jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۵۱۷۲۳   ۰۳ دی ۱۳۹۳  |  ۰۹:۲۶

با دقت چشم به آینه دوخته بود و تمام تمرکزش روی جوش قرمزی بود که کنار لبش بالا آمده بود! همان طور که دو انگشتش را دو طرف آن جوش کذایی تنظیم می‌کرد، رو به خواهرش کرد و گفت: جوش‌های صورت من به یک سیستم هوشمند متصل هستند، منتظرند نزدیک یک مهمانی یا عروسی بشود که خودشان را نشان دهند، این هم شانس من است!

دردسر خودزشت‌پنداری

جام جم سرا: دست از سر جوش‌ها که برداشت تازه به بینی‌اش چشم دوخت، آخر این دیگر چه دماغی است؟! با وجود دوبار عمل کردن باز هم بد شکل است. مادرش صدا زد، بچه‌ها شام حاضر است و او گفت: مادر جان شما که می‌دانید من رژیم دارم، همینم مانده با این هیکل بدقواره شام هم بخورم!

شاید شما هم مانند اغلب افراد در مورد یک جنبه از بدنتان مثل قد، وزن، پوست، اندازه بینی یا موی سر خود آگاه و از برخی ویژگی‌ها راضی و از برخی دیگر ناراضی باشید. بررسی‌ها می‌گوید خیلی از افراد درباره بدنشان نگرش منفی دارند.

یک تحقیق روی دانشجویان نشان داده که 70 درصد آنها از برخی ویژگی‌های ظاهریشان ناراضی‌اند، اما افرادی که به اختلال بدشکلی بدن مبتلا هستند، بقدری از نقایص بدنی خود ناخشنودند که دائما به آن‌ فکر می‌کنند.

این در حالی است که این نقایص یا خیالی هستند یا بسیار جزئی، با این حال افراد مدت زمان زیادی را صرف نگاه کردن به آینه و بزرگ دیدن فلان عیب کوچکشان می‌کنند و گاهی این حساسیت‌ها تا جایی پیش می‌رود که فرد مدت زمان زیادی خود را مشغول پوشاندن جوش‌های روی صورتش می‌کند یا با استفاده از کلاه، کم‌مویی‌اش را می‌پوشاند یا حتی تصمیم می‌گیرد خودش را به تیغ جراحی بسپارد، در حالی که که این کارها هیچ لزومی ندارد.

برای درمان این تصورات افراطی راه‌های مختلفی وجود دارد، برخی از داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب می‌توانند به کاهش این وسواس کمک کنند، ضمن این‌که برخی از گروه درمانی‌ها تصورات و شناخت‌های فرد نسبت به خودش را بازسازی می‌کند و با آموزش برخی مهارت‌ها مثل توقف فکر و آرمیدگی (ریلکسیشن) سبب کاهش این رفتارهای وسواسی می‌شود.

برخی روان‌شناسان برای بازسازی شناختی در این اختلال، افراد را ترغیب می‌کنند دلایل این تصورات خود را پیدا کنند و اگر این دلایل منطقی نبود به دنبال شواهدی باشند که این تصورات را شکل داده است. زمانی که نادرستی این شواهد برای فرد مسجل شد آنگاه به دنبال بازسازی شناختی و ایجاد تفکرات سودمند می‌روند.

با توجه به آمار بالای جراحی‌های پلاستیک و زیبایی در کشور ما در بسیاری موارد لازم است افراد قبل از برداشتن قوز کوچک بینی یا جوش‌های ریزِ زیرپوستی که هیچ وقت تمامی ندارند، به روان‌شناس مراجعه کنند و اول وسواس‌های افراطی درباره شکل بدنشان را درمان کنند شاید دیگر نیازی به این جراحی‌های پرهزینه و پرخطر نباشد.

چاردیواری (ضمیمه دوشنبه روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر