jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۸۸۴۸۲ ۰۲ آذر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۲۰

مطالعات نشان داده‌اند که تجمع چربی اضافی در کبد با افزایش اکسیدانها باعث آسیب سلولها و بافت کبد می‌شود. کبد چرب همچنین، احتمال ابتلا کودک به بیماریهای قلبی و سیروز کبدی را افزایش می‌دهد.

متداول ترین نوع بیماری کبدی مزمن در کشورهای پیشرفته، کبد چرب غیر الکلی است. شدت بیماری کبد چرب غیر الکلی از استئاتوزیز (به معنی افزایش چربی در کبد بدون صدمه جدی) تا استئاتوهپاتیت غیر الکلی( چربی، التهاب و آسیب کبدی) می باشد.

پژوهشهای قبلی نشان داده اند که کاهش وزن، سیر بیماری در کودکان را کند می کند. همچنین مطالعات جدید به اثربخشی ویتامین E در این زمینه اشاره کرده اند.
در این مطالعه 173 کودک سفیدپوست و اسپانیائی با رده سنی 8 تا 17 سال، در یک مطالعه به سه گروه دریافت کننده ویتامین E، متفورمین و پلاسیبو (دارونما) تقسیم شدند. 500 میلی گرم مت فورمین و در گروه دیگرIU400 ویتامین E دو بار در روز به مدت 2 سال توسط این کودکان دریافت می شد. طی این دو سال مداخله رژیمی و فعالیت بدنی  فقط به صورت دریافت توصیه های رژیمی خلاصه می شد.
نتایج این مطالعه که در مجله علمی JAMA منتشر شده است نشان داد، ویتامینEباعث بهبود یا رفع استئاتوهپاتیت غیرالکلی در حداقل نیمی از کودکان می گردد.بعد از 96 هفته مداخله، در 58% کودکان تحت درمان با ویتامین Eبهبودی حاصل شد. این میزان درگروه مت فورمین 41% و در گروه پلاسیبو 28% بود. ویتامین Eبه طور معناداری بزرگ شدن و مرگ سلول های کبدی را کاهش میداد. نه ویتامین Eو نه مت فورمین به طور معناداری در کاهش سطوح ALT(آلانین آمینو ترانسفراز) بهتر از پلاسیبو نبودند.تنها می توان گفت کاهش سطوح ALTدر گروه ویتامین E(طی 6 ماه) در مقایسه با گروه پلاسیبو (بعد از 2 سال)خیلی سریعتر رخ داد. در واقع اثرات مثبت توصیه های رژیمی و فعالیت بدنی منظم در همه کودکان دیده شد، و دریافت ویتامین Eدر کنار این توصیه ها روند بهبود را سریعتر می کرد.

نکته عملی: با توجه به اینکه اغلب کودکان مبتلا به کبد چرب دارای اضافه وزن بوده ومقاوم به انسولین هستند میتوان با رعایت رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم به راحتی این علائم را کنترل نمود. با وجود اینکه نتایج این مطالعه بسیار دلگرم کننده است اما توصیه می شود مصرف ویتامین E توسط بیماران حتماً با نظارت پزشک انجام گیرد

>> فرزانه نگهبان (کارشناس تغذیه)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر