۹ دلیل احساس گرسنگی حتی پس از غذا خوردن

نمی‌دانم چرا هر چه می‌خورم، سیر نمی‌شوم!

آشنایی با ۸ نوع گرسنگی

گرسنگی احساسی است که معمولاً به طور ناگهانی و به همراه ولع خوردن بروز می‌کند و البته انواع و اقسام مختلفی دارد.
کد خبر: ۷۵۱۲۵۴
آشنایی با ۸ نوع گرسنگی

جام جم سرا: علاوه بر گرسنگی فیزیکی واقعی که به دلیل نیاز بدن به مواد غذایی ضروری بروز می‌کند گرسنگی‌های دیگری نیز وجود دارد که بیشتر ذهنی‌اند تا نیاز واقعی بدن. استرس، بی‌حوصلگی و مسائل روحی، احساس گرسنگی کاذب ایجاد می‌کند و ما را به سمت مصرف مواد غذایی و بتدریج چاقی و مشکلات دیگر می‌کشاند.

گرسنگی ناشی از نیاز واقعی بدن به غذا

گرسنگی واقعی پاسخی است که بدن ما به کمبود مواد غذایی می‌دهد و با علائمی مانند افت قند خون، دلضعفه، تحریک‌پذیری، سردرد، صدای قاروقور شکم و حتی لرزش بدن (در صورت گرسنگی شدید) بروز می‌کند. مهم‌ترین مسئله این است که در وعده‌های خاصی مواد غذایی مناسب مصرف کنید تا قند خونتان دچار افت نشود و در بین روز به ریزه‌خواری کشیده نشوید. برای برطرف کردن گرسنگی عادی بدن و پیشگیری از علائم آن بخصوص ضعف، بهتر است یک عدد میوه، مانند سیب یا میان‌وعده‌های سالم مانند آجیل بخور‌ید تا دچار مشکل نشوید.

گرسنگی ناشی از استرس

واکنش افراد مختلف به استرس متفاوت است. برخی از افراد، زمانی که دچار استرس می‌شوند نمی‌توانند غذا بخورند اما برخی دیگر دچار پرخوری می‌شوند. زمانی که تحت استرس هستید و زیاد می‌خورید حواستان باشد به سمت چه نوع مواد غذایی کشیده می‌شوید! اکثر افراد به سمت شکلات و شیرینی و سیب‌زمینی سرخ‌کرده و غیره می‌روند. معمولاً زمانی که مغز تحت استرس قرار می‌گیرد به مواد غذایی اشتهاآور تمایل بیشتری نشان می‌دهد.

نتایج پژوهشی که در Journal of Consumer Psychology به چاپ رسیده است نشان می‌دهد اکثر افراد زمانی که دچار استرس می‌شوند بدون اینکه بدنشان نیازی به غذا داشته باشد شروع به خوردن می‌کنند چون این کار برایشان مانند انجام یک فعالیت آرامبخش است.

گرسنگی ناشی از خستگی و کسالت

نیاز به خوردن در مواقع بیکاری را گرسنگی ناشی از کسالت می‌گویند. همه ما زمانی که دچار یکنواختی و روزمرگی می‌شویم نیاز به پر کردن وقت خود داریم. اکثر این افراد زمان خود را با مصرف مواد غذایی پر می‌کنند اما توصیه می‌کنیم در این مواقع به جای رفتن سر یخچال به کارهای دیگری مانند پیاده‌روی، مطالعه، صحبت کردن با اعضای خانواده و دوستان و غیره بپردازید.

گرسنگی برای سرگرمی

اگر روی میز کارتان پر از خرت‌وپرت و خوراکی باشد بدون شک دچار این نوع گرسنگی خواهید شد. در واقع خودتان را بدون اینکه متوجه باشید در حین کار کردن با مواد غذایی و هله‌هوله مشغول خواهید کرد. این حالت در زمان تماشای تلویزیون یا کار با رایانه نیز رخ می‌دهد.

بر اساس مقاله‌ای که در American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسیده است در این صورت میزان کالری دریافتی روزانه بیش از نیاز بدن خواهد بود و در پایان کار یا تماشای فیلم، احساس سنگینی بیش از اندازه‌ای خواهید داشت.

گرسنگی احساسی

خیلی از افراد زمانی که دچار احساسات شدید مانند خشم، عصبانیت، ناراحتی، افسردگی و غم می‌شوند شروع به خوردن می‌کنند که می‌تواند برای سلامتی خطرناک باشد.

نتایج پژوهشی که در دانشگاه ایالت اوهایو آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد گرسنگی احساسی افراد را به مصرف مواد غذایی نامناسب مانند میان‌وعده‌های چرب و شیرین وامی‌دارد. در این صورت، باز کردن یک بسته چیپس، کلوچه و انواع هله‌هوله‌ها بهترین راه برای فرونشاندن خشم و احساسات دیگر تلقی می‌شود.

گرسنگی جشن و سرور

اگر نمی‌خواهید دچار این گرسنگی شوید، موقعی که به عنوان مثال جشن تولد یا جشن بازنشستگی در محل کارتان شروع می‌شود، حواستان را بیشتر جمع کنید. این روز‌ها چنین مراسمی در محل کار یا دانشگاه و آموزشگاه‌ها و غیره باب شده است و انواع شیرینی‌ها و پیتزا و غیره نیز در آن سرو می‌شود. در این صورت است که شما بدون اینکه گرسنه‌تان باشد تمام خوراکی‌هایی که تعارفتان می‌شود را میل می‌کنید و شاید تا آخرین برش پیتزا را هم نوش جان کنید و گرفتار گرسنگی مربوط به جشن و سرور شوید.

گرسنگی بصری

شنیده‌اید که شکم سیر می‌شود اما چشم گرسنه می‌ماند؟ بدون شک دیدن یک غذای خوشمزه و با تزیین عالی و همچنین دسرهای خوش آب و رنگ باعث ایجاد این نوع گرسنگی می‌شود. واقعیت این است که مقابله با این نوع گرسنگی نیز بسیار دشوار است. گاهی چشم‌ها حتی از چند عدد بیسکوییت باقی‌مانده در ته ظرف نیز نمی‌گذرند و تا شما را به تمام کردن آن تشویق نکنند، دست‌بردار نیستند. اگر نمی‌خواهید تناسب اندامتان به خاطر این نوع گرسنگی به هم بخورد بهتر است اول از خودتان بپرسید آیا واقعاً گرسنه هستید یا خیر! اگر واقعاً گرسنه نیستید چشم‌ها را به‌اصطلاح درویش کنید.

گرسنگی قبل از عادت ماهانه

قبل از شروع عادت ماهانه خانم‌ها میل بی‌حدی به خوردن بخصوص مصرف شیرینی پیدا می‌کنند. این اشتها ناشی از تغییرات هورمونی است که میل به مصرف میان‌وعده‌های شیرین، چرب، شور و غیره را افزایش می‌دهد. نمی‌توان این اشتها و میل شدید به خوردن را نادیده گرفت. بهتر است بدانید که مصرف شیرینی و مواد چرب زیاد در این دوره باعث تشدید علائم پیش از قاعدگی می‌شود. بنابراین بهتر است به خوردن یک پیاله ماست با میوه یا کشمش و کمی شکلات سیاه و میوه‌های تازه بسنده کنید. (تبیان)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها