تعطیلات کجا بریم؟

سفر به سراب گیان

چی؟ از دغدغه‌های شهر خسته شده‌اید؟ دلتان تنگ شده است برای بوی جنگل و صدای آب و پرنده؟ پس سری به «سرآب گیان» بزنید که در مسیر این سرآب، جنگلی پر از درختان بلوط، چنار،‌ زالزالک، گردو، بید، زبان گنجشک، گوجه‌ وحشی، آلوچه، مو، انجیر، گلابی و بادامک وحشی با وسعتی بیش از 100 هکتار گسترده شده است.
کد خبر: ۵۷۵۱۲۶

این سرآب بسیار پرآب و آب‌دهی آن 2500 لیتر در ثانیه است و در 21 کیلومتری جنوب غربی نهاوند قرار دارد.  از جنوب به کوه‌های گرو و از غرب نیز به زمین‌های روستای ظفرآباد و مهین‌آباد محدود می‌شود.
 اگر برای دیدن سرآب گیان به نهاوند رفتید، حتما سری هم به سرآب فارسبان، ملوسان، کنگاور و گاماسیاب بزنید. زمین‌شناس‌ها می‌گویند: زیبایی سرآب‌های این منطقه‌ از جنس آهکی کوهپایه‌های نهاوند است که آب حاصل از باران را در خود ذخیره می‌کند، تا سرآبی شود مثل گیان و فارسبان و ملوسان و بنفشه و گنبدکبود و... که هم زمین‌های کشاورزی را سیراب کند و هم ما را به شنیدن موسیقی گوش‌نواز آب دعوت کند.
 راستی اگر به سرآب گیان رفتید، تپه گیان را فراموش نکنید که از قدیمی‌ترین تپه‌های باستانی استان همدان است؛ قدمت آثار باستانی آن را به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد نسبت می‌دهند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۲
بهزاد
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۲
۰
۰
فقط سراب فارسبان چون دست نخورده اس
شیما
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۶
۰
۰
من خودم اهل گیانم . سراب ما خیلی قشنگه . راستی مطالبتون عالی بود

نیازمندی ها