jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۰۲۰۱   ۲۱ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۷:۰۲

سال جدید از راه نرسیده با بیم و ترس همراه شده است! تمام اخطارهای قبلی از جانب پزشکان و وزارت بهداشت با افزایش مبتلایان کووید ۱۹ و پرشدن بیمارستان‌ها رنگ واقعیت گرفته است. دلایل این امر، همان عواملی است که در موج‌های قبلی نیز نقش داشتند و بارها در این ستون به آن اشاره شده است.

عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در انتهای امواج قبلی بیماری، تجربه‌ای تکراری بود که این‌بار حتی در سطح وسیع‌تر مشاهده شد.

افزایش بی‌رویه ازدحام در مراکز خرید، رستوران‌ها، بازارها و مراکز شهری در بهمن و اسفند ماه نتیجه‌ای تاسف‌بار داشته که اکنون با شمار روزافزون بیماران بستری بروز کرده است.

باید در نظر داشت هنوز اثرات منفی مسافرت‌های زمینی و هوایی نوروز ظاهر نشده ولی قطعا مانند آوار بر سر بیمارستان‌ها و کادردرمان خراب خواهد شد.

تجربه امواج قبلی نشان داده است تا پوشش قابل‌قبول واکسیناسیون، کنترل مؤثر بیماری بدون رعایت همه جانبه دستورالعمل‌ها از جانب آحاد مردم و جدی‌گرفتن شرایط از طرف مسؤولان ذی‌ربط مقدور نیست وگرنه باید خود را برای آمار مرگ‌ومیرهای بیشتر آماده کنیم.

موج چهارم بیماری شروع‌ شده و در حال اوج‌گرفتن است و متاسفانه این اول راه است؛ هفته‌های بسیار سختی در راه داریم.

دکتر علیرضا فاطمی - متخصص بیماری های عفونی / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

تزریق پیام ایستادگی، امید و نشاط

باعث خوشحالی و مسرت است که رهبر معظم انقلاب در جمع قهرمانان و سرمایه‌های ورزش کشور، همچون همیشه مدبرانه به بسیاری از مسائل و معضلات این حوزه اشاره کردند و با بیانات خود، برنامه اصلی دستگاه‌ های ورزشی کشور را طی سال‌های آتی ترسیم نمودند.

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها