فوت و فن‌های نگهداری از یک گیاه محبوب آپارتمانی

کالاتیا جنگلی در یک گلدان!

کالاتیا یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب در بین علاقه‌مندان به گیاهان داخلی است. این گیاه گرمسیری با الهام از زیبایی‌های جنگلی، به شما اجازه می‌دهد تا قطعه‌ای از جنگل را به خانه خود بیاورید. برگ‌های کالاتیا بسیار بزرگ و شاخی هستند و برخی از نوارهای طراحی شده روی آنها باعث می‌شود که این گیاه بسیار جذاب و چشم‌نواز به نظر برسد.
کد خبر: ۱۴۲۳۷۷۸
نویسنده مریم احمدی - خبرنگار چاردیواری
طراحی‌های رنگی و الگوهای مختلفی که روی برگ‌ها وجود دارد، کالاتیا را از سایر گیاهان تزئینی متمایز می‌کند. علاوه بر این، برخی از ارقام کالاتیا دارای ویژگی جالبی هستند که برگ‌های آنها در طول روز و شب تا حدی حرکت می‌کنند و این ویژگی زیبایی آن را افزایش می‌دهد.

آشنایی با  گیاه کالاتیا   

ارتفاع گیاه کالاتیا بستگی به نوع آن دارد و معمولا درمحدوده‌های مختلفی قرار می‌گیرد. برخی از ارقام کالاتیا کمتر از ۳۰سانتی‌متر ارتفاع دارند، در حالی که برخی ارقام دیگر ممکن است به ارتفاع یک متر یا حتی بیشتر برسند. علاوه بر این، برگ‌های کالاتیا شاخی هستند و به‌طور طبیعی به صورت فراوان به ارتفاع رشد نمی‌کنند. درنگهداری از کالاتیا، مهم‌ترین نکته این است که به ارتفاع رشد طبیعی آن اجازه داده شود و برای تزئین فضاها از انتخاب ارقام مناسب برای ارتفاع مورد نظر استفاده شود. همچنین باید به نور، رطوبت و دمای مناسب برای رشد این گیاه توجه داشته باشید تا بهترین شرایط برای رشد و توسعه آن فراهم شود.

رطوبت   

کالاتیا از محیط با رطوبت نسبتا بالا استقبال می‌کند. می‌توانید با استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز یا قراردادن گلدان روی سینی پر از سنگریزه و آب، سطح رطوبت را افزایش دهید. اگر رطوبت هوا در محیط شما کم است، می‌توانید با ایجاد یک محیط مرطوب‌تر برای گیاه از آبپاش استفاده کنید.

دما   

گیاه کالاتیا گرمسیری است و در دماهای معتدل و گرم بهتر رشدمی‌کند. دمای ایده‌آل برای این گیاه بین ۱۸تا۲۹درجه سانتی‌گراد است. در زمستان، باید از دماهای زیر ۱۵‌درجه سانتی‌گراد و هوای سرد جلوگیری شود. همچنین تغییرات ناگهانی دما برای این گیاه مناسب نیست.

نور   

کالاتیا نیاز به نور معتدل دارد. بهترین مکان برای قرار دادن آن نزدیک پنجره‌هایی است که نور مستقیم خورشید دریافت نمی‌کنند. نور غیرمستقیم یا نور مختصر صبحگاهی برای آن مناسب است.

آبیاری‌   

کالاتیا به خاک مرطوب و نه خیس نیاز دارد. برای آبیاری، منتظر بمانید تا ۲۵درصد سطح خاک خشک شود و سپس آب دهید. بهترین روش برای این کار، آبیاری دقیق و ترتیبی است.هر هفت تا ۱۰روز یک‌بار کالاتیا را آبیاری کنید.

کود

کود مخصوص گیاهان آپارتمانی: کالاتیا نیاز به کود مخصوص گیاهان آپارتمانی دارد. از کودهای مایع گیاهان داخلی یا کود گیاهان آپارتمانی با مقدار کم فلوئور و نمک استفاده کنید. کود را به آب آبیاری اضافه کرده و هر چهار تا شش هفته یک‌بار در فصل رشد (بهار تا پاییز) گیاه را تغذیه کنید.
کوددهی در فصل رشد: به‌عنوان اصلی‌ترین دوره رشد کالاتیا در فصل بهار تا پاییز است، در این زمان‌ها کوددهی بیشتری انجام دهید و در فصل زمستان کاهش دهید.

تکثیر   

استفاده از بستر زغال‌سنگ برای تکثیر این گیاه از اهمیت بالایی برخوردار است. درمرحله اول اجازه دهید تا گیاهان مورد نظر درآب جفت‌گیری کنند تا به حداکثر اندازه خود برسند و سپس آنها را به‌طور جداگانه در گلدان‌های کوچک قرار دهید. نهال را درون گلدان با بستر زغال‌سنگ بکارید و سپس روی گلدان را با فویل یا پلاستیک بپوشانید و به‌طور مرتب گیاه را آبیاری کنید تا چند میلی‌متر رشد کند؛ بعد از رشد گیاه می‌توانید فویل یا پلاستیک موجود روی گلدان را بردارید. گلدان را در محلی دارای سایه و درجه هوای ۲۴تا۲۸درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید. بعد از این که نهال‌ها به اندازه کافی رشد کردند می‌ توانید آنها را در گلدان‌های بزرگ‌تری بکارید.
newsQrCode

نیازمندی ها