«شب دهم» به تعزیه جان داد

با گذشت بیش از دو دهه از زمان تولید و اولین پخش مجموعه «شب دهم» در سال ۱۳۸۰ هنوز هم وقتی صحبت از سریال‌های محرمی به میان می‌آید، اولین نامی که به ذهن می‌رسد، مجموعه به‌یادماندنی شب دهم و بازی‌های درخشان حسین یاری و پرویز فلاحی‌پور است.
با گذشت بیش از دو دهه از زمان تولید و اولین پخش مجموعه «شب دهم» در سال ۱۳۸۰ هنوز هم وقتی صحبت از سریال‌های محرمی به میان می‌آید، اولین نامی که به ذهن می‌رسد، مجموعه به‌یادماندنی شب دهم و بازی‌های درخشان حسین یاری و پرویز فلاحی‌پور است.
کد خبر: ۱۴۱۶۷۷۰
نویسنده مهدیه رضایی | گروه رسانه
حیدر و یاور در این مجموعه به نماد مردانگی و رفاقت تبدیل شده‌ بودند و همچنان این مجموعه در بازپخش‌های مختلفی که در طول این سال‌ها داشته، هنوز جزو سریال‌های پربیننده محسوب می‌شود. این سریال در حال حاضر از شبکه تماشا هر روز ساعت ۱۸ روانه آنتن می‌شود. بدون‌شک مهم‌ترین علت دیده شدن این کار به‌دلیل فیلمنامه خوب و تاثیرگذار آن بود؛ این‌که کارگردان آن با تیزهوشی سراغ یک ملودرام قوی و جذاب رفت و آن را با تعزیه که یک هنر نمایشی است، ترکیب کرد. در نهایت همین موضوع به جذابیت کار کمک زیادی کرد.  در واقع شب دهم شروع ساخت سریال‌هایی با این محوریت بود. در این سریال تمام عوامل پشت‌صحنه و بازیگران با جان و دل کار کردند و همین باعث شد تا سریال برای همیشه در تاریخ تلویزیون ماندگار بماند، چون کیفیت و احترام به مخاطب در کار حرف اول را می‌زد و این همدلی به خلق چنین اثر ماندگاری منجر شد که تمام سنین مخاطب آن بودند و امروز با گذشت سال‌ها، این سریال همچنان در یاد و خاطر مردم ماندگار شده است.
از سوی دیگر باید گفت که در این سریال، عشق در کنار بحث تاریخ به زیبایی روایت شد و نویسنده نشان داد که چطور عشق زمینی تبدیل به عشق آسمانی می‌شود. همین موضوع باعث شد تا سریال برای جوان‌ها جذابیت ایجاد ‌کند و از دیگر ویژگی‌های قابل‌تأمل در این سریال بازی روان و شسته‌رفته بازیگران خوب، باتجربه و البته متعهد است که همه با جان و دل به ایفای نقش‌شان پرداختند. می‌توان گفت درست بازی کردن از دغدغه‌های بازیگری‌شان بود که این خود یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بازیگری است. همچنین موفقیت این سریال ورای کارگردانی خوب و بازی بازیگرانش به این علت بود که سراغ یک قصه جذاب و پرکشش رفت. اثری که به خودی خود قابلیت جذب مخاطب را داشت و در‌آمیختن این موضوع با دهه محرم که برای همه شیعیان حس و حال عجیبی دارد باعث شد مخاطبان نگاه ویژه‌ای به این اثر داشته باشند. البته این موضوع ارتباط مستقیمی با نگاه سازنده این کار دارد، زیرا می‌توان با برداشت‌های متفاوت به یک موضوع، آن را بارها با ادبیات مختلف روایت کرد. علاوه بر این، سکانس‌ها در این سریال به‌راحتی گرفته نشد و بازیگران با نگاه‌هایی کمال‌گرایانه به صحنه و محوریت داستانی، نقش‌ها را به تصویر کشیدند. بدون تردید اگر بخواهیم نگاهی با تامل بیشتر به سریال داشته باشیم، خواهیم گفت که بهترین قاب‌های این سریال مربوط به سکانس‌های تعزیه است. در واقع سازنده اثر می‌دانست که مردم علاقه خاصی به تعزیه و ترکیب آن با دیگر هنرهای نمایشی دارند، به همین دلیل به‌درستی از این هنر بهره برد. البته اگر شما به تاریخ مذهبی ایران نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد تعزیه در واقع یک اثر نمایشی است و برای مخاطبان ما جایگاه ویژه‌ای دارد؛ به همین سبب ساخت آثار تصویری و نمایشی تاثیر زیادی بر مخاطبان به لحاظ تقویت اعتقادات مردم و حس همذات‌پنداری دارد؛ ضمن این‌که مفهوم تعزیه و مسأله عاشورا یک اتفاق بزرگ بوده که برای ملت مسلمان و غیرمسلمان ارزشمند است و به تصویر کشیدن آن به آگاهی جوانان امروز می‌انجامد که با این تصاویر بیگانه هستند. در واقع این تصاویر باعث می‌شود جوان‌ها در پی کسب اطلاعات بیشتر از این تاریخ ارزشمند باشند و این‌گونه می‌شود که یک اثر مذهبی برای مخاطبان جذابیت پیدا می‌کند.
 
 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها