جام جم سرا: یک فوق تخصص غدد کودکان با اشاره به اینکه رژیم غذایی کودکان دیابتی تفاوت زیادی با کودکان سالم ندارد، اظهار کرد: استفاده از انسولین گلاژین به صورت یک بار در روز و تزریق انسولین کوتاه اثر همزمان با صبحانه، نهار و شام بهترین و جدیدترین روش درمانی دیابت کودکان است.
کد خبر: ۷۷۹۱۷۹
رژیم غذایی کودکان دیابتی

دکتر فرزانه روحانی با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در ابتلا به دیابت نوع یک دخیل هستند، گفت: عوامل ژنتیکی، عفونت‌های ویروسی، تغذیه با شیر گاو و استرس‌های روانی می‌تواند موجب ابتلا به دیابت شود.

وی با تاکید به اینکه 90 تا 95 درصد کودکان مبتلاء به دیابت دچار دیابت نوع یک هستند، یادآور شد: درمان دیابت نوع یک به صورت استفاده از انسولین است، بنابراین ابتلا به این بیماری نیاز به بستری شدن در بیمارستان و تزریق روزانه انسولین دارد.

روحانی تصریح کرد: در چند سال اخیر انسولین‌های جدید به نام گلاژین (آنالوگ طولانی اثر) و آسپارت (آنالوگ سریع الاثر) در ایران در دسترس بیماران است که مصرف آنها می تواند ترشح فیزیولوژیک انسولین در بدن را به خوبی تقلید کند.

این فوق تخصص غدد کودکان با تاکید به اینکه استفاده از انسولین گلاژین به صورت یک بار در روز و تزریق انسولین کوتاه اثر همزمان با صبحانه، نهار و شام بهترین و جدیدترین روش درمانی دیابت کودکان است، خاطرنشان کرد: این روش درمانی موجب کاهش عوارض دیابت بر چشم، کلیه و اعصاب می شود.

روحانی در پایان با اشاره به اینکه رژیم کودکان مبتلا به دیابت تفاوت زیادی با کودکان سالم ندارد بیان کرد: تنها تفاوت رژیم کودکان دیابتی با کودکان سالم این است که کودکان مبتلا به دیابت محدودیت بیشتری در مصرف مواد شیرین، شکلات و آبنبات دارند چراکه مصرف این مواد می تواند موجب افزایش سریع قند خون شود. (ایسنا)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
علیرضا آریان
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۲ - ۲۰ اسفند ۱۳۹۳
۰
۰
باسلام,برادرم حدود ١٣سال سن دارد و مبتلا به دیابت نوع یك شده است,سوالی كه دارم انسولین را باید تا اخر عمر استفاده كند,ایا امكانش هست پانكراس دوباره به حالت اولیه خود برگردد,لطفا نشانی از دكتر فوق بگذارید جهت مشاوره,ممنون

نیازمندی ها