jamejamclick
کلیک بازی کد خبر: ۱۳۲۰۶۸۹   ۲۳ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

رونمایی‌ های مهمی که در آستانه بزرگترین نمایشگاه بازی شاهدش بودیم

بازگشت فصل E3

نمایشگاه E3 مهم‌ترین رویداد مرتبط با بازی هر سال است. بیست‌وششمین دوره این رویداد یعنی E3 2021 هم با یک‌سال غیبت، امسال از ۲۲تا۲۵خرداد برگزار خواهد شد.

title

با این وجود تعدادی از ناشرهای بزرگ مثل سونی، سگا، تِک‌لند و یو بی‌ سافت، تصمیم گرفتند کمی زودتر با بعضی از بازی‌های مهم خود برای سال۲۰۲۱ به استقبال فصل E3 بروند.

در هفته‌ای که گذشت، بازی‌هایی مثل Far Cry 6، Sonic Colors: Ultimate، Dying Light 2 و Horizon Forbidden West نمایش‌های کامل و جامعی داشتند که اطلاعات مهم و جدیدی را از این بازی‌ها ارائه دادند. در این شماره تصمیم گرفتیم نگاهی کلی به این چهار بازی و نمایش جدید هر کدام از آنها داشته باشیم.

Far Cry 6
یو بی‌ سافت در سال‌های گذشته به یکی از مهم‌ترین قطب‌های بازی‌سازی دنیا و به‌طور خاص اروپا تبدیل شده است.

مجموعه بازی‌های فارکرای هم تقریبا دو-سه سالی را بدون حضور جدی سپری کرده‌اند. جدیدترین بازی این مجموعه یعنی Far Cry 6، سال گذشته رونمایی شد و قرار است ما را به آمریکای‌جنوبی ببرد. از سری بازی‌های Assassin’s Creed گرفته تا بازی‌هایی مثل The Divison، یوبی‌سافت همواره یکی از دقیق‌ترین استودیوهای بازی‌سازی در زمینه ساخت دنیاهایی براساس دنیای واقعی در بازی‌هایش بوده است.

فارکرای۶ این‌بار ما را به یک حکومت فرضی در آمریکای جنوبی می‌برد. جزیره‌ای که بازی داخل آن جریان دارد و ما آن را به اسم یارا می‌شناسیم؛ جزیره‌ای که شباهت‌های زیادی به کشور کوبا در دنیای واقعی دارد. مردم این جزیره، در مسیر یک انقلاب علیه پرزیدنت کاستیلو با بازی جانکارلو اسپوزیتو هستند.

اگر سریال Breaking Bad را دیده باشید، این بازیگر نقش یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های این سریال یعنی «گاس فرینگ» را بازی می‌کرد.

نمایش جدید فارکرای۶ را بعد از نزدیک به شش ماه سکوت خبری دیدیم. با این که کلیت بازی خیلی تغییری نکرده و حتی گرافیک بازی به‌خصوص طراحی چهره‌ها هم چندان نسل‌نهمی به نظر نمی‌رسید اما همه چیز روان‌تر به نظر می‌رسد؛ حتی بازی. این بازی قرار است پانزدهم مهر امسال برای پی‌سی، کنسول‌های نسل هشتم و نهم منتشر شود.

Dying Light 2

بازی آخرالزمانی زامبی‌ محور جدید استودیوی تک‌ لند، بالاخره یک نمایش جدید گرفت. دایینگ لایت۲ که پروسه ساخت دشواری را پشت سر گذاشته تا به این‌جا رسیده، بالاخره با این نمایش جدید از سکوت خبری یک‌ساله‌اش در آمد.

قسمت‌دوم بازی دایینگ لایت، ۲۰سال پس از اتفاقات بازی‌اول جریان دارد دنیایی که حالا یک ویروس قوی‌ترشده آن را آلوده‌کرده و ۹۸درصد از جمعیت مردم از دست رفته‌اند. یکی از باقی‌مانده‌های شهر به اسم آیدن کالدول، شخصیت اصلی بازی‌دوم است و حالا به دنبال خانواده‌اش می‌گردد.

بازی پیشرفت‌های قابل‌توجهی را نسبت به نسخه اولش داشته اما تک‌لند در این نمایش، همچنان روی مواردی مثل چرخه روز و شب، حالت چندنفره و تاثیر انتخاب‌های بازی مانور داد.

بازی دایینگ لایت، تاکید خاصی روی چرخه روز و شبش داشت و قسمت‌دوم هم از این اتفاق مستثنا نیست. در روز، گروه‌های مختلفی شهر بازی را می‌گردانند که هر کدام یک اسم خاص دارند و در تلاش برای به قدرت رسیدن در این آخرالزمان هستند.

زامبی‌های بازی اما مشکل اصلی بازیکن هنگام شب هستند. شب‌ها همیشه چالش اصلی بازیکن شروع می‌شود چرا که زامبی‌های دایینگ لایت، در شب قوی‌تر از قبل می‌شوند.

درست مثل بازی‌های نقش‌آفرینی بزرگی مثل Fallout، دایینگ لایت۲ هم فرصت انتخاب‌های داستانی را به مخاطبش می‌دهد.

انتخاب‌های بازیکن می‌تواند به رهبران هر گروه برای قدرتمندشدن در گروه کمک کند و برعکس. به‌طور کلی‌تر آزادی عمل بازیکن در قسمت‌ها به‌شدت بیشتر شده است.

بازی Dying Light 2 قرار است شانزدهم آذر، برای پی‌سی و کنسول‌های نسل هشتم و نهم عرضه شود.
Horizon Forbidden West اما در نهایت، همان‌طور که سونی قول داده بود، ۱۴دقیقه از گیم‌پلی بازی جدید و مورد انتظار استودیوی گوریلا گیمز یعنی Horizon Forbidden West را به نمایش در آورد.

با گذشت زمان، قدرت واقعی کنسول‌های PS5 و اکس‌باکس سری اکس تازه با بازی‌های جدیدشان به نمایش در می‌آید.

قسمت‌دوم بازی هورایزن هم شخصیت Aloy را در دنیای پساآخرالزمانی‌اش به ما نشان می‌دهد. همان‌طور که از اسمش پیداست، قسمت‌دوم بازی هورایزن ما را به غرب آمریکا می‌برد؛ جایی که حالا صدها سال از تمدن‌های امروزی ما گذشته و طبیعت دوباره به کره‌زمین چیره شده است.

بازی در بازمانده‌های شهر سان فرانسیسکو جریان دارد و Aloy هم مثل گذشته، روبه‌روی ماشین‌های رباتیکی قرار می‌گیرد که در طول چند سده، قدرت اصلی جهان شده‌اند. در واقع این همان دنیای مدرنی است که ماشین‌های ساخته دست بشر، روزی خودش را از پا در آورده‌اند.

بازی Horizon Forbidden West در این نمایش، بیشتر از هر چیزی جلوه‌های بصری خودش را به رخ می‌کشید و محیط متفاوتش با قسمت اول را نشان می‌داد.

شخصیت Aloy حالا می‌تواند زیر آب هم شنا کند و بخش مهمی از بازی هم احتمالا زیر آب جریان خواهد داشت اما علاوه بر زیبایی‌های بصری، قسمت‌دوم هورایزن پیشرفت‌های قابل‌توجهی را نسبت به قسمت اولش داشته و حالا Aloy قابلیت‌های جدیدی برای مبارزه با ماشین‌های رباتیک دارد.

بخش‌های مخفی‌کاری بازی نسبت به قبل خیلی پیشرفت کرده‌اند و بازی به خاطر محیط بزرگ‌تر، پلتفرمینگ کامل‌تری هم دارد.

Horizon Forbidden West در تاریخ نامشخصی برای PS4 و PS5 عرضه خواهد شد.

Sonic Colors: Ultimate

سگا در یک رویداد مشترک برای بازی‌های سونیک، خبر از ریمستر بازی Sonic Colors داد. بازی Sonic Colors یک عنوان پلتفرمر است که اولین‌بار سال۲۰۱۰ به‌صورت انحصاری برای کنسول‌های نینتندو مثل Wii و NDS منتشر شد. حالا نسخه ریمستر این بازی تحت‌عنوان Sonic Colors: Ultimate، قرار است برای پلی‌استیشن4، اکس‌باکس وان، نینتندو سوییچ و پی‌سی عرضه شود. داستان این بازی جایی خارج از کره‌زمین اتفاق می‌افتد و شخصیت اصلی مثل همیشه سونیک یا همان خارپشت آبی‌رنگ معروف است.

سونیک در این بازی وظیفه دارد Wispها را که توسط دکتر اِگ‌من زندانی شده‌اند، آزاد کند. بازی در یک شهربازی جریان دارد که دکتر اگ‌من آن‌را طراحی کرده و شامل پنج سیاره مختلف است.

هر کدام از این سیاره‌ها بخش‌های مختلفی دارند که سونیک در آن‌ها به جست‌وجو برای هدفش می‌پردازد.

نسخه ریمستر Sonic Colors به جز این که در مواردی مثل فریم‌ریت و جلوه‌های بصری ارتقاهای قابل تحسینی داشته، حالا قدرت‌های جدیدی هم به سونیک می‌دهد.

مثلا یکی از این قدرت‌ها Jade Ghost است که از بازی Team Sonic Racing وارد این بازی‌شده و به سونیک قدرت ردشدن از اجسام جامد را می‌دهد.

بازی همچنین یک مود جدید به اسم Rival Rush هم دارد که بازیکن‌ها در آن با Metal Sonic رقابت می‌کنند.

سگا همچنین از تعدادی لباس داخل بازی برای سونیک رونمایی کرد که براساس فیلم این مجموعه که سال گذشته با بازی جیم کری منتشر شده بود، طراحی شده‌اند. Sonic: Colors Ultimate شانزدهم شهریورماه امسال منتشر می‌شود.

مسعود تیموری -  روزنامه‌نگار و کارشناس بازی / ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها