سی سال پیش نام دامنه دات‌کام (com.) متولد شد،‌ نامه دامنه‌ای که نشان از تجاری بودن وب‌سایتی دارد که به آن اختصاص داده شده‌است.
کد خبر: ۷۸۰۱۴۶
دات‌کام ۳۰ ساله شد

به گزارش جام جم کلیک: براساس گزارش CNN، شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگی که توزیع آدرس‌های اینترنتی را به عهده دارند، از دامنه‌های رده بالایی مانند دات‌کام برای سازماندهی آدرس‌های اینترنتی استفاده می‌کنند. gov. ویژه وب‌سایت‌های دولتی، edu. ویژه وب‌سایت‌های آموزشی، mil. ویژه وب‌سایت‌های نظامی و org. ویژه سازمان‌ها است. آدرس‌های اینترنتی که به com. ختم می‌شوند اگرچه پسوندی به نشانه تجاری بودن آدرس است، اما هرکسی می‌تواند آنها را برای خود ثبت کند.

اگرچه نام‌های دامنه دیگر قدمتی بیشتر از دات‌کام دارند، این نام دامنه بیشترین بخش بار وب‌سایت‌های اینترنتی را به دوش می‌کشد، زمینه ساز درآمد‌سازی و کارآفرینی شده‌است، اقتصاد را متحول کرده و در میان زندگی روزمره انسان‌ها و حتی گویش آنها نفوذ کرده‌است.

رشد قطره‌ای

اولین آدرس اینترنتی با دامنه دات‌کام symbolics.com بود که در 15 مارچ 1985 ثبت شد. در آن سال تنها پنج آدرس دیگر با پسوند دات‌کام به ثبت رسیدند و به گفته شرکت وری‌ساین که مدیریت دامنه‌های اینترنتی را به عهده دارد، ثبت 100 آدرس بعدی با این پسوند دو سال به طول انجامید. اما در سال‌های 1995 و 2000، دوران حباب دات‌کامی، ثبت این نام دامنه به اوج خود رسیده و از 9000 به 20 میلیون رسید.

تحول اقتصادی

میراث تجاری که در نام دامنه دات‌کام پنهان شده‌بود، آنچه در ابتدا یک آزمایش آکادمیک بود را به نیروگاهی تجاری تبدیل کرد. براساس گزارش گروه مشاوره بوستون، در سال 2010 ارزش تاثیر اقتصادی اینترنت در 20 اقتصاد برتر جهان به 2.3 تریلیارد دلار رسید. رقمی که تا سال 2016 تقریبا دو برابر شده و به 4.2 ترلیارد دلار خواهد رسید. بیشترین بخش این رشد مدیون وب‌سایت‌هایی است که پسوند دات‌کام دارند، 100 درصد از شرکت‌های لیست شده در گزارش سالانه مجله فورچون و تمامی شرکت‌های بزرگ جهان که رشد سریعی دارند، به گفته وری‌ساین از پسوند دات‌کام برخوردارند.

ایجاد دورانی نوین

دوران دات‌کام فراموش نشدنی است،‌ دورانی که هرآنچه از پسوند دات‌کام برخوردار بود، رشدی لجام‌گسیخته داشت. تولد اقتصادی نوین که توسط کارآفرینان بی‌پروای آمریکایی هدایت می‌شد در این دوران اجتناب‌ناپذیر بود. در همین دوران بود که دات‌کام به یک معیار تبدیل شد. کیم اشمیتز هکر و کارآفرین جنجالی نیز به احترام آنچه او را پولدار کرده‌است، نام خود را به کیم دات‌کام تغییر داد.

حباب دات‌کام در سال 2000 منفجر شد و میلیون‌ها دلار خسارت به بار آورد و حتی منجر به ورشکستگی شرکت‌هایی از قبیل pets.com شد. شرکتی که عروسک‌های جورابی‌اش به نمادی از دوران سقوط دات‌کام تبدیل شدند. این شرکت پس از ضرری 147 میلیون دلاری،‌در ماه نوامبر 2000 ورشکسته شد. امروزه شرکت‌های نوپای کمتری وجود دارند که از دامنه دات‌کام استفاده کنند و به نظر می‌آید عبارت Statrup عبارت مورد نظر آنها به عنوان نام دامنه باشد.

همچنان قدرتمند

سرعت ثبت پسوند دات‌کام امروز به یک در ثانیه رسیده‌است و در هر ثانیه یک دات‌کام به 115 میلیون موجود در فضای مجازی افزوده می‌شود. اگرچه دوران طلایی نام‌های دامنه‌ به پایان رسیده‌اند، اما دامنه‌ها هنوز هم با قیمت‌هایی قابل توجه به فروش می‌رسند. برای مثال آدرس وب‌سایت insure.com در سال 2009 به گران‌قیمت‌ترین آدرس اینترنتی خریداری شده در جهان مشهور شد زیرا با قیمت 16 میلیون دلار خریداری شد.

گسترش نام دامنه‌های جدید و شخصی‌سازی شده و تلفیق تجارت الکترونیک با اپلیکیشن‌های گوشی‌های هوشمند این پرسش را مطرح می‌سازد که تا 10،‌20 یا 50 سال آینده، دات‌کام وجود خواهد‌داشت؟ به اعتقاد ریکر شولت استاد ارتباطات دانشگاه آرکانساس دات‌کام همیشه حاضر خواهد بود، زیرا تاریخ همواره اثرگذار است، حتی در مکان‌هایی مانند اینترنت که رویداد‌ها در آن به شدت بی‌دوام و فانی هستند.

منبع: همشهری آنلاین

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها