هر چه به فصل زمستان نزدیک‌تر می‌شویم، عاشقان اسکی خوشحالتری می‌شوند. در ایران تعدادی پیست اسکی فعال وجود دارد، اما بسیاری فقط پیستهای دیزین، شمشک، دربندسر و توچال را می‌شناسند. این مطلب پیست اسکی دنا را برای علاقه مندان به اسکی یا سفر به این پیست‌های معرفی می‌کند.
کد خبر: ۶۲۵۶۳۵
|عکس| گردش زمستانی: پیست اسکی دنا

به گزارش جام جم سرا به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی، در چند استان کشور پیست‌های اسکی از اواخر آذرماه تا بعد از تعطیلات نوروز پذیرای اسکی بازان محلی هستند. باور کنید یا نه، یکی از پیست‌های استاندارد کشور در نزدیکی یاسوج مرکز استان کهکیلویه و بویر احمد واقع شده است که تنها پیست اسکی فعال در نیمه جنوب کشور با ارتفاع ۲۸۵۰ متر از سطح دریا است.
پیست اسکی دنا یا کاکان، در ۱۸ کیلومتری یاسوج، در نزدیکی روستای کاکان در کنار منطقه دیدنی و زبای آب نهر قرار دارد. این پیست نسبتا وسیع ۱۵۰۰ متر طول و ۶۰۰ متر عرض دارد و امکاناتی نظیر تله اسکی بشقابی، پیست کوب، خوابگاه و رستوران دارد، همینطور مربیان با تجربه محلی در طول فصل به اموزش اسکی می‌پردازند.
کاکان معمولا از اوایل زمستان تا اوایل بهار، برف دارد و محوطه پیست در اردیبهشت و خردادماه هر سال پوشیده از لاله‌های واژگون می‌شود. هر ساله در این پیست جشنواره ساخت آدم برفی و اسکی هم برگزار می‌شود.
قطعا برای رفتن به این پیست باید توقفی در یاسوج داشته باشید که شهری پر از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی است و متاسفانه کمتر از آنچه باید، مورد توجه و شناسایی قرار گرفته است.
آبشار یاسوج در ۳ کیلومتری شمال شرق شهر در پارک جنگلی آبشارقرار دارد، این آبشار ۱۰ متر ارتفاع دارد و منظره‌ای بسایر زیبا در اطراف آن قابل مشاهده است. مسیر آسفالته‌ای از یاسوج به سمت آبشار وجود دارد.
منطقه حفاظت شده دنا، موزه بزرگ تنوع گیاهی و جانوری ایران به شمار می‌آید، اختلاف ارتفاع در کل محوطه حدود ۳۰۰ متر است. چشمه‌ها و رودخانه‌های بسیار، وجود انواع متنوع جانوران منطقه زاگرس مثل خرس، پلنگ و پرندگان نادر؛ این منطقه را تبدیل به یکی از دیدنی‌ترین مناطق طبیعی کشور کرده است.
روستای کریک در ۲۵ کیلومتری یاسوج با بافت قدیمی و معماری پلکانی و آب و هوای کوهستانی مقصد خوبی برای گذراندن یک روز تعطیل در دل طبیعت است.
آبشار تنگه دو تک در منطقه حفاظت شده دنا با مسیر کوهستانی نه چندان سهل الوصولش هم انتخاب خوبی برا یگردشگران ماجراجو محسوب می‌شود.
آبشار دره ناری در‌‌ همان منطقه هم از دیگر مقاصد دیدنی اطراف یاسوج است.
در منطقه حفاظت شده دنا تعدادی محوطه باستانی از عصر ساسانی هم وجود دارد. این محوطه‌ها در شرق خونگاه واقع است.
تنگه تامرادی در ۵۰ کیلومتری غرب یاسوج در مسیر جاده دهستان منظره بینظیری از درختان بلوط و سپیدار، آبشارهای بلند و حوضچه‌های پرآب پیش چشم مسافر قرار می‌دهد.
تنگه مهریان در ۸ کیلومتری شمالشرق شهر در جاده یاسوج به اقلید از مناطق زیبایی است که دسترسی به آن چندان آسان نیست.

 

 

 

 

 

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها