jamejamsara
سرا عمومی کد خبر: ۷۲۸۵۲۵   ۲۶ مهر ۱۳۹۳  |  ۰۸:۲۳

یک نوزاد کوچولو می‌تواند زندگی‌تان را پر از شادی کند، اما پذیرش مسئولیت هم کار راحتی نیست. اگر می‌خواهید صاحب فرزند شوید، هر هفته با ما همراه باشید. از اولین گام تا تولد فرزندتان باشما خواهیم بود.

مکملی برای بارداری

جام جم سرا:بیشتر خانم‌ها بعد از بارداری دچار وسواس می‌شوند و مدام فکر می‌کنند که به مقدار کافی ویتامین و مواد معدنی مصرف نمی‌کنند و به همین دلیل سراغ مکمل‌های غذایی می‌روند.

در مقابل بعضی از خانم‌های باردار نسبت به این موضوع چندان حساس نیستند و معتقدند با رعایت تنوع غذایی، مواد لازم به بدن جنین می‌رسد. شما جزو کدام گروه هستید؟

همه زوج‌ها پیش از بارداری باید زیر نظر متخصص باشند تا از نظر بیماری‌ها و شرایط بدنی‌شان بررسی شوند.

به گفته متخصصان، فولیک اسید ازجمله ریزمغذی‌های لازم برای بارداری است زیرا از بروز مشکلات عصبی در جنین پیشگیری می‌کند.

به همین دلیل خانم‌ها باید سه ماه پیش از اقدام به بارداری و در طول دوران حاملگی، قرص فولیک اسید مصرف کنند.

این در حالی است که در ماه‌های نخست بارداری برای هر خانمی آزمایش خون ویژه توصیه می‌شود تا سطح ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن تعیین و در صورت کمبود، مکمل‌های غذایی تجویز شود البته خانم‌هایی که تغذیه مناسبی دارند و از همه گروه‌های غذایی به تناسب مصرف می‌کنند، بجز فولیک اسید به مکمل دیگری نیاز ندارند، اما مصرف مکمل‌های غذایی برای بعضی‌ها ضروری است.

به عنوان مثال افرادی که مشکلات خاص یا محدودیت‌های غذایی خاصی دارند یا از عوارض مختلف حاملگی رنج می‌برند، حتما باید در دوران حاملگی مکمل غذایی دریافت کنند.

همچنین گیاهخواران، افرادی که قادر به تحمل برخی مواد غذایی مانند لاکتوز نیستند، بارداری‌های دوقلویی یا چند قلویی، مبتلایان به انواع مشکلات خونی یا بیماری‌های مزمن و خانم‌هایی که کمبود وزن دارند هم در همین گروه قرار می‌گیرند.

چه کسانی آهن بخورند؟

به گفته متخصصان، بدن در دوران حاملگی به خون‌سازی بیشتری نیاز دارد تا رشد جنین طبیعی باشد. بنابراین مصرف آهن در این دوران به تجویز پزشک بیشتر می‌شود البته کم‌خونی یک مشکل عمومی در خانم‌های حامله است که اگر مهار نشود، می‌تواند به زایمان پیش از موعد و تولد نوزادان نارس منجر شود البته از آنجا که نیاز بدن به آهن در چهار ماه اول بارداری کم است، مصرف آن در این مدت لزومی ندارد و حتی مصرف نکردن آهن در ابتدای بارداری از تهوع و استفراغ شدید که در این دوران شایع است، جلوگیری می‌کند؛ چون یکی از عوارض مصرف آهن، تهوع و استفراغ است.

مصرف کلسیم ضرورت دارد؟

به طور کلی مقدار کلسیم مورد نیاز شما در دوران بارداری هزار میلی‌گرم در روز است و چه بهتر که این مقدار را از طریق مواد غذایی حاوی کلسیم دریافت کنید.

به عنوان مثال هر لیوان شیر یا ماست حاوی حدود 300 میلی‌گرم کلسیم است. پس اگر به هر دلیلی مقدار کلسیم مصرفی‌تان کافی نیست، حتما باید زیر نظر پزشک‌تان مکمل مصرف کنید، اما یادتان باشد استفاده‌‌ بیش از حد از مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی در دوران بارداری می‌تواند مضر باشد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر