شیرینی خوشمزه مناسب مهمونی های عید نوروز

طرز تهیه ی قطاب

کد خبر: ۱۲۸۹۲۹۸

قطاب یکی از شیرینی ‌های سنتی و بسیار محبوب ایرانی است که بهترین نوع آن را می توانید در شهر‌های یزد و کرمان پیدا کنید این شیرینی پرطرفدار عطر و طعم بی نظیری دارد.

طرز تهیه ی قطاب

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فرارو

مواد اولیه لازم برای تهیه قطاب خانگی

زرده تخم مرغ ۱ عدد
آرد حدود ۲ پیمانه
شیر یا ماست ۱/۲ پیمانه
روغن جامد معمولی یا روغن صاف قنادی ۳ قاشق غذاخوری
روغن مایع برای سرخ کردن به میزان لازم
بکینگ پودر ۱/۲ قاشق چایخوری
پودر گردو یا پسته یا بادام ۱ پیمانه
پودر شکر یا پودر قند ۱/۲ پیمانه
دارچین ۱ قاشق چایخوری
هل ۱ قاشق چایخوری
گلاب به میزانی که حالت خمیری پیدا کند.

شاید خوشتان بی‌آید : طرز تهیه پیراشکی گوشت به ساده ترین روش

 

طرز تهیه ی قطاب

نکات مربوط به مواد اولیه قطاب خانگی

۱- نکات مربوط به آرد
اگر دقت کرده باشید در قسمت مواد اولیه میزان آرد حدود ۲ پیمانه گفته شده است در واقع، چون کیفیت آرد‌های موجود در بازار متفاوت است به همین دلیل متناسب با کیفیت آرد ممکن است میزان آن کمتر یا بیشتر از مقداری شود که در دستور گفته شده بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید.

اگر دیدید خمیر در حال سفت شدن است، ولی هنوز مقداری از آرد باقی مانده است این یعنی آردی که اضافه کردید کافی است و بقیه را اضافه نکنید اگر هم طبق دستور عمل کردید، ولی حس کردید خمیر خیلی چسبنده است یعنی باید کمی بیشتر آرد اضافه کنید. پس میزان آردی که اضافه می کنید کاملا چشمی است و نمی توان میزان دقیق را گفت بنابراین شما همیشه مقدار آردی که در دستور گفته شده را تهیه کنید حال ممکن است این مقدار با توجه به کیفیت آرد کم یا زیاد شود.

- برای تهیه انواع شیرینی لازم است مواد اولیه را به دمای محیط برسانید بنابراین همه مواد اولیه را نیم ساعت قبل از شروع از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند.

۲- زرده تخم مرغ + شیری که به دمای محیط رسیده + روغن + بکینگ پودر را با همزن برقی هم بزنید تا کرم رنگ شود اگر همزن برقی نداشتید می توانید با همزن دستی هم هم بزنید.

اگر خواستید به جای شیر از ماست استفاده کنید ماست باید غلیط، شیرین و پر چرب باشد، چون اگر ماست ترش باشد ممکن است خمیر ببرد اگر از ماست استفاده کردید بهتر است بکینگ پودر را با ماست مخلوط کنید بگذارید ۵ دقیقه بماند بعد به مواد اضافه کنید این کار باعث می شود بکینگ پودر زودتر فعال شود.

۳- آرد را ۳ بار الک کنید و کم کم به مواد اضافه کنید تا زمانی که مواد حالت مایع دارند با قاشق هم بزنید وقتی کمی سفت شد قاشق را کنار بگذارید و با دست ورز دهید لازم نیست خمیر را فقط با سر انگشتان ورز دهید بلکه می توانید با کل دست آن را ورز دهید. بعضی برای ورز دادن از دستکش استفاده می کنند که اشتباه است، چون گرما دست شما به انسجام خمیر کمک می کند پس حتما بدون استفاده از دستکش خمیر را ورز دهید.

آرد را به انداز‌های اضافه کنید که خمیر به دست نچسبد، ولی حالت کشی داشته باشد به این نکته توجه داشته باشید که خمیر این شیرینی باید یک خمیری نرم و لطیف باشد وقتی خمیر به این حالت رسید داخل کیسه فریزر به مدت ۲ ساعت در یخچال استراحت می دهیم.

۴- در مدتی که خمیر در حال استراحت است مواد میانی را تهیه کنید قطاب را با ۳ طعم گردو، پسته و بادام می توانید تهیه کنید. برای تهیه مواد میانی هر کدام از مغز‌ها را که خواستید پودر کنید بعد پودر قند یا پود شکر الک شده را به آن اضافه کنید اگر از گردو استفاده کردید ۱ قاشق چایخوری دارچین و اگر از پودر پسته یا بادام استفاده کردید ۱ قاشق چایخوری هل به آن اضافه کنید سعی کنید هل را موقع پخت شیرینی آسیاب کنید که عطر و طعم آن حفظ شود.

وقتی مواد را با هم مخلوط کردید گلاب را به آن اضافه کنید گلاب باید به میزانی اضافه شود که مواد حالت خمیری پیدا کند اگر گلاب را بیشتر از حد معمول اضافه کنید موقع سرخ شدن شیرینی ترک می خورد. معمولا بسته به اینکه سایز شیرینی‌ها چقدر است نصف قاشق چایخوری یا یک قاشق چایخوری از مواد میانی وسط خمیر قرار داده می شود. دقت داشته باشید اگر مواد میانی روی لبه‌های خمیر قرار بگیرد باعث می شود لبه‌ها به هم نچسبند و در نهایت موقع سرخ شدن، خمیر باز شود پس بهترین کار این است که مواد میانی را بسته به سایز شیرینی به صورت گلوله ای درست کنید و وسط شیرینی قرار دهید.

۵- بعد از اینکه خمیر استراحت کرد روی سطح کار آرد بریزید و خمیر را به قطر ۳ میلیمتر باز کنید با کاتر گرد یا لیوان خمیر را قالب بزنید بعد از مواد میانی که قبلا به صورت گلوله ای درست کرده اید وسط خمیر قرار دهید. سپس ۲ لبه خمیر را به هم بچسبانید و دور آن را چین دهید به این صورت که با کمک ۲ انگشت لبه‌های خمیر را به سمت داخل برگردانید تا حالت چین دار پیدا کند همچنین می توانید با چنگال روی لبه‌های خمیر خط بیندازید.

اگر وردنه نداشتید از خمیر به اندازه یک گردو بردارید کف دستتان آن را باز کنید بعد از مواد میانی وسط آن قرار دهید و به صورتی که در بالا توضیح داده شد خمیر را بپیچید. می توانید قطاب‌ها را به صورت گرد هم بپیچید به این صورت که از خمیر به اندازه گردو بردارید کف دستتان باز کنید بعد مواد میانی را وسط آن قرار دهید و دوباره داخل دست گرد کنید. اگر خواستید قطاب‌ها را به صورت هلالی بپیچید می توانید از قالب مخصوص پیراشکی هم استفاده کنید خمیر را روی آن بگذارید و مواد را وسطش بریزید و قالب را ببندید

طرز تهیه ی قطاب

به این نکته مهم توجه کنید که قطاب‌ها را نباید به یک باره بپیچید بعد سرخ کنید، چون خمیر قطاب در مجاورت طولانی با هوا خشک می شود در این حالت وقتی داخل روغن قرار دهید لبه‌های خمیر از هم باز می شود پس هر بار به انداز‌ه ای که در ظرفتان جا می شود قطاب‌ها را بپیچید آن‌ها را داخل روغن قرار دهید وقتی داخل روغن در حال سرخ شدن هستند سری دوم را آماده کنید.

۶- بعد از اینکه یک سری از قطاب‌ها را پیچیدید داخل ظرف مورد نظر روغن مایع بریزید به انداز‌ه ای که شیرینی‌ها در روغن شناور باشند بعد ظرف را به مدت ۵ دقیقه روی حرارت خیلی ملایم قرار دهید تا کاملا گرم شود اگر حرارت زیاد باشد شیرینی خمیر و در نهایت سفت می شود. وقتی شیرینی‌ها را داخل روغن قرار دادید هر چند دقیقه آن‌ها را زیر و رو کنید تا کاملا سرخ شود.

بعضی وقتی قطاب درست می کنند همین که کمی طلایی شد از ترس اینکه بسوزد سریع آن را از روی حرارت بر می‌دارند، اما بعد از اینکه خنک شد می بینند شیرینی‌ها حالت خمیری و سفت دارد بنابراین همین که قطاب تغییر رنگ داد آن‌ها را از روی حرارت برندارید بلکه هنگامی آماده است که وقتی آن‌ها را هم می زنید و به دیواره‌های ظرف برخورد می کنند صدا بدهند آن موقع باید از ظرف حاوی روغن خارج کنید.

۷- وقتی قطاب‌ها سرخ شدند و آن‌ها را از ظرف حاوی روغن خارج کردید داخل یک آبکش قرار دهید تا روغن اضافی آن کشیده شود فقط حواستان باشد قطاب‌ها را روی هم قرار ندهید، چون خمیر می شوند ۱۰ دقیقه بعد از اینکه قطاب‌ها را از روغن خارج کردید آن‌ها را داخل پودر قند الک شده بغلتانید و در صورت تمایل می توانید روی آن کمی پودر پسته هم بریزید. به این نکته توجه کنید که اگر قطاب داغ باشد و روی آن پودر قند بریزید پودر قند در اثر گرما آب می شود و در نهایت به شیرینی نمی چسبد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها