jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۵۵۰۲۲۹   ۲۷ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۳:۱۰

تعطیلات برای بیشتر خانواده‌ها مزه سفر میدهد و سفر به تعطیلات مزه روزهای تازه و شادتر را داشتن، حتی اگر به جایی تکراری برویم مثل شمال یا جنوب یا شهری تاریخی و... اما مسافرت «پول» میخواهد و نمیتوان منکر مخارج سفر شد، خصوصا اگر در زمان تعطیلات قصد سفر داشته باشیم که متاسفانه همه چیز گرانتر میشود.

 

اما میتوانیم با توجه به بودجه‌ای که داریم سفری را برنامه‌ریزی کنیم و حتی برای مدت کوتاه چند روزه حال و هوایمان را تغییردهیم تا روزی که اوضاع اقتصادی بهتر شود و بتوان با فراغ بال بیشتری به سفر رفت.

 

در آستانه روزهای بهاری نوروز که بسیاری دلشان میخواهد به سفر بروند و چمدان ببندند و از خانه و شهری که هر روزِ سال در آن چشم باز کرده‌اند به جایی بروند، پیشنهادهایی داریم برای داشتن یک سفر ارزان قیمت‌تر که شامل سفرهای داخلی و خارجی میشود.

 

* محلی را انتخاب کنید که توریست کمتری در تعطیلات نوروز به آنجا میرود: رفتن به شهرهای شمالی در فصل نوروز یا اصفهان و شیراز و... که محل تجمع مسافران هستند برای شما که بودجه محدودی دارید، مناسب نیست در حالی که شناسایی محل‌هایی که کمتر شناخته شده هستند، میتواند مخارج کمتری را برای شما رقم بزند. حتی ممکن است این شهر در شمال باشد اما شهری یا روستایی باشد که با هزینه کمتر بتوانید به آنجا سفر و اقامت کنید. میتوانید از دوستانی که اهل سفر هستند و سایت‌های اینترنتی اطلاعات بگیرید.

 

* هزینه حمل و نقل را کمتر کنید: درست است که به سفر رفتن با ماشین شخصی میتواند دلپذیرتر باشد و استقلال شما را حفظ کند، اما اگر ۲ نفرید و جایی که میخواهید بروید روستایی یا شهری کوچک است که میتوانید براحتی در آن جابجا شوید، بهتر است فکر بردن ماشین را از سرتان بیرون کنید؛ مخصوصا اگر ماشین شما به خرج افتاده و امکان میدهید در راه شما را بگذارد. سفر رفتن با اتوبوس یا قطار انتخاب خوب و منطقی‌تری است.

در ضمن اگر چند نفرید و در یک ماشین جا میشوید همگی با یک ماشین که ایمنی بیشتری دارد به سفر بروید و پول بنزین و دیگر مخارج پیش آمده برای ماشین را بین خودتان تقسیم کنید. با این روش پول بنزین و دیگر مخارج کمتر میشود. حتی اگر تعداد زیادی هستید یک ون کرایه کنید و با آن به سفر بروید. با این روش دیگر لازم نیست خستگی رانندگی را هم تحمل کنید.

 

* وسایل لازم را با خودتان ببرید: قبل از اینکه چمدان ببندید، کاغذ و قلمی بردارید و وسایل ضروری را بنویسید و کم کم آنها را تهیه کنید. دقت کنید وسایل و کالاهایی که لازم دارید و در خانه دارید را حتما با خودتان ببرید تا به خرج دوباره نیفتید. داروها، دستگاه فشارسنج، تست قندخون، وسایل بچه‌ها مخصوصا اگر کودک نوپایی دارید را فراموش نکنید، دمپایی، حتی کبریت و... را هم بردارید تا مجبور نشوید برای پیدا کردن وسیله‌ای از این طرف شهری که نمیشناسید به سمت دیگری بروید و از طرفی هم زمان را از دست بدهید و هم وسیله‌ای که در خانه داشته‌اید را با قیمت بیشتری بخرید.

 

* هواشناس باشید: اگرچه ممکن است به جنوب بروید اما شاید در طول راه هوا سرد و بارانی شود یا هوای شهری مثل اردبیل که سرد و خنک است، گرم باشد و شما احتیاج به لباس خنک پیدا کنید پس حتما هم لباس گرم و هم لباس سبک داشته باشید تا مجبور به خرید دوباره نشوید.

 

* مکان‌شناس باشید: بدون برنامه و شناسایی محلی عازم شدن به شهری و مکانی ناشناس مخصوصا با خانواده نه تنها استرس، بلکه مخارج شما را هم زیاد میکند. شاید بودجه نداشته باشید در تعطیلات نوروزی در هتلی اقامت کنید اما شاید بتوانید اتاقی امن کرایه کنید یا چند کیلومتر دورتر از محل موردنظر چادر بزنید. مسافرخانه‌ای تمیز پیدا کنید یا در محل‌های اسکان عمومی مثل مدارس که برای این فصل آماده شده‌اند، اسکان کنید، اما همه این حدس‌ها و اطلاعات را قبل سفر فراهم کنید. همراه داشتن زیرانداز و پتوی سبک سفر، پماد مخصوص نیش حشرات و پشه بند برای کودکان میتواند امنیت شما را بالا ببرد و امنیت بالاتر یعنی حفظ جان و مال شما!

 

* وسایلتان را تعمیر کنید: قبل از سفر از سالم بودن هر وسیله‌ای مطمئن شوید؛ از سلامت ماشین گرفته تا فلاسک چای که همراه میبرید. خراب شدن هر وسیله‌ای در راه یعنی مخارج مضاعف برای شما و هرچه این وسیله بزرگتر و حیاتی‌تر باشد، مشکل شما هم بزرگتر میشود. تنبلی نکنید و از هرکس بخواهید از سالم بودن وسیله‌ای مطمئن شود. بررسی کردن دوربین، سالم بودن چمدان‌ها و قفل چمدان و هر کار ریزودرشت دیگری که سروکار شما را به تعمیرگاه و مغازه میاندازد میتواند خرج شما را کمتر کند.

 

* کارت‌های شناسایی کاربردی را بردارید: همراه داشتن کارت شناسایی مثل کارت فرهنگیان، پزشکان، کارمندان، بازنشستگان و دانش‌آموزی در این ایام بسیار کاربردی است. میتوانید در بسیاری جاها مثل موزه‌ها و حتی برخی مسافرخانه‌ها از آنها استفاده کنید. شاید به نظرتان کمکی که تخفیف این کارت‌ها به بودجه شما میکند بسیار ناچیز بیاید اما در حقیقت همین تخفیف‌های کوچک میتواند راهگشا باشد و به بودجه کوچک شما کمک کند.

 

* موقعیت خود را شناسایی کنید: کارمند جایی هستید؟ بازنشسته هستید؟ در شرکت خصوصی کار میکنید؟ شاید محل کار شما و صنف شما با شرکت‌ها و هتل‌های سراسر کشور قرارداد داشته باشد. چرا از این مکان‌ها استفاده نکنید یا حتی چرا از آشناهای نزدیکتان و همسفرهایتان نخواهید در این زمینه به شما کمک کنند؟

 

* غذا نخرید: شما به مسافرت میروید تا استراحت کنید نه اینکه پای گاز بایستید و آشپزی کنید. منظور ما هم غذا نخریدن نیست بلکه بیشتر از همه نرفتن به رستوران است، آن هم نه برای همه روزهایی که در سفر هستید بلکه میتوانید به جای هر روز غذا خوردن در رستوران‌های گرانقیمت، ۲ یا ۳ وعده (بسته به طول زمان مسافرت و بودجه‌تان) در رستورانی غذا بخورید که کیفیت غذایش مشهور است، نه اسم و رسم آن!

خرید کنسرو، همراه داشتن بیسکویت، کیک، پنیر، آب جوش و دم کردن چای، کشمش و... میتواند هزینه شما را بسیار پایین بیاورد البته اگر قصد سفر داشته باشید نه قصد ملامت کردن خود و همسفرانتان به علت بودجه محدودی که دارند.

 

* مثل همه باشید: الان وقت خاص بودن نیست و این به معنای وخامت اوضاع هم نیست. به هر حال شما آنقدر سلامت هستید و بودجه دارید که به سفر بروید تا حالتان بهتر شود پس دست از خاص بودن به معنای رفتن به مکان‌های خاص، پوشیدن لباس‌های آنچنانی و مارکدار و گشتن در فروشگاه‌های معروف شهرها بردارید و با توجه به بودجه‌ای که دارید نقشه مسیر مسافرتتان را حتی اگر یک شهر و روستاست تعیین کنید.

 

* زیادی سوغاتی نخرید: شما بسیاری از خریدهایتان و خرج‌های اضافی را حذف کرده‌اید تا به سفر بیایید پس غیرمنطقی نباشید و به قول امروزی‌ها جوگیر نشوید و وسایلی که با کیفیت بهتر و قیمت مناسبتر در شهر خودتان پیدا میشود را به عنوان سوغاتی و یادگاری نخرید.

 

* بچه‌ها را توجیه کنید: اگر فرزندانتان به سن و سالی رسیده‌اند که متوجه موقعیت زندگی شما میشوند برای آنها توضیح دهید که میخواهید به مسافرت بروید اما نمیتوانید مثل همیشه خرج اضافه داشته باشید. حتی با آنها در میان بگذارید که ترجیح میدهند به مسافرت بیایند یا همین بودجه را خرج کنند. در مورد گروه سنی خردسالان توضیح این موضوع و توجیه آنها مشکل است. در این رابطه میتوانید خواسته آنها را کنترل کنید. اگر بودجه برای خرید اسباب بازی، لباس و... ندارید برنامه گشتن در فروشگاه‌ها و... را حذف کنید. طبیعتا هر بچه‌ای دلش میخواهد آنچه را که میبیند داشته باشد اما اگر این موارد را حداقل در سفر نبیند بهانه داشتن آنها را نمیگیرد.

 

* دفترچه بیمه با خودتان ببرید: همراه داشتن دفترچه بیمه نه تنها لازم بلکه بسیار ضروری است؛ چه سالمند باشید چه میانسال و چه پدر و مادر فرزندی، باید دفترچه بیمه‌تان را همراه داشته باشید تا اگر اتفاقی افتاد مجبور به پرداخت هزینه درمان مضاعف نشوید.

 

* روزهای خاص را پیدا کنید: برخی موزه‌ها روزهایی را به بازدید رایگان اختصاص میدهند. ممکن است این مورد درباره موزه‌ها، سینماها و جاهای دیدنی دیگر هم صدق کند پس کمی حوصله به خرج دهید، پرس‌وجو کنید و هزینه سفرتان را کاهش دهید.

 

* چمدانتان را گم نکنید: گم کردن هر چیزی یعنی خرج اضافی و اضافه‌تر از آن به هم ریختن اعصاب و سردرگمی! پس بهترین راه این است که به جای برداشتن چند ساک و چمدان یک چمدان بردارید تا بتوانید حواستان را به آن بدهید یا اگر هر فردی یک چمدان دارد به او گوشزد کنید مسئول وسایلش خودش است. اگر با گروه یا وسیله عمومی به سفر میروید حتما کارت اسمتان را روی چمدانتان نصب کنید. کار بهتر هم این است که ساکی خریداری کنید که با دیگر ساک‌ها و کیف‌ها متفاوت است. با این روش کسی اشتباهی وسیله شما را بر نخواهد داشت.

 

* از طبیعت لذت ببرید: اگر بودجه محدودی دارید بهتر است محلی که برای مسافرت انتخاب میکنید طبیعت باشد نه شهرهای بزرگ، مخصوصا در ایام تعطیل مانند عید که مسافران بسیاری مهمان این شهرها هستند. رفتن به طبیعت نه تنها اثر بهتری میتواند روی روحیه شما بگذارد که اگر جانب اطمینان را رعایت کنید، هزینه کمتری هم دربرخواهد داشت.

 

* تور مناسبی پیدا کنید: اگر میخواهید به سفر بروید، بودجه محدودی دارید و در ضمن حوصله جست‌وجو و بلیت گرفتن را ندارید و حتی تنها هستید، میتوانید یک تور داخلی چند روزه مطمئن پیدا و ثبت نام کنید و چمدانتان را ببندید و به سفر بروید.

منبع: آفتاب

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها