jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۴۴۲۳۵   ۱۸ مهر ۱۳۹۴  |  ۱۰:۴۲

یک فوق تخصص انکولوژی با اشاره به انواع کم‌خونی که هرکدام در سنین خاص و بنا به دلایلی بروز می‌کنند، گفت: کم خونی زمانی اتفاق می‌افتد که خون فاقد هموگلوبین کافی بوده و میزان آن در زنان کمتر از 12 و در مردان از 13 کمتر باشد.

«کم خونی»؛ پیشگیری و درمان

دکتر بهمن شفائیان، به انواع کم‌خونی مادرزادی در سنین کودکی تا بلوغ اشاره کرد و گفت: تالاسمی (مینور و ماژور)، آنمی داسی شکل و تعدادی از کم‌خونی‌های همولیتیک که به دلیل تخریب زودتر از موعد گلبول‌های قرمز ایجاد می‌شوند، از مهمترین آنمی‌های این دوران هستند.

وی با اشاره به شیوع بالای آنمی فقر آهن در سنین 15 تا 35 سالگی افزود: این کم‌خونی به علت کمبود آهن و کاهش جذب آن از روده باریک و همچنین ناکافی بودن میزان ویتامین B12 در بدن ایجاد می‌شود و در مواردی از بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های روماتیسمی و عفونی (سل) به طور شایع دیده ‌می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه آنمی فقر آهن در زنان قبل از یائسگی به دلیل افزایش خونریزی ماهیانه شایع است به ایسنا گفت: این کم‌خونی در مردان که سابقه خونریزی‌های دستگاه گوارش مانند زخم‌های روده، معده یا بیماری التهاب روده دارند، دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: کم‌خونی‌های بدخیم بیشتر در افراد بالای 45 سال دیده می‌شود و اغلب سیر مزمن دارند و گاهی انواع بیماری‌ها مانند روماتیسم طول کشیده و لوپوس موجب کم‌خونی می‌شوند. بنابراین انجام آزمایشات و تست‌های تکمیلی از نظر بررسی بدخیمی و بیماری التهابی و روماتیسمی در سنین بالا ضروری است.

شفائیان با اشاره به اینکه آنمی فقر آهن در صورتی که به موقع تشخیص داده نشود، بر روی تمرکز فکری و قدرت یادگیری کودک اثر منفی می‌گذارد، افزود: مصرف گوشت قرمز که منبع آهن قابل جذب و ویتامینB12 است از دو سالگی توصیه می‌شود.

وی به ضرورت مصرف سبزیجات که حاوی آهن و اسید فولیک هستند اشاره کرد و گفت: در صورت بی‌اشتهایی کودک، از ترکیبات مکمل آهن استفاده شود.

این فوق تخصص انکولوژی در پایان به قابل کنترل بودن اکثر کم‌خونی‌ها اشاره کرد و گفت: با اینکه ممکن است شناخت و تشخیص علائم انواع کم خونی مشکل باشد، اما خوشبختانه با دارودرمانی و ایجاد تغییر در رژیم غذایی بیشتر کم‌خونی‌های شایع قابل درمان هستند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها