jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۵۵۱۸۴۲ ۱۷ فروردين ۱۳۹۲  |  ۱۶:۳۳

محققان میگویند مصرف موز و کاهش استفاده از تنقلاتی مثل چیپس میتواند به پیشگیری از هزاران مرگی کمک کند که بر اثر سکته رخ میدهد.

 

براساس یافته جدید محققان میوه‌های غنی از پتاسیم و کاهش میزان مصرف نمک در غذاهایی چون چیپس می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که میزان جذب پتاسیم در بدن آنها بالا است تا 24 درصد با کاهش خطر حمله قلبی رو به رو هستند اما تحقیقات پیشین نشان می داد که پتاسیم ممکن است به سالخوردگان صدمه بزند و کلیه های آنها از توانایی کافی برای از بین بردن پتاسیم از خون آنها برخوردار نباشد.

این تحقیق که نتایج آن در مجله اینترنتی «بی ام جی» منتشر شده نشان می دهد چنین ترسهایی بی‌پایه است، زیرا پتاسیم اثر منفی روی عملکرد کلیه ندارد.

محققان با بررسی 128 هزار نفر در بیش از 33 آزمایش اظهار داشتند که مصرف بیشتر مواد معدنی، برای مثال موز، به صورت بالقوه برای اکثریت مردم دارای مزایای قابل توجهی است. موز یکی از متداولترین غذاهای غنی از پتاسیم است و هر یک موز دربرگیرنده 420 میلیگرم پتاسیم است که می تواند بخشی از 3500 میلیگرم پتاسیمی را تامین کند که یک بزرگسال می تواند در طول روز مصرف کند.

یک تحقیق دیگر نشان می دهد که کاهش مصرف نمک برای چهار هفته یا بیشتر می تواند به کاهش فشار خون کمک کند، از این رو خطر سکته و حمله قلبی نیز کاهش خواهد یافت.

دکتر کلیر واتسن از انجمن حمله قلبی اظهارداشت: یک رژیم سالم در مدیریت خطر سکته قلبی نقش کلیدی برعهده دارد. فشار خون بالا به تنهایی بزرگترین عامل خطر برای حمله قلبی است. تغییر رژیم و کنترل فشار خون می تواند تأثیرات مهمی در این مسئله داشته باشد. این در شرایطی است که وزارت بهداشت بریتانیا به سالخوردگان توصیه کرده است که بدون مشورت پزشک مکمل های پتاسیم مصرف نکنند.

>> مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر