jamejamclick
کلیک ابزارهای هوشمند کد خبر: ۹۸۲۴۸۳   ۰۵ دی ۱۳۹۵  |  ۱۷:۰۰

بوق برخی سیم‌کارت‌ها دوباره عوض شد

آلارم ترابرد چیست؟

پیام هشدارگونه ترابرد برای دومین بار تغییر و صرفا به دو بوق کوتاه و منقطع بسنده کرد در حالیکه هنوز مفهوم این بوق جدید برای بسیاری از مشترکان تلفن همراه مشخص نیست.

آلارم ترابرد چیست؟

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، پیام هشدارگونه ترابرد مشترکان تلفن همراه بار دیگر با اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تغییر و صرفا به دو بوق کوتاه منقطع بسنده کرد.

در گام نخست اجرای طرح ملی ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه، پیام صوتی طولانی، خسته کننده و حتی گاهی نگران کننده با مضمون "مشترک مورد نظر شما به اپراتور دیگری ترابرد کرده است. مبلغ مکامله با ایشان به صورت برون شبکه محاسبه خواهد شد" پخش می‌شد.

این پیام تنها به زبان فارسی در هنگام برقراری تماس با مشترکان ترابرد شده پخش می‌شد و از آن جهت که قابل فهم برای تماس‌گیرندگان خارجی نبود، موجبات نگرانی برای برخی مشترکان تلفن کشور شده بود.

با توجه به این چالش، صادق عباسی شاهکوه -معاون رگولاتوری- با اعلام اینکه پیام‌های ترابردپذیری طولانی و خسته کننده است، اواسط مهر ماه به تـسنیم گفت که برخی پیام‌های صوتی که پخش می‌شود طولانی و خسته کننده است لذا به اپراتورهای موبایل گفتیم تا قبل از پخش پیام‌هایشان از بوقی خاص استفاده کنند تا در ذهن مردم جا بیفتد.

وی همچنین گفت: در نظر داریم با اجرای این کار، گوش مخاطبان را با پیام مذکور آشنا کنیم و بعد از دو سه ماه پیام را حذف کرده و فقط یک بوق باقی بماند.

کمتر از یک ماه نگذشت که پیام طولانی سابق حذف شد و جای خود را به دو بوق کوتاه و منقطع (آلارم) و پیام سریع و کوتاه "هزینه تماس شما بین اپراتوری است" داد.

رگولاتوری که دنبال آشنا کردن گوش مشترکان تلفن همراه با این بوق بود، اکنون اعلام کرده است که بوق ترابرد جایگزین پیام صوتی می‌شود.

با این حساب کلیه آلارم‌های صوتی به جز دو بوق کوتاه و منقطع حذف شد در حالیکه هنوز بسیاری از مردم با این پیام آشنا نیستند زیرا ممکن است تاکنون تماسی با مشترک ترابرد شده نداشته‌اند.

در حال حاضر پیام صوتی مشترکان ترابرد شده حذف و تنها دو بوق خاص کوتاه جایگزین شده است؛ به دلیل اینکه دو بوق مذکور در ابتدای تماس پخش می‌شود ممکن است تماس‌گیرندگان متوجه این آلارم تند و سریع نشوند یا متوجه شوند و مفهوم آن را درک نکنند.

در این صورت به خیال همان تماس‌های سابق‌شان (درون شبکه)، ممکن است هزینه بیشتری (بابت برون شبکه شدن مخاطب) را بپردازند و در زمان دریافت صورتحساب دوره‌شان، متوجه افزایش هزینه‌ها نشوند.

این نکته زمانی به چشم می‌آید که فرضا شما بسته تشویقی را از اپراتورتان برای تماس‌های ارزان‌تر درون شبکه خریداری کرده‌اید و با دوست خود که به اپراتور دیگری ترابرد کرده اما شما از این اقدام مطلع نیستید، تماس بگیرید.

شما به امید اینکه بسته تشویقی‌تان فعال است، با فراغ خاطر مکالمه می‌کنید و نسبت به طولانی شدن تماس احساس نگرانی ندارید اما در زمان دریافت صورتحساب‌تان متوجه هزینه سنگین مکالمه برون شبکه می‌شوید و در بررسی دلیل این موضوع، متوجه می‌شوید که مشترک مورد نظرتان ترابرد کرده و بوقی خاص به شما آلارم مورد نظر را داده اما شما معنای آن را درک نکرده‌اید.

در حال حاضر یکی از چالش‌های اصلی این طرح ملی، پیام پخش شده برای ترابرد شده‌هاست که در گام اول طولانی و خسته کننده بود اما رفته رفته به سمت حذف شدن و ایجاد نگرانی رفت.

اهمیت پخش این آلارم زمانی محرز می‌شود که مشترکان تنها با یک دوره صورتحساب عجیب و غریب مواجه شوند و متوجه دلیل افزایش هزینه‌هایشان نشوند.

انتظار می‌رود که سازوکاری منطقی برای این مقوله در نظر گرفته شود تا مشترکان با زبان خارجی هم بتوانند تغییر و تحولات ایجاد شده در راستای ترابردپذیری را درک کنند.

ترابردپذیری شماره تلفن همراه (Mobile Number Portability) فرآیندی است که طی آن مشترک یک اپراتور با حفظ شماره خود می‌تواند اپراتورش را تغییر دهد.

این طرح همانطوری که گفته شد امکانی را فراهم می‌کند تا مشترکان بتوانند با حفظ شماره فعلی خود وارد اپراتورهای دیگر شوند.

برای روشن‌تر شدن رسالت این طرح باید گفت اگر تا دیروز سیم‌کارت 0912... در همراه اول یا 0935… در ایرانسل داشتید، اکنون نوع سرشماره دیگر اهمیتی ندارد و می‌توانید 0935… خود را به همراه اول یا 0912… را به ایرانسل ببرید.

از آن جهت که مشترکان ترابرد کرده دیگر از اپراتور اصلی خود منفک شده و به اپراتور دیگری می‌روند، تمامی نرخ‌های پایه‌ای آنها نظیر مکالمه، پیامک، دیتا و خدمات ارزش افزوده تغییر کرده و عملا مشترک اپراتوری که به آن ترابرد کرده‌اند، به حساب خواهند آمد.

بنابراین لازم است پیامی برای افراد تماس گیرنده با آنها پخش شود تا از میزان نرخ تماس‌‌ها مطلع و خودشان درباره ادامه برقراری تماس تصمیم بگیرند.

برای شفاف شدن این موضوع باید گفت که اگر فردی از اپراتور "آ" به اپراتور "ب" ترابرد کند، تمامی نرخ‌های ارتباطی وی مطابق جدول تعرفه‌ای اپراتور "ب" می‌شود و اگر زمانی با یک مشترک در اپراتور "آ" تماس حاصل کند، تماس آن درون اپراتوری و با نرخ کمتر محاسبه نخواهد شد.

نکته قابل توجه دیگر هم این است که تمامی بسته‌های تشویقی و پکیج‌های فعال وی در اپراتور "آ" از بین می‌رود و لذا قادر به بهره‌مندی از طرح‌های سابق نیست و باید به سراغ طرح‌های تشویقی اپراتور "ب" برود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

مشارکت گسترده و انتخاب اصلح، مکمل یکدیگرند

امروزه مشارکت مردم در صحنه انتخابات از مهمترین و متداول‌ترین نوع مشارکت سیاسی است. مقبولیت سیستم‌های مبتنی بر دموکراسی مدرن، اساسا به مشارکت‌ های مردمی که بیشتر در انتخابات معنا دارد مربوط می‌شود.

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

امنیت عراق در سایه گفتمان مقاومت

سفر پاپ فرانسس به عراق و دیدار او با مرجع‌عالیقدر جهان تشیع، حضرت آیت‌ا... سیستانی مورد توجه بسیاری از تحلیلگران حوزه منطقه غرب آسیا، جهان‌اسلام و جهان مسیحیت قرار گرفته‌است.

نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر
یک دست‌ انداز نوروزی

گزارشی از پشت‌صحنه مجموعه نوروزی «دست‌ انداز» همراه گفت‌وگو با کارگردان، تهیه‌کننده و بازیگران آن

یک دست‌ انداز نوروزی

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر