یک ربات رهبر ارکستر ملی

ببینید | یک ربات رهبر ارکستر ملی

۱۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۰

یک ربات اندرویدی به نام «اور 6» در سئول روی سکوی رهبر ارکستر رفت تا اجرای ارکستر ملی کره جنوبی را رهبری کند و اولین تلاش از این دست را در این کشور رقم زد.

امید به آگاهی

امید به آگاهی

۰۳ تير ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۴

شتاب شگفت دانش در دهه اخیر به اندازه‌ای است که حتی طی یک هفته می‌تواند به بروز اتفاقات بسیاری بینجامد. اتفاقاتی که می‌تواند زندگی ساکنان این دهکده جهانی را در فاصله گذر چند روز تغییر دهد. جهان علم پس از فراگیری کرونا توانسته اعتبار بسیاری نسبت به پیش از این فراگیری کسب کند.

اعجاز یک کپسول جست‌وجو گر

کپسول قابل بلعی بر پایه هوش‌مصنوعی و فناوری رباتیک برای تصویربرداری از معده روانه بازار شد

اعجاز یک کپسول جست‌وجو گر

۰۱ تير ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۷

فناوری‌ها و روش‌های تشخیصی در حوزه پزشکی هر روز ارتقا می‌یابد. یکی از این شیوه‌ها اندوسکوپی است که برای مطالعه و تصویربرداری حفره‌های داخل بدن استفاده می‌شود اما به‌دلیل نیاز به استفاده از مسکن‌های قوی، بی‌حسی موضعی و حتی بیهوشی کامل، این روش تشخیص که درحد یک عمل جراحی کم‌تهاجمی است، اغلب برای بیماران بسیار ناخوشایند و دشوار است.

نیازمندی ها