jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۱۱۵۴۵   ۰۹ شهريور ۱۳۹۳  |  ۰۹:۳۳

شاید شما هم آنها را دیده باشید؛ همان‌هایی که ترجیح می‌دهند گلدان خانه‌شان را با گل‌هایی که از پارک سر کوچه چیده‌اند، پر کنند؛ همان‌هایی که از پله‌های برقی ایستگاه مترو برعکس می‌روند، بدون این‌که نگران باشند این کارشان باعث مختل شدن رفت و آمد دیگران شود؛ همان‌هایی که آشغالشان را هر کجا که دوست داشته باشند، می‌اندازند و خیلی کارهای دیگر که دل دیگر شهروندان از آنها می‌گیرد.

شهروند هستیم یا شهرنشین؟

واکنش آنها نسبت به اعتراض دیگر شهروندان هم دیدنی است. آنها نه‌تنها از کارشان شرمنده نمی‌شوند، بلکه دست پیش را هم گرفته و با واکنش تندی که نسبت به اعتراض طرف مقابل نشان می‌دهند، او را از تذکرش پشیمان می‌کنند.

شهرنشین بودن با شهروند بودن تفاوت بسیاری دارد. ماجرا فقط به مهاجرت کسانی مربوط نیست که از شهرهای کوچک‌تر یا از روستا به کلانشهرها بویژه پایتخت آمده‌اند، چون بسیاری از ساکنان شهرهای بزرگ که همانجا به دنیا آمده‌اند نیز با گذشت سال‌ها هنوز نتوانسته‌اند از مفهوم شهرنشینی فاصله گرفته و به شهروندی مسئول تبدیل شوند.

کارشناسان شهری، تفاوت‌هایی را بین شهرنشین و شهروند قائل هستند که به حقوق شهروندی و بایدها و نبایدهای زندگی شهری مربوط می‌شود.

این که یک شهروند قوانین زندگی شهری را می‌پذیرد و خود را ملزم به رعایت آنها می‌داند؛ در حالی که شهرنشین‌ها صرفا در یک شهر زندگی می‌کنند، بدون آن‌که به قوانین زندگی شهری احترام بگذارند و خود را متعهد و مقید به رعایت آنها بدانند. اینها همان شهرنشین‌هایی هستند که فقط واژه شهروندی را یدک می‌کشند.

هنگامی یک شهرنشین به شهروند تبدیل می‌شود که حس تعلق خاطر به شهر در او زنده باشد. در طول سال‌های گذشته و با توجه به رشد جمعیت شهری در کشور و بزرگ‌تر شدن بیشتر شهرها، تبدیل فرآیند شهرنشین به شهروند نیز روندی رو به رشد داشته است، اما هنوز این روند نتوانسته آن‌گونه که باید و در میان همه شهروندان نهادینه شود.

قطعا در این مسیر سازمان‌های متولی امور اجتماعی و فرهنگی که به واسطه نوع کارکردشان، ارتباط مستقیمی با شهروندان دارند، می‌توانند در تقویت روح مسئولیت‌پذیری و پررنگ‌تر کردن احساس تعلق شهروندان به شهری که در آن زندگی می‌کنند، نقش تاثیرگذاری ایفا کنند.

برگزاری دوره‌های آموزش شهروندی در فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ و سرای محله‌ها با هدف آشنایی متقابل شهروندان با حقوق شهروندی‌شان و در مقابل وظایفی که به عنوان شهروندان یک شهر به‌عهده‌شان است، در همه رده‌های سنی و بخصوص کودکان و نوجوانان کمک خواهد کرد تا با تکیه بر این فعالیت‌های فرهنگی ـ اجتماعی، حس تعلق بیشتری نسبت به شهرهایی که در آن زندگی می‌کنند، پیدا کنند.

پوران محمدی - گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

جامعه امروز و ضرورت بازنگری در اطلاع‌ رسانی

جامعه امروز و ضرورت بازنگری در اطلاع‌ رسانی

27 اردیبهشت هر سال به‌عنوان روز جهانی جامعه اطلاعاتی (روز ارتباطات و روابط عمومی) گروه زیادی از استادان و دانشجویان ارتباطات در كنار شاغلان و فعالان این حوزه در دستگاه‌ها و نهادها و ادارات مختلف در بخش خصوصی و دولتی تكریم و احترام می‌شوند و به پاسداشت این روز همت می‌گمارند.

ما هم بلدیم کتک بخوریم

ما هم بلدیم کتک بخوریم

 در یک عکس‌نوشته در شبکه‌های اجتماعی نوشته بود: با من درد دل کن. شاید نتوانم مشکلت را حل کنم. اما می‌توانم همراهت غصه بخورم...

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر