jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۷۶۵۷۴ ۱۶ تير ۱۳۹۲  |  ۱۰:۰۰

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ورزش دادن مغز به طور منظم، به میزان قابل توجهی احتمال ابتلا به بیماری‌های مربوط به زوال عقل، مثل آلزایمر را کاهش می‌دهد.

شواهد زیادی نشان می‌دهد که فعالیت‌های تفریحی تحریک‌‌کننده ذهن خطر بیماری‌های مربوط به زوال عقل را کاهش داده و با بالا رفتن سن، به حفظ توانایی شناختی کمک می‌کند. 

محققان به بررسی فعالیت‌های تفریحی افراد سالخورده طی 20 سال، پرداختند تا ببینند این افراد به زوال عقل مبتلا می‌شوند یا خیر. این تحقیق همچنین نتیجه درگیر کردن و چالش ایجاد کردن برای مغز را با انجام فعالیت‌هایی مثل حل کردن جدول، بازی شطرنج یا ورق، مطالعه، نوشتن تفریحی و نواختن آلات موسیقی نیز بررسی کرد. علاوه بر این، محققان تاثیر فعالیت‌های فیزیکی روی مغز، مثل تنیس یا گلف، شنا و... را نیز مرور کردند. با این تحقیقات، محققان متوجه شدند افرادی که بیشتر به فعالیت‌هایی مثل مطالعه، بازی شطرنج، نواختن آلات موسیقی و... مبادرت می‌کردند، کمتر به بیماری‌های زوال عقل مبتلا می‌شوند.

این تحقیق نشان داد که یک فعالیت در هفته تا 7 درصد احتمال بروز زوال عقل را کاهش می‌دهد. این کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های زوال عقل، برای آنها که در فعالیت‌های بیشتری در هفته شرکت می‌کردند، تا  63 درصد افزایش یافت.جامعه پزشکی اطمینان کافی ندارد که چرا فعالیت ذهنی، برای مغز فایده دارد اما یک اشاره بر این که چالش های ذهنی، سلول‌های مغزی را سالم نگه داشته و آنها کمتر در معرض بیماری و تخریب قرار می‌گیرند.
یک تئوری دیگر این است که فعالیت‌های تحریک‌کننده ذهن به ارتقای اندوخته شناخت کمک می‌کند، بنابراین برای جایگزین کردن سلول‌های از بین رفته، سلول‌های مغزی بیشتری وجود دارد.

یک تحقیق فرانسوی نشان داده است که بافندگی، باغبانی، مسافرت و انجام کارهای معمولی نیز احتمال ابتلا به بیماری‌های مربوط به زوال عقل را پایین می‌آورد و با این‌که فعالیت‌های فیزیکی تاثیر چندانی در این تحقیق نشان ندادند، اما شواهدی وجود دارد که فواید آن را روی مغز به طرق مختلف ثابت می‌کند.افراد سالمند با بالا رفتن سن بیشتر در معرض این‌گونه بیماری‌ها قرار می‌گیرند، اما برخی عقیده دارند که این چالش‌ها باید در سنین پایین‌تر برای مغز فراهم شود.

جدول از زمان‌های قدیم راه بسیار خوبی برای گذر وقت بوده است. هم اکنون، تحقیقات ثابت می‌کند که حل کردن جدول، مغز را سالم نگه می‌دارد و از بروز بیماری‌هایی مثل آلزایمر و از این قبیل، جلوگیری می‌کند.

>> جام جم/ ضمیمه چاردیواری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

مشغول صاحب‌خانه باش

مشغول صاحب‌خانه باش

آنهایی که دوم اسفند سال گذشته با همه ناامیدی‌ها و گلایه‌ها پای صندوق رای آمدند و چهره‌های جدیدی را به مجلس فرستادند، همه امید و خواسته شان این بود - و هنوز هم هست- که منتخبان جدید تشنه خدمت باشند،نه شیفته رانت خرید و فروش دلار و سکه و پوشک! آنها همچنین می‌خواستند نماینده‌های جدید نه‌تنها کاسب بازار خودرو نباشند، بلکه به جای دعوا بر سر رفتن یا نرفتن زنان به استادیوم و اصلاح دقیقه90 قانون انتخابات و گرفتار شدن در ترافیک طرح های سیاسی، فکر سفره هایی باشند که هر روز کوچک‌تر می‌شوند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر