jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۹۹۵۲۲   ۰۴ مرداد ۱۳۹۳  |  ۰۸:۵۳

چه کسی می‌گوید وایبر بد است؟ کی گفته اسکایپ و واتس‌آپ و... ابزارهای بدی است؟ اسکایپ خیلی خوب است، وقتی می‌توانیم با استفاده از آن مادرمان را از فرسنگ‌ها راه دور ببینیم و خنده‌هایش را بشنویم.وایبر خیلی لذت‌بخش است وقتی می‌توانیم با آن عکس کودکان غزه را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

وایبر بد، وایبر خوب

جام جم سرا: وایبر خیلی خوب است وقتی می‌توانیم با آن از حال دوست بیمارمان باخبر شویم و به دیدارش برویم.

***

دیشب مادرم وقتی داشت با واکرش در خانه راه می‌رفت، زمین خورد. اتفاقی که همیشه از آن می‌ترسیدیم؛ سالمندی و تهدید همیشگی زمین خوردن و شکستگی استخوان.

سراسیمه بردیمش بیمارستان، رادیولوژیست‌ها بودند، اما خبری از پزشک ارتوپد آنکال نبود؛ همان درد همیشگی نبود متخصص در روزها و شب‌های تعطیلی. خواهرم با پزشک متخصص ارتوپدی که می‌شناخت تماس گرفت. او که بر خلاف بیشتر پزشکان امروزی، حتما در هر شرایطی پاسُخت را می‌دهد، گفت از عکس رادیولوژی، با موبایل عکسی بگیرید و با وایبر برایم بفرستید.

همین کار را انجام دادیم، پزشک متخصص در چشم برهم زدنی آن را دید و گفت: استخوان ران در محل اتصال به لگن ترک برداشته، اما نیاز به جراحی نیست و در صورت استراحت مطلق طی سه هفته جوش می‌خورد. او حتی از طریق وایبر برای مادرم نسخه نوشت و من و خواهرها و برادرانم را از نگرانی وصف‌ناپذیر رها کرد. برای همین است که می‌گویم وایبر بد نیست.

وایبر و اسکایپ و واتس آپ و فناوری‌هایی از این دست ـ که هر لحظه از راه می‌رسد ـ ابزارهایی است که سبب می‌شود بشر قرن بیست‌و‌یکم حتما از انسان‌های قرون پیشین خوشبخت‌تر باشد که می‌تواند از آنها برای زندگی بهتر استفاده کند.

اما وایبر گاهی بد می‌شود؛ خیلی هم بد. آن هم وقتی است که ما بد می‌شویم.

وایبر وقتی بد می‌شود که ما در آن تغییر چهره می‌دهیم، آن آدم روبه‌راه و آرام و متین و محجوب در خانه و اداره و....؛ به یکباره آدم دیگری می‌شویم. شکلمان عوض می‌شود، بی‌ریخت می‌شویم، نقاب پس می‌زنیم و گمان می‌کنیم با این عکس‌های متفاوت و حرف‌های نامانوس و سخیف زیباتر شده‌ایم. انگار پرده از خود واقعی‌مان برداشته‌ایم، غافل از این‌که آدم‌هایی که ما را با این چهره جدید می‌بینند، باورشان نمی‌شود این ما هستیم. حتی خودمان هم گاه باورمان نمی‌شود این ما هستیم که پا روی اخلاق و تعهد و همه آنچه نشان آدمیت ماست، گذاشته‌ایم.

وایبر وقتی بد می‌شود که با آن‌که متاهلیم، دور از چشم شریکمان تمام وقت خود را در وایبر و ... به گپ و گفت و ادبیاتی رکیک با جنس مخالف می‌گذرانیم.

وایبر وقتی بد می‌شود که با استفاده از آن عکس‌های مستهجن به اشتراک می‌گذاریم و ذره‌ای هم شرمنده نمی‌شویم. وایبر وقتی بد می‌شود که مثل کبک سرمان را در برف فرومی‌بریم و گمان می‌کنیم کسی ما را نمی‌بیند. وایبر وقتی بد می‌شود که اخلاق و تعهد را در زندگی فراموش می‌کنیم و به لذت‌های زودگذر و استفاده نادرست از ابزارهای ارتباطی کنونی دل می‌بندیم.

وایبر بد نیست؛ این ما هستیم که بد می‌شویم. گاه خیلی هم بد.

زهرا عرب ‌- ‌معاون سردبیر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فرانك
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
واقعا ممنون از این مطلب خوب . مشكلی كه من هم با همسرم دارم همینه . مدام گوشیش دستشه و به دیگران لبخند می زنه . اما با من و بچه هاش .... نه . واقعا فرهنگ استفاده از تكنولوژی های مفید را نداریم . لطفا مدام در این باره مطلب بنویسید
۰
۰
مائده
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
نتیجه می گیریم چون بلد نیستیم از وایبر استفاده درست بكنیم . پس بده . متنفرم از تكنولوژی های قرن بیستم
۰
۰
مژده
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
به نظر شما چند درصد مردم از وایبر و ... استفاده درست می كنند. بیشتر آقایان كه از وایبر ارتباط با زنان را دوست دارند .
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
وایبر بد نیست...این ما هستیم كه بد می شویم.این جمله عالی بود. به نظرم به نكته خوبی اشاره شده است. در جامعه امروز ایران نیاز به فرهنگ سازی برای ابزارهای جدید زندگی وجود دارد. این فرهنگ از كجا می آید .از خود ما می آید.خود مایی كه گاهی خوب هستیم و گاهی بد
۰
۰
به معاون سردبیر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
سركار خانم زهرا عرب من معنی وایبر خوب را نمی فهمم . مثل آن است كه بگویم از ماد ه مخدر درست استفاده كنیم ...بعضی موارد هستند كه به هیچ وجه خوبی در آن دیده نمی شود . جنبه های بدی كه جنابعالی به آن اشاره كردید هنجار های اخلاقی و اجتماعی آن بود . از آنجایی كه مطلع هستم میگویم . این برنامه ها بر پایه جاسوسی طراحی شده . و شما ناخود اگاه اطلاعات شخصی ، خانوادگی ، كاری خود را در اختیار سرویس ها اطلاعاتی می دهید . این ابزار های به گونه ای طراحی شده كه به قول شما برخی از نیاز های شما را هم شاید در واقع بر آورده كند ولی زیان آن فاجعه بار و غیر قابل جبران است . از آنجایی كه بنده اطلاع دارم آلودگی افراد در جامعه به این نرم افزار ها بالای 90 درصد است
۰
۰
یه نفر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
مگه چند درصد افراد از وایبر استفاده بد میكنن؟ اونهم با این همه كنترل اینترنت!!
بازم بحث ضرر مالی اپراتور ها اومد وسط گیر دادین به وایبر و امثالهم؟؟؟!!!
میشه به جای این كارها، رقابت ایجاد كرد كه مردم از تلفن با قیمت مناسب استفاده كنن نه اینترنت!
۰
۰
شهین
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
ممنون از شما به خاطر این مطلب . تصمیم گرفته ام بعد از 7 سال زندگی و با وجود داشتن یك دختر كوچولوی نازنین به همین دلیل از همسرم جدا شم . متنفر شده ام ازش كه هر لحظه می بینم تو وایبر داره با خانمهایی صحبت می كنه كه با آرایش زننده عكس گرفته اند و روی وایبر گذاشته اند. وقتی بهش می گم ، می گه خوب اینها همكارام هستن كه تو اداره مقنعه سرشونه . من كه نمی تونم بگم اینجوری عكس نذارن . دارم دیوونه می شم از دستش . شما بگید چه كنم ؟
۰
۰
محمد رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
به نظر من آدم هایی كه شما نوشتید متاهل هستند و در وایبر و به طور كلی اینترنت دنبال ارتباط غیر اخلاقی هستند ، اگر وایبر و .... هم نباشی ، كار خودشان راانجام می دهند . آنچه متاسفانه از آن غفلت شده ، وجود پدیده ایست به نام خیانت كه در مردان و حتی زنان متاهل رو به افزایش است كه باید برای آن فكری كرد. البته قبول دارم این ابزارهای جدید به این پدیده دامن زده است .
۰
۰
فریبا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
دست شما درد نكنه با این مطلب خوبی كه نوشتید . انشاءالله مادرتان زود زود خوب بشن
۰
۰
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
تمام این چیزها خوبه . استفاده كنندگان ان بد استفاده می كنند. وقتی به جای این كه عكس های خوب و زیبا و مطالب خوب و آموزنده و عبرت آموز در وایبر و لاین و ... اشتراك بگذارند و از آن لذت ببرند مطالب و عكسهای مستحجن و مزخرف میگذارند تقصی سازنده های وایبرو و.... نیست. تقصیر اون ادمای بی فرهنگی كه با این كارشون ذات خودشون رو نشون میدهند. دشمن همین رو میدونه و میخواد و استفاده میبر ازش
۰
۰
بهنام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
بسیار عالی بود . ممنون و سپاسگزار
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
آفرین به اندیشه و قلمتون. دست روی موضوع مهم، شایع و روزآمدی گذاشتید كه تقریبا همه ما با آن درگیریم و گرفتارش هستیم. هر تكنولوژی جدیدی ویژگی های مثبت و منفی زیادی دارد كه خوب یا بد بودنش به خودمان و استفاده ای كه از آن می كنیم برمی گردد. كاش در استفاده از این ابزارهای مدرن، انسانیت و شرافتمان را از یاد نبریم. گرچه خیلی سخت است، اما كاش خوب باشیم و خوب رفتار كنیم.
۰
۰
زهراكشوری
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
سلام.
احساس می كنم كه وایبر الان شرایط روزهای نخستی رو داره كه فیس بوك پشت سر خودش گذروند. روزهایی كه فیس بوك یه جای و امكان تازه بود، هنوز هدفی برای استفاده از اون تعریف نشده بود. البته برخی ها بعد از سال ها هم شاید هدفی جز گذراندن وقت در فیس بوك نداشته باشند، بدون هیچ هدفی غاییی، اما فیس بوك الان جایگاه خودش رو تو افكارعمومی پیدا كرده است حالا صفحات شخصیت پیدا كردند، البته مواردی كه به عنوان نكات منفی در این یادداشت آمده در فیس بوك هم هست. یعنی می توان صفحاتی را همچنان به جك ها و طنزها و لودگی اختصاص داد بدون اینكه بهره ای برد. یا ساعت ها را بی توجه به جایگاهو نقشت در خانواده در آن گذراند.اما وایبر طیفی وسیع تری را درگیر كرده، چون فیلتر نیست، چون با گوشی همراه همیشه میتوان از آن استفاده كرد، به دلیل رایگان بودن مكالمات كتبی و شفاهی در آن خواهان بیشتری دارد. حقیقت تلخ آنكه بیشتر گروه های كه در آن تشكیل می شوند و افراد بسیاری را عضو می كنند بدون اینكه بپرس، به مسخره بازی و در نهایت كپی جك ها و طنز می گذرد. در میان اما گروه های جدی تر از اصناف هم در آن تشكیل شده،ارتباط با آدم ها خیلی راحت ترشده . پیدا كردن آدم ها و لینك ها خیلی راحت شده، بویژه برای قشر خبرنگاری مث ما. به نظرم زمان كه بگذرد، وایبر كم كم پالایش می شود اما نه به این زودی. در نهایت وایبر قطعا یه فرصت نه یه تهدید
۰
۰
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
حرفاتون درباره همه پایگاه ها و شبكه های مجازی صدق میكنه . تنها به این دلیل كه این تكنولوژی ها راحت و در دسترس هستند و راحتترین راه برای خیانت. نه وقت زیادی میبره و نه هزینه و نه زحمت خاصی داره
در مورد تمام ابزار زندگی ما فرهنگ استفاده كردن از اونها خیلی مهمه. مثلا اگر با یك چاقو قتل انجام بشه ، نمیتونیم بگیم چاقو وسیله بد و خطرناكیه. این ما هستیم كه خطرناكیم !!!
۰
۰
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
مطلب خوبی بود! ممنون از خانم عرب.
۰
۰
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
تا حالا كه این نرم افزار ها فیلتر شدند فقط به خاطر سود مخابرات بوده نه بحث بد بودن آنها
۰
۰
مراد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
من از اصفهان با شما حرف می زنم . خیلی مطلب خوبی بود. لطفا در این باره بیشتر بنویسید . ممنون از خانم نویسنده
۰
۰
مژگان
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
زندگی من به خاطر استفاده همسرم از این امكان نابود شد. او مدتی در ویچت بود و با یك خانم متاهل ارتباط داشت . این ارتباط باعث جدایی من از همسرم و اون خانم از شوهرش شد . نمی دونم چه آفتیه كه به جون خانواده ها افتاده .
۰
۰
فرشته
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
واقعا همینطوره كه نوشتید . لطفا از كارشناسان دعوت كنید در این باره بیشتر بگویند و ما بیشتر بخوانیم . سپاس
۰
۰
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
آقا ما فرهنگ درست استفاده كردن ، از این گونه نرم افزار های اجتماعی رو نداریم چرا درست استفاده نكنیم وقتی الان دیگه ارتباط و تكنولوژی‌ داره داد میزنه
۰
۰
زارع
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
متاسفم برای خودمون كه نمی تونیم از ابزارهایی كه برای رفاه ما می آیند خوب استفاده كنیم .
۰
۰
رمضان زاده از بهشهر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
مرسی خانم عرب عزیز . من از خوانندگان پرو پا قرص چاردیواری شما هستم . چند بار هم با شما تلفنی حرف زدم . مرسی كه مردم رو آگاه می كنید . قلمتان همیشه پایدار باشه و خدا به شما و خانواده سلامتی عنایت كنه.
۰
۰
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
تو رو خدا یه كاری بكنید. همسر من هم به همین درد مبتلاست . مدام گوشیش به دستشه و داره یا چت می كنه یا عكس می فرسته . خسته شدم دیگه . هر وقت هم اعتراض می كنم دو هفته قهره
۰
۰
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
جلوی مرد و زن بد رو نمی شه گرفت . باید دنبال گمشده ای به نام اخلاق بگردیم
۰
۰
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
به نظر من این فقط درباره این نرم افزار نیست بلكه نه تنها نرم افزارو اینترنت بلكه تمام اطراف ما پر چیزهای خوبیه كه می تونیم ازش استفاده خیلی بد كنیم و یه عالمه چیز های بد هست كه می تونیم استفاده خوب كنیم
۰
۰
به معاون سر دبیر
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
متاسفانه از وری نظرات میتوان به سادگی فهمید شناخت به این ماجرا چقد كم هست . یك سئوال كه میشود همیشه از آن استفاده كرد . سازنده های این نرم افزار ها چه منفعتی میبرند . نمونه . شبكه ای در خارج از كشور با خرج میلیون ها پوند و بدون آگهی بازرگانی یهو از یه كشور دیگه دغدغه پر كردن اوقات فراغت ما رو پیدا كرده .
۰
۰
sam
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
بسیار از شما خانم زهرا عرب بابت قلم زیبا و موضوع قشنگ و پر كاربرد تشكر می كنم
واقعا ممنونم
۰
۰
داریوش
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۵
سلام. خیلی مطلب خوبی بود. خیلی ساده و روون و دلنشین نوشته بودید اما راهكاری هم بدهید كه اگر شریك زندگیمون از این ابزار خوب استفاده بد كرد چه كنیم.
۰
۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۵
مرسی. مطلب خوبی بود
۰
۰
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۵
خیلی احساسی برخورد نكنیم. وایبر نباشه ابزار دیگه ای مثل بارون از آسمون می باره ، باید چتر مناسبی داشته باشیم. همین طور كه خانم معاون سزدبیر جام جم سرا نوشته اند
۰
۰
نیما محسون
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۳۱
این شد حرف حساب، ممنون
۰
۰

یادداشت

بیشتر
سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان سردار ایرانی

سنجرخان شهید اهل سنت از روستای زیبای نران در قلب کردستان؛ شهیدی که در ظهر عاشورای یکصد سال قبل با دسیسه حکام مستبد وابسته به بیگانه بعد از چند سال مبارزه و ایستادگی در مقابل نفوذ بیگانگان روس و انگلیس و رد القاب و عناوین اهدایی عثمانی و مخالفت با ظلم و ستم خوانین محلی به شهادت رسید.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها