jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۰۲۰۱   ۲۱ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۷:۰۲

سال جدید از راه نرسیده با بیم و ترس همراه شده است! تمام اخطارهای قبلی از جانب پزشکان و وزارت بهداشت با افزایش مبتلایان کووید ۱۹ و پرشدن بیمارستان‌ها رنگ واقعیت گرفته است. دلایل این امر، همان عواملی است که در موج‌های قبلی نیز نقش داشتند و بارها در این ستون به آن اشاره شده است.

عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در انتهای امواج قبلی بیماری، تجربه‌ای تکراری بود که این‌بار حتی در سطح وسیع‌تر مشاهده شد.

افزایش بی‌رویه ازدحام در مراکز خرید، رستوران‌ها، بازارها و مراکز شهری در بهمن و اسفند ماه نتیجه‌ای تاسف‌بار داشته که اکنون با شمار روزافزون بیماران بستری بروز کرده است.

باید در نظر داشت هنوز اثرات منفی مسافرت‌های زمینی و هوایی نوروز ظاهر نشده ولی قطعا مانند آوار بر سر بیمارستان‌ها و کادردرمان خراب خواهد شد.

تجربه امواج قبلی نشان داده است تا پوشش قابل‌قبول واکسیناسیون، کنترل مؤثر بیماری بدون رعایت همه جانبه دستورالعمل‌ها از جانب آحاد مردم و جدی‌گرفتن شرایط از طرف مسؤولان ذی‌ربط مقدور نیست وگرنه باید خود را برای آمار مرگ‌ومیرهای بیشتر آماده کنیم.

موج چهارم بیماری شروع‌ شده و در حال اوج‌گرفتن است و متاسفانه این اول راه است؛ هفته‌های بسیار سختی در راه داریم.

دکتر علیرضا فاطمی - متخصص بیماری های عفونی / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فرق است بین خر و گورخر

فرق است بین خر و گورخر

گورخر آفریقایی درون جوی آبی افتاده است و به دلیل استرس زیاد قادر به حرکت نیست، کمی آن طرف‌تر مردی تقریبا تنومند با چیزی شبیه افسار که در دست دارد به حیوان ضربه می‌زند تا از جوی آب بیرون بیاید.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر