jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۸۹۸۷۰   ۲۹ مرداد ۱۳۹۲  |  ۰۸:۴۴

سالمندی با مشکلات و تنش‌های روانی گوناگونی همراه ‌است. اضطراب یکی از آنهاست. شما وقتی پابه سن می‌گذارید عوامل مختلفی پیش می‌آید که می‌تواند شما را نگران کند. نگرانی از دست‌دادن سلامت، تنها ماندن، مشکلات مالی و خیلی چیزهای دیگر​.

اگر این علائم را در خود دیدید باید بدانید که اضطراب سراغ‌تان آمده است:

ـ اغلب با دلیل یا بی‌دلیل نگران هستید و تمرکز‌کردن برایتان مشکل شده است. وفاداری به زمانبندی در امور برایتان سخت شده و در جمع دیگر حاضر نمی‌شوید و عصبی و تحریک‌پذیر شده‌اید، با تغییر عادات تغذیه خود مواجه شده‌اید و دچار اختلالات خواب هستید. ​ اگر این علائم را دارید بد نیست که برای رفع و کنترل آن فکری کنید.

ـ احساس وجود برنامه کنترل و مدیریت صحیح و اصولی، بخش مهمی از کنترل و کاهش اضطراب را تشکیل می‌دهد. آموختن روش‌های مدیریت مسئولیت‌ها، پایداری‌کردن بر اهداف، استراحت‌کردن و اجرای تکنیک‌های تمدد اعصاب از جمله مهارت‌های مدیریت زمان است. ​ دلیل اضطراب خود را بیابید و بر آن غلبه کنید.

ـ سعی کنید هدف واحدی برای خود انتخاب کنید که خلق و خوی‌تان را بهبود ببخشد و از اضطراب‌تان بکاهد. مثل​ مطالعه یا انجام یک ورزش یا یک سرگرمی مثل حل جدول و همنشینی با دوستان در زمان خاص.

ـ به بهانه سالمندی کارهایی مثل مراجعه به پزشک یا تعمیرات منزل را عقب نیندازید و برای انجام هر امری یک جایزه به خود بدهید.

ـ سعی کنید به ساعت خاصی برای خواب مقید باشید و مدتی قبل از آن کارهای پر تنش مثل تماشا‌کردن فیلم هیجان‌انگیز نداشته باشید. یک لیوان شیر بنوشید و یک دوش آب ولرم بگیرید.

ـ مصرف محرک‌ها ‌ـ‌ مثل کافئین ‌ را که می‌توانند سبب ایجاد و تشدید اضطراب شوند​ محدود یا متوقف کنید.

ـ در فضای آزاد قدم بزنید، موسیقی گوش کنید و... تا ذهن‌تان استراحت کند.

ـ شروع به خاطره‌نویسی و ثبت مسائل مثبت هر روز کنید و با نگرش مثبت با محدودیت‌ها کنار بیایید.

ـ شوخ‌طبعی را وارد زندگی‌تان کنید. خندیدن می‌تواند بهترین راه کاهش تنش باشد.

ـ با خانواده و دوستان آشتی کنید و دامنه روابط خود را گسترش دهید.

>> جام جم/ ضمیمه چاردیواری

* شما چه نظری دارید؟ تجربه‌ها و نظراتتان را در این زمینه، با ما در میان بگذارید *

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر