jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۶۰۷۸۴۹   ۲۸ مهر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۱۷

دانشمندان می‌گویند: خواب، مولکول‌های آسیب رسان برای مغز را که موجب کاهش عملکرد آن می‌شود، از بین می‌برد.

به گزارش جام جم سرا به نقل از خبرگزاری مهر- دکتر «مایکن ندرگارد» از دانشکده پزشکی دانشگاه روچستر در نیویورک و همکارانش به طور غیر منتظره‌ای دریافتند که خواب می‌تواند دوره‌ای باشد که مغز در آن خود را از مولکول‌های سمی پاکسازی می‌کند.
در این مطالعه که نتایجش در نشریه ساینس منتشر شده است، یک سیستم لوله کشی موسوم به سیستم گلیمفاتیک شناسایی شده است که می‌تواند باز شده و امکان جریان سریع مایع در سراسر مغز را در طول خواب فراهم کند.
آزمایشگاه ندرگارد اخیرا کشف کرده است که سیستم گلیمفاتیک به کنترل جریان مایع مغزی نخاعی کمک می‌کند. مایع مغزی نخاعی مایع شفافی است که اطراف مغز و نخاع را احاطه می‌کند.
محققان در ابتدا رنگ را به مایع مغزی نخاعی موش‌ها تزریق و مشاهده کردند رنگ در سراسر مغز موش‌ها جریان می‌یابد. آن‌ها به طور همزمان فعالیت الکتریکی مغز موش‌ها را تحت نظارت گرفتند.
مشاهدات دانش پژوهان حاکی از آن بود که وقتی موش‌ها هوشیار نبودند چه در حالت خواب یا بیهوشی رنگ به سرعت در مغز جریان می‌یافت اما این اتفاق وقتی که موش‌ها بیدار بودند بندرت روی می‌داد.
ندرگارد اظهار داشت: از اینکه این جریان در مغز، زمانی که موش‌ها بیدار بودند این قدر کم است شگفت زده شدیم. این یافته حاکی از آن است که فضای بین سلول‌های مغزی در وضعیت‌های هوشیار و غیر هوشیار بسیار تغییر می‌کند.
محققان برای آزمایش این امر الکترودهایی را به مغز وارد کردند تا به طور مستقیم فضای بین سلول‌های مغزی را اندازه گیری کنند و دریافتند وقتی موش‌ها خواب و یا بیهوش هستند فضای درون مغز ۶۰ درصد افزایش می‌یابد. تحقیقات پیشین نشان می‌داد مولکول‌های سمی دخیل در اختلالات تحلیل عصبی در فضای بین سلول‌های مغزی انباشته می‌شوند.
این پژوهشگران به منظور بررسی نقش سیستم گلیمفاتیک در کنترل انباشته شدن مولکول‌های سمی در مغز، پروتئین بتا آمیلوئید را که در بروز آلزایمر موثر است به موش‌ها تزریق کردند. آن‌ها مدت زمانی که این پروتئین در مغز موش‌ها وقتی که خواب و یا بیدار هستند اندازه گیری کردند. آن‌ها دریافتند وقتی موش‌ها خوابند بتا امیلوئید سریع‌تر از مغز پاک می‌شود؛ یافته‌ای که نشان می‌دهد خواب به طور معمول مولکول‌های سمی را از مغز پاک می‌کند. این نتایج بر اهمیت خواب تاکید دارد.
ندرگارد تاکید می‌کند ما به خواب نیاز داریم. این نیاز طبیعی، مغز ما را پاکسازی می‌کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها