jamejamclick
کلیک ابزارهای هوشمند کد خبر: ۱۳۲۹۵۳۴   ۱۰ مرداد ۱۴۰۰  |  ۲۱:۰۲

ترفندی که غول‌ های فناوری برای اعتیاد کاربران به شبکه‌ های اجتماعی به کار می‌برند

اسکرول‌ تا بی‌ نهایت

«شرکت‌های سازنده شبکه‌های اجتماعی، عمدا کاربران را به محصولات خود معتاد می‌کنند تا درآمد خود را افزایش دهند. پشت هر صفحه‌ای از گوشی همراه شما هزاران مهندس کار کرده‌اند تا آن را برای شما اعتیادآور کنند.»

title

این بخشی از سخنان یکی از کارمندان سیلیون ولی به bbc است. اسکرول‌کردن یکی از اصلی‌ترین ترفندهای این شرکت‌هاست که طی سال‌های اخیر به‌خوبی نیز به اهدافش رسیده است.

در این گزارش به علل اینکه چرا اسکرول‌ کردن برای کاربران اعتیادآور است، می‌پردازیم.

اسکرول بی‌نهایت توسط راسکین سال 2006 طراحی‌شد و اکنون در بسیاری از اپلیکیشن‌ها از این ویژگی استفاده می‌شود.

این سیستم به کاربران اجازه می‌دهد محتواها را به‌صورت بی‌نهایت و بدون هیچ کلیکی اسکرول کنند و بیشتر از زمانی که لازم است وقت خود را با گوشی همراه سپری کنند.

راسکین قصد نداشت مردم را معتاد کند و اکنون احساس گناه می‌کند. راسکین اخیرا به یکی از رسانه‌ها گفته است: «زمانی که کاربران روی اپلیکیشن شما سپری می‌کنند باید بیشتر شود تا قیمت سهام شرکت شما افزایش یابد.»

نوجوانان آسیب‌پذیر

تحقیقات نشان می‌دهد که بین استفاده بیش‌ازحد از شبکه‌های اجتماعی و افسردگی، تنهایی و سایر مشکلات های روحی و روانی رابطه‌ای مستقیم وجود دارد. نوجوانانی که شبکه‌های اجتماعی را برای خود مشکل‌آفرین تقلی می‌کنند، بهتر است این اپلیکیشن‌ها را حذف کنند. همچنین استفاده از رنگ، صدا و جوایز غیرمنتظره در شبکه‌های اجتماعی کاربران را به سمت اعتیاد به این شبکه‌ها سوق می‌دهد. رئیس موسسان فیسبوک گفت: «هدف شرکت این است که زمان کاربر را تا جایی که امکان دارد، مصرف کند.»

چرا همیشه اسکرول می‌کنیم؟

اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی طراحی شده‌اند تا اعتیارآور باشند. آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که چشمان ما را روی صفحه‌ها نگه‌دارند زیرا هر چه زمان و توجه بیشتری به آنها بدهیم، شرکت‌ها از طریق تبلیغات به درآمد بیشتری دست پیدا خواهند کرد؛ بنابراین توسعه‌دهندگان به‌صورت عمدی با ویژگی‌هایی مانند لایک و نوتیفیکشن قصد دارند اپلیکیشنی اعتیادآور بسازند. ولی چرا اسکرول بی‌نهایت اعتیادآور است؟ به چه دلیلی به سمت شبکه‌های اجتماعی کشیده می‌شویم و بدون هیچ هدفی اسکرول می‌کنیم؟ برای جواب‌دادن به این سوالات بهتر است یک بازی ویدئویی را مثال بزنیم. زمانی که یک بازی ویدئویی می‌کنید، ممکن است در ابتدا سرگرم‌کننده باشد. اگر پی‌درپی در این بازی برنده شوید، ممکن است پس از مدتی علاقه خود را به این بازی از دست بدهید زیرا بازی آسان و خسته‌کننده شده و شما هیچ لذتی از آن نمی‌برید. اکنون اگر همیشه نتوانید در آن برنده شوید چه اتفاقی می‌افتد؟ بازی هیجان‌انگیزتر خواهد شد. زمانی که بازی می‌کنید، شما نمی‌دانید برنده خواهید شد یا نه ولی می‌دانید که ممکن است برنده شوید.

چنین افکاری باعث می‌شود بارها سراغ بازی بروید و در نتیجه، بازی برای شما اعتیادآور می‌شود و زمان زیادی برای بازی صرف خواهید کرد. سازندگان بازی‌ها نمی‌خواهند بازی خود را خیلی راحت یا خیلی سخت طراحی کنند زیرا در هر دو حالت، بازیکنان مدت زیادی بازی نخواهند کرد؛ بنابراین، توسعه‌دهندگان به‌گونه‌ای بازی را طراحی می‌کنند که برنده‌شدن ممکن باشد ولی تضمینی برای برنده‌شدن وجود نداشته باشد. این همان دلیلی اعتیادآوربودن اسکرول‌کردن در شبکه‌های اجتماعی است. به همین دلیل شما این مقاله را اسکرول می‌کنید زیرا این امکان وجود دارد که جمله بعدی این مقاله برای شما چیزی جالب، خنده دار یا باارزش باشد!

دستگاه سکه‌ای در جیب شما

دستگاه سکه‌ای مانند بازی ویدئویی اعتیادآور عمل می‌کند زیرا احتمال برنده‌شدن وجود دارد ولی تضمینی برای آن نیست. تریستان هریس، یکی از طراحان سابق گوگل گفت: «هفت میلیارد انسان دستگاهی سکه‌ای درون جیب خود دارند. زمانی که گوشی خود را از جیب خود بیرون می‌آوریم در حقیقت با یک دستگاه سکه‌ای بازی می‌کنیم. ما در اینستاگرام اسکرول می‌کنیم که ببینیم چه عکس یا ویدئویی را بعد از عکس فعلی خواهیم دید.» برخلاف دستگاه سکه‌ای که به تمام نیروی بازوی شما نیازمند است، اسکرول در شبکه‌های اجتماعی فقط با انگشت شست یا دو انگشت شما به‌راحتی امکان‌پذیر است. آسان‌بودن استفاده از شبکه‌های اجتماعی یکی دیگر از دلایلی است که آنها را اعتیادآور می‌کند.

چگونه عادت اسکرول بدون هدف را ترک کنیم؟

ابتدا بهتر است داستانی را برای شما تعریف کنم. شخصی شانس خود را با دستگاه سکه‌ای امتحان می‌کند و در اولین تلاش برنده می‌شود. در حالی که او قصد دارد همه سکه‌های خود را برای تعطیلات خود نگه‌دارد، برای بازی دوباره با دستگاه سکه‌ای وسوسه می‌شود. او به دستگاه سکه‌ای معتاد می‌شود و می‌داند که احتمال برنده شدنش وجود دارد زیرا قبلا نیز برنده شده بود. او برای گرفتن یک جایزه بزرگ دیگر همه سکه‌های خود را برای بازی با دستگاه سکه‌ای صرف می‌کند و هیچ جایزه‌ای عایدش نمی‌شود. پس چگونه عادت اسکرول بدون هدف خود را ترک کنیم تا مانند این شخص معتاد نشویم و تمام داشته‌های خود را از دست ندهیم؟ برای مثال شما می‌توانید همه اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی خود را حذف کنید. تغییر اصلی با آگاهی درباره دلایل اعتیاد به اسکرول آغاز می‌شود؛ چرا ما به اسکرول‌کردن معتاد شده‌ایم؟ زیرا کار با آن آسان است و گاهی محتوای مفیدی پیدا می‌کنیم. با دانستن دلایل، اسکرول‌کردن مثل گذشته آسان نخواهد بود. در یکی از کتاب‌های جیمز کلیر، او پیشنهاد می‌کند خاموش‌کردن تلویزیون می‌تواند روش مناسبی برای درمان اعتیاد به تلویزیون باشد. زمانی که قصد دارید چیزی را تماشا کنید، نام آن برنامه یا فیلم را قبل از روشن‌کردن تلویزیون بگویید. در این صورت تمام عصر خود را با چرخیدن در اپلیکیشن‌های فیلم و سریال سپری نخواهید کرد. همین روش می‌تواند برای ترک اسکرول‌کردن شبکه‌های اجتماعی نیز به کار برده شود. برای مثال اینستاگرام را حذف کنید و بگویید فقط 30دقیقه روی این برنامه وقت خواهید گذاشت و اینستاگرام را دوباره نصب کنید. به جای اسکرول‌کردن پست‌هایی که برای شما مهم و جالب نیست فقط افراد و سازمان‌هایی را که دنبال کنید که پست‌های آنها برای شما باارزش است. در این صورت شما علایق خود را بیشتر مشاهده خواهید کرد و با این روش کمتر از همیشه برای اسکرول‌کردن وقت خواهید گذاشت زیرا دیگر پست‌های متفرقه را نخواهید دید. تسلیم نشوید، کسی شما را مجبور نکرده که زمان زیادی را برای اسکرول‌کردن هدر دهید و شما می‌توانید اسکرول‌کردن اعتیادآور را ترک کنید.

شیرین هنرمند اصل - روزنامه‌نگار / ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها