jamejamclick
کلیک بازی کد خبر: ۱۳۱۷۰۰۱   ۰۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

نقد و بررسی بازی subnautica

دنیای رازآلود زیر آب

دنیای زیر آب همیشه برای انسان‌ها مرموز و ناشناخته بوده‌ است. حتی امروزه که تمام سطح کره ماه و مریخ مشاهده و نقشه‌برداری شده‌اند همچنان درصد زیادی از اعماق اقیانوس‌ های کره زمین ناشناخته باقی مانده‌اند و هر از گاهی یک موجود زنده جدید کشف می‌شود.

title

این زیبایی مرموز سوژه مناسبی برای ساخت سری بازی Subnautica بوده که البته با ساخت یک دنیای تخیلی دست سازندگان بازی را برای خلاقیت باز گذاشته تا بدون محدودیت اکوسیستم گیاهی و جانوری تخیلی خودشان را بسازند.

سازندگان در پیاده‌سازی این اکوسیستم آن‌قدر موفق بودند که نظر مثبت منتقدان و طرفداران را جلب کرده‌اند تا جایی که نسخه اول بازی را بهترین، زیباترین و خلاقانه‌ترین بازی در سبک بقا و مدیریت می‌شناسند.

بهینه‌سازی در نسخه دوم

همان‌طور که از نام نسخه دوم بازی یعنی Subnautica: below zero به معنی زیر صفر مشخص است این بار با یک اکوسیستم در منطقه سرد مشابه قطب روبه‌رو هستیم. در کنار انواع چالش‌هایی که برای بقا در نسخه اول مشاهده کرده بودیم دمای محیط و زنده ماندن در هوای سرد نیز اضافه شده‌است.

نقشه بازی نسبت به نسخه اول کوچک‌تر شده اما این به آن معنی نیست که با یک محیط کوچک مواجه می‌شوید، بلکه اضافه شدن جزئیات و تنوع پوشش‌های گیاهی و جانوری مناطق مختلف کاملا قانع‌کننده است.

در این نسخه ماموریت‌ها و مناطق جذاب خارج از آب نیز گسترده‌تر شده‌ و به بازیکن این اجازه را می‌دهد تا از چالش‌های دنیای یخی خارج از آب این بازی نیز لذت ببرد.

هرچند طراحی اصلی این بازی برای دنیای زیر آب انجام شده و فعالیت‌های اصلی نظیر ساخت و ساز مرکز تحقیقاتی، مطالعه روی انواع موجودات زنده و... در زیر آب اتفاق می‌افتند.

همچنین برخلاف نسخه اول که شخصیت اصلی داستان به‌صورت تصادفی وارد این دنیای ناشناخته شده بود در این نسخه بار داستانی بازی بیشتر شده و شخصیت اصلی این شماره با انگیزه شخصی و به‌دنبال یکی از اعضای خانواده خود وارد این سیاره می‌شود.

در ادامه بازی نیز وفور دیالوگ‌های ضبط شده از شخصیت‌های مختلف و صداگذاری‌های بهتر نشان می‌دهد که بازی‌سازان توجه ویژه‌ای به داستان‌پردازی بهتر داشته‌اند و این موضوع مهم را برای ساخت نسخه دوم در نظر گرفته‌اند.

پیشرفت علمی، اهداف شخصی و بقا

داستانی که برای شخصیت اول بازی به نام رابین طراحی شده خوب و منطقی پیش می‌رود. همچنین با حفظ سبک اصلی بازی عناصر بقا نیز در گیم‌پلی بازی وجود دارند که از میزان اکسیژن گرفته تا میزان سلامتی و دمای محیط همیشه باید در اولویت فعالیت‌های بازیکن قرار بگیرند.

در کنار این پارامترها تجهیزات و امکانات برای تحقیقات علمی و پیشرفت در بازی نیز بیشتر و متنوع‌تر شده‌اند.

برای مثال زیر دریایی کوچک و تحقیقاتی شما که به صورت ماژولار قابلیت‌های زیادی برای شخصی‌سازی و پیشرفت دارد، براساس سلیقه هر بازیکن قابل ارتقاست. همچنین وسایل جذابی مانند یک پنگوئن رباتیک وجود دارد که برای بررسی مکان‌های خارج از دسترس می‌توانید استفاده کنید.

از میمون دریایی تا کوسه - هشت‌ پا

قطعا یکی از مهم‌ترین بخش‌های این بازی برخورد با موجودات زنده است که تنوع زیادی دارند. از آنجا که سیاره بازی به نام 4546B یک دنیای تخیلی است پس موجودات زنده آن نیز با اقتباس از موجودات واقعی کره زمین تخیلی هستند.

از دسته‌های شلوغ ماهی‌های کوچک و بی‌آزار گرفته تا نهنگ‌های غول‌پیکر در این بازی وجود دارند که با توجه به رفتار منحصر به‌‌فرد هرکدام نیازمند برخورد مناسب بازیکن هستند.

شما همیشه باید با تجهیزات مناسب آماده رویارویی با انواع موجودات، از میمون دریایی بازیگوش گرفته تا مبارزه با موجودی مرکب از کوسه و هشت‌پا باشید و البته همیشه ممکن است خطرات بزرگ و وحشتناکی در اطراف شما باشد که بهترین راه بقا پنهان شدن و فرار است.

نهایت لذت با واقعیت مجازی

در نهایت هدف اصلی این بازی لذت از یک دنیای بسیار زیبا و تخیلی و گشت و گذار در زیر آب است که همراه موسیقی دلپذیر و مناسب، لحظات سرشار از آرامش را در کنار مبارزات نفسگیر و هیجان‌انگیز برای شما به وجود می‌آورد. نسخه دوم بازی که به‌عنوان یک افزونه مستقل از نسخه اول ساخته شده‌است پیشرفت چشمگیری در طراحی اکوسیستم‌های مختلف به همراه گیاهان و موجودات زنده متنوع و زیبا داشته است.

البته برخلاف نسخه اول به صورت پیش‌فرض قابلیت پشتیبانی از عینک‌های واقعیت مجازی را ندارد. با این حال کاربران نسخه کامپیوتر که علاقه‌مند هستند از این دنیای زیبا به صورت واقعیت مجازی استفاده کنند می‌توانند با نصب یک آپدیت جدا این قابلیت را که فعلا برای کاربران PS4 و PS5 امکان‌پذیر نیست، به بازی اضافه کنند.

دانیال جعفری‌ مقدم  - محقق هوش ‌مصنوعی و طراحی بازی / ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها