jamejamsara
سرا کد خبر: ۵۴۳۸۳۰ ۰۷ اسفند ۱۳۹۱  |  ۱۳:۴۳

زمستان که از نیمه می‌گذرد، فکر بهار و رسم خانه‌تکانی ذهن مادربزرگ را درگیر می‌کند. با تن دردمند و فرسوده‌اش به تکاپوی نظافت اینجا و آنجا می افتد و بیشتر از همیشه به کمک نیاز دارد. جسم فرسوده‌اش توان بلند کردن اجسام سنگین را ندارد و چشمان کم‌سویش نیز غبار و لک را روی وسائل نمی‌بیند.

این روزها پیامهای انجام خدمات منزل روی گوشی‌های موبایل دریافت می‌شود و بروشورها و تراکتهای تبلیغاتی شرکتها توی خیابانها پر است.

هر وقت در را باز می‌کنید چند تا از این تراکتها به داخل حیاط می‌ریزد. اگر در کوچه‌های قدیمی زندگی می‌کنید بزودی صدای آشنای: "فرش می‌شوییم و خانه‌تکانی می‌کنیم" به گوشتان می‌رسد.

اگر سنی از شما گذشته است و برایتان سخت است که خانه تکانی را خود به عهده بگیرید بهتر است چند راه حل را امتحان کنید:

بچه‌ها یاری کنید

بهترین کار برای اینکه خانه تکانی امن و بی دردسری داشته باشید این است که از نوه‌ها و فرزندان خود بخواهید که چند روزی را به کمک شما بیایند. شما هم برایشان آشی بار کنید و دسته جمعی در این روزهای سرد زمستان بخورید و خوش باشید. این طوری هم کار سبک می‌شود و هم به همه خوش می‌گذرد. خیالتان هم راحت است که وسایل عزیزتان دست غریبه نمی‌افتد که دل نسوزاند.

تقسیم کار با توجه به خصوصیات فردی

آنها که دقیق‌ترند برای تمیز کردن لوستر‌ها و اشیای زینتی مناسبند و بهتر کار می کنند؛ آنها که کار را با سرعت اما کم دقت انجام می‌دهند برای کارهای بزرگتر مثل شستن دیوارها مناسب‌ترند. منظم‌ها را به دسته‌بندی و تا کردن و تمیز کردن کابینت‌ها و قفسه‌ها بگمارید و خودتان نیز کار را مدیریت کنید. اگر کارهای خانه زیاد است آن را چند قسمت کنید تا به هیچ کس فشار وارد نشود.

اگر می‌خواهید برای کارهایی چون شستن در و دیوار‌ از کارگر استفاده کنید وقتی این کار را بکنید که یکی از اعضای خانواده‌تان در خانه شماست.

کارگر‌ها و خانه تکانی

وقتی که آدم سالهای متمادی با وسایل خاص خود در خانه قدیمی‌اش سر کرد همه چیزش میشود عضو خانواده آدم و سخت است که به آنها آسیب برسدیا لطمه ببیند و نمی‌شود از آنها جدا شد.

اگر شما هم این وابستگی را به وسایل خود احساس می‌کنید در استخدام کارگری که به خدمت می‌گمارید دقت کنید. کسی را انتخاب کنید که قبلا هم با او کار کرده‌اید یا کسانی که می‌شناسید او را به دقت و پاکیزگی یاد کرده‌اند.

از کسانی کمک بگیرید که مطمئن و دست و دل پاک باشند زیرا اگر سالمندید و تنها هم زندگی می‌کنید برای کسانی که به بهانه‌های مختلف به خانه شما وارد می‌شوند طعمه خوبی به حساب می‌آیید. صفحه حوادث روزنامه‌ها پر است از اتفاقاتی که در اثر طمعکاری کسانی به وجود می‌آید که به نحوی به خانه من و شما راه می‌یابند و در را به روی همدستان خود می‌گشایند و یک حادثه تلخ را رقم می‌زنند.پس اول از همه احتیاط کنید و کارگر خود را گزیده انتخاب کنید.

دیگر اینکه وقتی قرار است کارگری به خانه شما بیاید همه اشیای گرانقیمت خود را از دسترس دور کرده ترجیحا در منزل یکی از فرزندان خود بگذارید.

هنگامی که کارگر دارید از خانه بیرون نروید و شما هم بر کار او نظارت کنید. فراموش نکنید در روزهای آخر سال همه مشغول کارهای خود هستند. پس پیش‌دستی کنید و از اوایل اسفند خانه تکانی خود را شروع کنید که خانواده تان برای کارهای خودشان هم وقت کافی داشته باشند.

حسن این کار این است که اگر می‌خواهید کارگر بیاورید به تراکم کاری آخر سال بر نمی‌خورید.

هم محلی‌ها کمک کنند

اعتماد کار سختی است اما وقتی قرار باشد کمک از جانب هم محلی‌ها یا یک نهاد معتبر اعزام شود کارها راحت‌تر می‌شود.

سه چهار سال پیش بود که یک خبر قشنگ خیلی گذرا مثل نسیم بهار از رادیو پخش شد. نمی‌دانم این کار انجام شد یا نه اما خود خبر قدمی بود برای اینکه یک کردار نیک شهروندی شکل بگیرد: کمک به خانه تکانی سالمندان.

شهرداری یکی از مناطق تهران قصد داشت به سالمندان منطقه در خانه تکانی عید کمک کند و از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که تنها زندگی می‌کنند خواسته شد تماس گرفته و نشانی خود را اعلام کنند تا به آن رسیدگی شود. این کار تنها در یک ناحیه از یکی از مناطق یکی از شهرهای ایران انجام شد و قرار بود تا با معرفی شورایاری هر محله، کارگران مورد نیازجهت انجام خانه تکانی به منزل افراد ناتوان اعزام شوند.

کاش این خبر کمرنگ که اگر اجرایی می‌شد می‌توانست موجی بهاری به خانه‌های شهروندان سالمند جاری کند، به صورت گسترده به شکل یک فرهنگ عمومی در می‌آمد و در همه کشور اجرا می‌شد.

هنوز هم دیر نیست، تا عید مدتی باقی است و کانونهای سالمندی، شورایاری‌ها و شوراهای محلات، بزرگترهای محل که در مسجد جمع می‌شوند و خیرانی که به شهروندان کمک می‌رسانند می‌توانند در این موضوع دخیل شوند و با جذب کمکهای مردمی هزینه اعزام کارگر به خانه سالمندان نا توان و نیازمند را فراهم کنند و در عین حال برای سالمندانی که نیروهای کاری و مطمئنی نیاز دارند و توان پرداخت هزینه خانه تکانی را دارند نیز نیروهای قابل اعتماد محلی و شناخته شده را اعزام کنند.

گاهی یک کمک کوچک می‌تواند میان قلبها پیوندی عمیق ایجاد کند و به مادر بزرگها و پدر بزرگهای تنها یاد آوری کند که هرگز فراموششان نمی‌کنیم خصوصا در روزهای نزدیک سال نو.

ماندانا ملاعلی / جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ورود بورسی پرابهام

ورود بورسی پرابهام

با گسترش بازار سرمایه و رکوردزنی شاخص بورس در ماه‌های اخیر، بسیاری از شرکت‌ها متقاضی حضور در بورس و عرضه عمومی سهام خود در بازار سرمایه هستند.

«برد - برد» واقعی

«برد - برد» واقعی

یکی از اصلی‌ترین وظایف دستگاه سیاست خارجی تدوین استراتژی کار با کشورهای مختلف و طراحی راهبردهای بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر