jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۸۹۸۷۰ ۲۹ مرداد ۱۳۹۲  |  ۰۸:۴۴

سالمندی با مشکلات و تنش‌های روانی گوناگونی همراه ‌است. اضطراب یکی از آنهاست. شما وقتی پابه سن می‌گذارید عوامل مختلفی پیش می‌آید که می‌تواند شما را نگران کند. نگرانی از دست‌دادن سلامت، تنها ماندن، مشکلات مالی و خیلی چیزهای دیگر​.

اگر این علائم را در خود دیدید باید بدانید که اضطراب سراغ‌تان آمده است:

ـ اغلب با دلیل یا بی‌دلیل نگران هستید و تمرکز‌کردن برایتان مشکل شده است. وفاداری به زمانبندی در امور برایتان سخت شده و در جمع دیگر حاضر نمی‌شوید و عصبی و تحریک‌پذیر شده‌اید، با تغییر عادات تغذیه خود مواجه شده‌اید و دچار اختلالات خواب هستید. ​ اگر این علائم را دارید بد نیست که برای رفع و کنترل آن فکری کنید.

ـ احساس وجود برنامه کنترل و مدیریت صحیح و اصولی، بخش مهمی از کنترل و کاهش اضطراب را تشکیل می‌دهد. آموختن روش‌های مدیریت مسئولیت‌ها، پایداری‌کردن بر اهداف، استراحت‌کردن و اجرای تکنیک‌های تمدد اعصاب از جمله مهارت‌های مدیریت زمان است. ​ دلیل اضطراب خود را بیابید و بر آن غلبه کنید.

ـ سعی کنید هدف واحدی برای خود انتخاب کنید که خلق و خوی‌تان را بهبود ببخشد و از اضطراب‌تان بکاهد. مثل​ مطالعه یا انجام یک ورزش یا یک سرگرمی مثل حل جدول و همنشینی با دوستان در زمان خاص.

ـ به بهانه سالمندی کارهایی مثل مراجعه به پزشک یا تعمیرات منزل را عقب نیندازید و برای انجام هر امری یک جایزه به خود بدهید.

ـ سعی کنید به ساعت خاصی برای خواب مقید باشید و مدتی قبل از آن کارهای پر تنش مثل تماشا‌کردن فیلم هیجان‌انگیز نداشته باشید. یک لیوان شیر بنوشید و یک دوش آب ولرم بگیرید.

ـ مصرف محرک‌ها ‌ـ‌ مثل کافئین ‌ را که می‌توانند سبب ایجاد و تشدید اضطراب شوند​ محدود یا متوقف کنید.

ـ در فضای آزاد قدم بزنید، موسیقی گوش کنید و... تا ذهن‌تان استراحت کند.

ـ شروع به خاطره‌نویسی و ثبت مسائل مثبت هر روز کنید و با نگرش مثبت با محدودیت‌ها کنار بیایید.

ـ شوخ‌طبعی را وارد زندگی‌تان کنید. خندیدن می‌تواند بهترین راه کاهش تنش باشد.

ـ با خانواده و دوستان آشتی کنید و دامنه روابط خود را گسترش دهید.

>> جام جم/ ضمیمه چاردیواری

* شما چه نظری دارید؟ تجربه‌ها و نظراتتان را در این زمینه، با ما در میان بگذارید *

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر