jamejamclick
کلیک عمومی کد خبر: ۷۳۴۴۷۲   ۱۱ آبان ۱۳۹۳  |  ۲۱:۴۸

با کمک این دوچرخه می‌توانید درست‌ترین مسیر را برای مقصد خود انتخاب کنید

دوچرخـه هوشمنـد

از قدیم این تفکر وجود داشته که برای موفق شدن در زندگی باید درس خواند. البته این حرف درست است، اما فضای کارآفرینی بخصوص در حوزه فناوری طی چند سال اخیر گاهی عکس این موضوع را نیز ثابت کرده، همچون راهی که علی زاهید پیموده است.

دوچرخـه هوشمنـد
از قدیم این تفکر وجود داشته که برای موفق شدن در زندگی باید درس خواند. البته این حرف درست است، اما فضای کارآفرینی بخصوص در حوزه فناوری طی چند سال اخیر گاهی عکس این موضوع را نیز ثابت کرده، همچون راهی که علی زاهید پیموده است.
ایده

علی همراه خانواده‌اش، مانند بیشتر کسانی که در کشورهای جهان سوم زندگی می‌کنند، برای یک زندگی بهتر به کانادا مهاجرت کرد. از کودکی برای کمک به تامین مخارج خانواده و همچنین هزینه‌های تحصیلش کارهای مختلفی انجام می‌داد و پول جمع می‌کرد. دغدغه تامین مخارج در دوران کودکی کم‌کم باعث شد علی چندان به درس خواندن علاقه نداشته باشد و کار آزاد را بیشتر بپسندد. با این حال این حس مانع از ادامه تحصیلش نشد و تا دانشگاه ادامه داد. در دانشگاه کار عجیب و غریبی کرد و رشته‌ای سخت ـ رایانش بیوپزشکی ـ را که تنها ده نفر در آن مشغول تحصیل بودند، برگزید تا به همه ثابت کند آدم باهوش و سخت‌کوشی است. سه سال با علاقه به تحصیل در این رشته ادامه داد تا یک روز پیشنهاد برادرش باعث شد درس و دانشگاه را رها کند و دنبال کاری برود که از کودکی آرزویش را داشت؛ راه انداختن یک کسب و کار شخصی.

پیشنهاد برادرش این بود که یک دوچرخه هوشمند بسازند. اسم ایده را والور گذاشتند؛ دو برادر کار را آغاز کردند و اولین خشت‌های شرکت شخصی آینده شان را روی هم گذاشتند.

تلاش

علی علاقه زیادی به عملی کردن ایده‌اش داشت، به همین دلیل در نخستین قدم آسان‌ترین روش را برای تحقق آن انتخاب کرد و از اینترنت کمک گرفت. او مانند هر کارآفرین دیگری خیلی سریع پس از کمی جستجو به سایت کیک استارتر رسید. ماهیت این سایت آن‌قدر روی علی تاثیر گذاشت که آن را صفحه خانه مرورگرش قرار داد. صبح تا از خواب بلند می‌شد به این سایت سر می‌زد و شب‌ها نیز قبل از خواب تا آن را چک نمی‌کرد، خوابش نمی‌برد. تمام ایده‌های روی کیک استارتر را مطالعه کرده بود. همین کار باعث شد اطلاعات زیادی کسب کند و تجربه‌های گران قیمتی به دست بیاورد. پس از کسب اطلاعات کافی ایده را روی سایت به اشتراک گذاشت؛ این اقدام باعث شد بیش از 800 نفر از ایده حمایت کنند و حدود 800 هزار دلار جمع شد.

نام: علی زاهید (Ali Zahid)

کشور: پاکستان

نام ایده: والور (Valour)

وبسایت: vanhawks.com

پس از آن، یعنی زمانی که دیگر پول زیادی جمع شده بود، باید تولید جدی و ثبت سفارش را شروع می‌کرد. برای این کار مانند بسیاری دیگر از سازنده‌ها به چین سفر کرد. سرانجام با پرس‌و‌جوی فراوان شرکتی را پیدا کرد که در زمینه تولید قطعات سخت‌افزاری سابقه‌ای درخشان داشت. این شرکت می‌توانست کمک قابل توجهی به عملی شدن ایده دو برادر کند، زیرا دوچرخه بیش از 800 قطعه دارد و مدل‌های بسیار متنوعی از آن در سراسر دنیا ساخته شده است. کنار هم قرار دادن آن همه قطعه در کنار قابلیت‌های هوشمندی که علی دنبال آن بود، طرح را با چالش‌های جدی مواجه کرده بود. این دوچرخه هوشمند با توجه به امکاناتی که قصد داشت در دل آن بگنجاند نمی‌توانست ظاهر فریبنده و متنوع داشته باشد. ضمن این‌که افراد مختلف با هیکل‌های ریز و درشت باید هنگام دوچرخه‌سواری با والور احساس راحتی می‌کردند. علی و برادرش هیچ تجربه و سررشته‌ای از دوچرخه و طراحی آن نداشتند و اگر یک طراح ماهر و معروف دوچرخه پیدا نمی‌کردند، شاید برای همیشه از این کار دست می‌کشیدند. در نهایت با تلاش فراوان توانستند طراح ماهری را که از دوچرخه‌های ساخت او به‌عنوان پورشه دنیای دوچرخه یاد می‌شود، مجاب کنند تا دوچرخه آنها را نیز طراحی کند.

پس از رسیدن به یک طراحی ماهرانه، علی مرحله اصلی کار را آغاز کرد. او باور داشت اگر انسان‌ها با یکدیگر ارتباط نداشته باشند هیچ کاری پیش نمی‌رود، درحقیقت حلقه‌های ارتباطی تنگاتنگ را رمز موفقیت می‌دانست. در قدم اول سراغ دوستانش در شبکه‌های اجتماعی رفت؛ به تک‌تک آنها پیام فرستاد و نظرخواهی کرد. او از دوستان و هر شخص دیگری که بعدا با او آشنا می‌شد می‌پرسید بیشتر با چه وسیله‌ای سفرهای کوتاه خود را انجام می‌دهند، چگونه هر روز سر کار می‌روند و برای حمل‌ونقل روزانه چقدر پول خرج می‌کنند. همه این سوال‌ها باعث شد علی و تیمش اطلاعات آماری باارزشی کسب کنند. این اطلاعات روی کیفیت ساخت، قطعات به کار رفته و قیمت تمام‌شده برای مشتری تاثیر بسزایی داشت.

آینده

پس از زحمات فراوان بالاخره ایده خام علی و برادرش به محصول تبدیل شد و به کمک رسانه‌ها و ارتباط خوبی که علی پیش از ارائه محصولش برقرار کرده بود، استقبال بی‌نظیری از آن شد. علی به همه دوستان و افرادی که از آنها نظرسنجی کرده بود، پیغامی فرستاد که آماده شدن دوچرخه را نوید می‌داد.

دوچرخه هوشمند والور چیست

والور دوچرخه هوشمندی است که مانند یک کمکی به دوچرخه‌سوار یاری می‌رساند. اپلیکیشن‌های گوناگونی برای مسیریابی روی تلفن همراه وجود دارد، ولی نمی‌توان از آنها حین دوچرخه‌سواری استفاده کرد. والور اپلیکیشن مخصوصی برای تلفن هوشمند دارد که با آن ارتباط برقرار می‌کند و شخص با تعیین مسیرش روی اپلیکیشن، دیگر نیازی به نگاه کردن به نمایشگر تلفن ندارد. روی دسته دوچرخه چراغ‌های ریزی وجود دارد که با روشن و خاموش شدن، فرد را از تغییر جهت و چرخش به سمت چپ یا راست مطلع می‌کند. کافی است دوچرخه سوار مسیرش را روی نقشه تلفن مشخص کند تا دوچرخه او را راهنمایی کند. همچنین با نزدیک شدن خودرویی از پشت سر یا نزدیک شدن به ترافیک دسته دوچرخه شروع به لرزیدن می‌کند تا به فرد هشدار دهد.

والور بسیار هوشمند است، ‌طوری که مسیرهایی را که دوچرخه‌سوار از آن عبور می‌کند، مدام رصد می‌کند تا پستی‌ و بلندی‌ها، چاله‌ها و حتی راه‌های بن‌بست را تشخیص دهد. والور این اطلاعات را به یک سرور ابری می‌فرستد، به‌ این‌ ترتیب کاربران دیگر می‌توانند به کمک اپلیکیشن مخصوص آن، بهترین مسیر را برای دوچرخه‌سواری انتخاب کنند. علاوه بر این امکانات، این دوچرخه هوشمند با محاسبه نحوه رکاب‌زدن و میزان کالری سوزانده شده صاحبش سلامت او را کنترل می‌کند.

برای بالا بردن امنیت والور از فناوری ارتباط شبکه‌ای استفاده شده است؛ در این فناوری همه دوچرخه‌های والور با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. اگر دوچرخه‌ای دزدیده شود، علاوه بر این‌که صاحبش می‌تواند به کمک جی.پی.اس مکان آن را پیدا کند، دوچرخه به سیستمی مجهز است که با عبور از نزدیکی هر والور دیگری سیگنالی برای آن می‌فرستد و مکان آن را به صاحبش گوشزد می‌کند. به این ترتیب امنیت دوچرخه تا حد بالایی حفظ می‌شود و دزدیدن آن عملا کاری مضحک است.

نظرتان در مورد این ایده چیست؟ پیشنهادها و انتقادهای خود را درباره تلاش این هفته با ما در میان بگذارید. کلیک حرف‌های شما را به گوش علی زاهید می‌رساند. شاید در آینده نه چندان دور یکی از اعضای طرح او شدید! علاوه بر این،‌ کلیک دست افرادی را که توانسته‌اند ایده دانش بنیان خود در فضای آی.تی را به کسب و کار تبدیل کنند به گرمی می‌فشارد. ما را از شنیدن داستان‌های خود محروم نکنید، کلیک بی‌صبرانه منتظر شماست!

شماره پیامک: 300011226 آدرس ایمیل: Click@jamejamonline.ir

مدرسه تـلاش

راز رسیدن به موفقیت

اگر از جایگاهی که اکنون در آن هستید راضی نیستید، می‌توانید مسیر کارهایی که روزانه انجام می‌دهید بازنگری و آنها را تغییر دهید، چرا که برای رسیدن به سطوح بالای موفقیت، باید عادت‌های موفق‌ترین افراد را در خود پرورش دهید.

۱ـ انرژی خود را متمرکز کنید: برای رسیدن به سطوح بالای موفقیت، متمرکز کردن انرژی خود به سمت بهترین و پربازده‌ترین وظایف، از کارهای حیاتی است. یکی از بزرگ‌ترین اشتباه‌هایی که مردم مرتکب می‌شوند این است که انرژی خود را روی کارهایی متمرکز می‌کنند که ارزش پایینی دارند. به تمام چیزهایی که در زندگی شما در حال رخ دادن است نگاهی بیندازید. خیلی خوب توجه کنید و از خود بپرسید اکنون چه کارهایی ارزش بالایی دارند. کارهایی که بیشترین ظرفیت را دارند و پاداش زیادی را به شما می‌دهند.

۲ـ توانایی اولویت‌بندی: به مهم‌ترین هدفی که اکنون در ذهن دارید فکر کنید و این‌که آیا اگر قرار بود فقط یک هدف را انتخاب کنید، شما آن را انتخاب می‌کردید؟ انسان‌های موفق فقط روی هدف اصلی‌شان تمرکز می‌کنند و همیشه نیم نگاهی به آن دارند هر روز کاری انجام دهید که شما را به رسیدن به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند.

۳ـ پروژه‌ها و کارها را به سرانجام برسانید: توانایی آغاز یک کار و پشتکار داشتن تا زمانی که کار تمام می‌شود، برای رسیدن به موفقیت حیاتی است. خودتان را در موقعیتی تصور کنید که همه‌ کارها و پروژه‌ها را تمام کرده باشید. احساس خود را بعد از تمام کردن کارها تصور کنید و آن را بنویسید. هرچه بیشتر خود را در حالت اتمام کارها احساس کنید، برای پایان آنها مصمم تر خواهید بود.

رامین فتوت
ضمیمه کلیک

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر