jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۸۸۴۸۲ ۰۲ آذر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۲۰

مطالعات نشان داده‌اند که تجمع چربی اضافی در کبد با افزایش اکسیدانها باعث آسیب سلولها و بافت کبد می‌شود. کبد چرب همچنین، احتمال ابتلا کودک به بیماریهای قلبی و سیروز کبدی را افزایش می‌دهد.

متداول ترین نوع بیماری کبدی مزمن در کشورهای پیشرفته، کبد چرب غیر الکلی است. شدت بیماری کبد چرب غیر الکلی از استئاتوزیز (به معنی افزایش چربی در کبد بدون صدمه جدی) تا استئاتوهپاتیت غیر الکلی( چربی، التهاب و آسیب کبدی) می باشد.

پژوهشهای قبلی نشان داده اند که کاهش وزن، سیر بیماری در کودکان را کند می کند. همچنین مطالعات جدید به اثربخشی ویتامین E در این زمینه اشاره کرده اند.
در این مطالعه 173 کودک سفیدپوست و اسپانیائی با رده سنی 8 تا 17 سال، در یک مطالعه به سه گروه دریافت کننده ویتامین E، متفورمین و پلاسیبو (دارونما) تقسیم شدند. 500 میلی گرم مت فورمین و در گروه دیگرIU400 ویتامین E دو بار در روز به مدت 2 سال توسط این کودکان دریافت می شد. طی این دو سال مداخله رژیمی و فعالیت بدنی  فقط به صورت دریافت توصیه های رژیمی خلاصه می شد.
نتایج این مطالعه که در مجله علمی JAMA منتشر شده است نشان داد، ویتامینEباعث بهبود یا رفع استئاتوهپاتیت غیرالکلی در حداقل نیمی از کودکان می گردد.بعد از 96 هفته مداخله، در 58% کودکان تحت درمان با ویتامین Eبهبودی حاصل شد. این میزان درگروه مت فورمین 41% و در گروه پلاسیبو 28% بود. ویتامین Eبه طور معناداری بزرگ شدن و مرگ سلول های کبدی را کاهش میداد. نه ویتامین Eو نه مت فورمین به طور معناداری در کاهش سطوح ALT(آلانین آمینو ترانسفراز) بهتر از پلاسیبو نبودند.تنها می توان گفت کاهش سطوح ALTدر گروه ویتامین E(طی 6 ماه) در مقایسه با گروه پلاسیبو (بعد از 2 سال)خیلی سریعتر رخ داد. در واقع اثرات مثبت توصیه های رژیمی و فعالیت بدنی منظم در همه کودکان دیده شد، و دریافت ویتامین Eدر کنار این توصیه ها روند بهبود را سریعتر می کرد.

نکته عملی: با توجه به اینکه اغلب کودکان مبتلا به کبد چرب دارای اضافه وزن بوده ومقاوم به انسولین هستند میتوان با رعایت رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم به راحتی این علائم را کنترل نمود. با وجود اینکه نتایج این مطالعه بسیار دلگرم کننده است اما توصیه می شود مصرف ویتامین E توسط بیماران حتماً با نظارت پزشک انجام گیرد

>> فرزانه نگهبان (کارشناس تغذیه)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر