jamejamclick
کلیک ابزارهای هوشمند کد خبر: ۱۳۰۴۹۵۹   ۰۳ اسفند ۱۳۹۹  |  ۲۰:۰۸

چطور از نرم‌افزارهای مدیریت گذرواژه روی گوشی‌های اندروید استفاده کنیم؟

یک کلید، هزاران قفل

امروزه هر کاربر اینترنت به‌طور متوسط بیش از 70حساب کاربری با گذرواژه‌های مختلف در وب‌سایت‌ها، سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف دارد.

title

این تعداد زیاد نام کاربری و گذرواژه می‌تواند باعث مشکلات زیادی شود که شایع‌ترین آنها استفاده از یک گذرواژه برای حساب‌های مختلف یا فراموش کردن رمز عبور یا نام کاربری حساب‌هایی است که کمتر از آنها استفاده می‌کنید.

کاربران اندروید اما نیازی به حفظ کردن همه این اطلاعات یا نگرانی از رمزهای تکراری ندارند. در گوشی‌ های اندرویدی، شما می‌توانید برای ورود اطلاعات کاربری در انواع اپلیکیشن‌ها به‌صورت مستقیم از نرم‌افزارهای مدیریت گذرواژه استفاده کنید.

یعنی برای مشاهده اطلاعات کاربری و وارد کردن آنها در اپلیکیشن یا وب‌سایت موردنظر نیازی به جابه‌جایی بین اپلیکیشن‌ها نیست. درنتیجه، کل فرآیند ورود نام کاربری و گذرواژه برای کاربران اندرویدی می‌تواند به چند لمس کوتاه خلاصه شود که در کنار افزایش امنیت، تجربه کاربری بسیار بهتری هم برای آنها ایجاد خواهد کرد.

در این شماره قصد داریم شما را با این قابلیت اندروید و نحوه درست و ایمن استفاده از آن بیشتر آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

چرا نباید به حافظه متکی باشید

اگر به حفظ امنیت آنلاین خود اهمیت می‌دهید، حتما می‌دانید هرگز نباید از یک گذرواژه برای دسترسی به چندین حساب کاربری استفاده کنید. اما از آنجا که تعداد اپلیکیشن‌ها و سرویس‌هایی که به‌صورت روزمره از آنها استفاده می‌کنیم هرروز بیشتر می‌شود، به خاطر سپردن این همه گذرواژه منحصر به فرد نه عملی است و نه بهترین انتخاب ممکن به شمار می‌رود.

نرم‌افزارهای مدیریت گذرواژه دقیقا برای رفع همین مشکل توسعه یافته‌اند. این نرم‌افزارها نه‌تنها به شما امکان می‌دهد تمام اطلاعات کاربری آنلاین خود را به‌صورت یکجا در دسترس داشته باشید، بلکه قابلیت‌هایی مثل پیشنهاد خودکار گذرواژه‌های ایمن جدید هم در آنها تعبیه شده تا مجبور نباشید برای هر اپلیکیشن به دنبال یک گذرواژه جدید و غیرتکراری باشید.

به‌علاوه، ذخیره کردن تمام این اطلاعات در یک اپلیکیشن ایمن که همیشه در گوشی همراه خود دارید، بسیار بهتر از نوشتن فیزیکی آنها روی یک تکه کاغذ و نگه‌داشتن آن در خانه است. تمام اطلاعات موجود در چنین نرم‌افزارهایی رمزنگاری می‌شود و تنها با استفاده از گذرواژه اصلی قابل دسترسی است.

درواقع این گذرواژه مثل شاه‌کلیدی است که به شما اجازه باز کردن همه قفل‌ها را خواهد داد. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم بیشتر نرم‌افزارهای مدیریت گذرواژه به شما اجازه تنظیم مجدد این گذرواژه اصلی را نمی‌دهند و اگر آن را فراموش کنید، ممکن است دسترسی به تمام حساب‌هایی را که اطلاعاتشان را فراموش کرده‌اید، از دست بدهید. اما از طرفی، به خاطر سپردن تنها یک گذرواژه از حفظ کردن ده‌ها نام عبور و گذرواژه‌ای که برای دسترسی به سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های محبوب خود لازم دارید، بسیار ساده‌تر است.

نرم‌افزارهای مدیریت گذرواژه غیر از نگهداری اطلاعات کاربری شما کاربردهای دیگری هم دارند. برای مثال می‌توانید از آنها برای ذخیره ایمن یادداشت‌های شخصی، فایل‌های خصوصی، اطلاعات بانکی و... هم استفاده کنید. به‌علاوه برخی از نرم‌افزارهای مدیریت گذرواژه قابلیت ایجاد رمزهای عبور یک‌بار مصرف برای ورود دو مرحله‌ای ایمن به حساب‌های کاربری را هم به شما می‌دهند که یک لایه امنیتی اضافی فوق‌العاده برای حساب‌های حاوی اطلاعات مهم به‌شمار می‌رود.

اگر شما اجازه دهید

همه نرم‌افزارهای اصلی مدیریت گذرواژه، چه آفلاین و چه آنلاین، از قابلیت پر کردن خودکار فرم‌ها در اندروید پشتیبانی می‌کنند.

این یعنی وقتی به نرم‌افزار مدیریت گذرواژه انتخابی خود دسترسی‌های لازم را بدهید، می‌توانید با ورود به اپلیکیشن موردنظر اطلاعات حساب کاربری موردنظر را از یک فهرست انتخاب و به‌صورت خودکار وارد کنید.

نیازی به توضیح نیست اول یک نرم‌افزار مدیریت گذرواژه انتخاب و اپلیکیشن آن را روی گوشی خود نصب کنید. پس از این کار باید وارد قسمت تنظیمات شوید و دسترسی‌های لازم را به آن بدهید:

در قسمت تنظیمات گوشی وارد قسمت Language & input شده و Autofill Service را انتخاب کنید. اگر این گزینه را مشاهده نمی‌کنید، می‌توانید در منوی تنظیمات آن را جست‌وجو کنید.

حالا در فهرست نمایش داده شده باید نرم‌افزار مدیریت گذرواژه‌ای را که نصب کرده‌اید، انتخاب کنید. اگر از هیچ سرویس مدیریت گذرواژه‌ای استفاده نمی‌کنید و آنها را در کروم ذخیره می‌کنید، در این قسمت باید Google را انتخاب کنید.

وقتی از شما پرسیده می‌شود به اپلیکیشن انتخاب شده اعتماد دارید یا نه، گزینه OK را انتخاب کنید.
حالا و با ارائه دسترسی‌های لازم، نرم‌افزار مدیریت گذرواژه شما می‌تواند به‌راحتی اطلاعات حساب کاربری شما را در همه اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های مورد استفاده ذخیره و به‌صورت خودکار هنگام اجرای آنها وارد کند.

به دلایل امنیتی، برای استفاده از قابلیت پر کردن خودکار اطلاعات حساب کاربری باید اول هویت خود را از طریق اطلاعات بیومتریک (مثل حسگر اثر انگشت) یا با وارد کردن رمز عبور اصلی تایید کنید. برای این منظور باید مطمئن شوید قابلیت ورود با اطلاعات بیومتریک یا Biometric unlock را در قسمت تنظیمات اپلیکیشن مدیریت گذرواژه خود فعال کرده باشید.

ورود خودکار

حالا که نرم‌افزار مدیریت گذرواژه خود را نصب و تنظیم کرده‌اید، می‌توانید به‌راحتی از آن برای ورود به حساب کاربری خود در هر اپلیکیشن و وب‌سایتی استفاده کنید. برای ورود به اپلیکیشن‌ها کافی است وارد صفحه ورود یا Login شوید و قسمت مخصوص ورود اطلاعات حساب کاربری را لمس کنید تا نرم‌افزار مدیریت گذرواژه انتخابی شما به‌عنوان یک گزینه نمایش داده شود.

حالا کافی است آن را لمس، هویت خود را تایید و اطلاعات کاربری موردنظر را انتخاب کنید. اگر در یک اپلیکیشن یا وب‌سایت بیشتر از یک نام کاربری داشته باشید، اینجا می‌توانید حساب کاربری موردنظر را از یک فهرست انتخاب کنید.

با انتخاب حساب کاربری موردنظر، اطلاعات شما به‌صورت خودکار وارد می‌شود و فقط باید دکمه Login را لمس کنید تا به حساب خود دسترسی داشته باشید. برای ورود خودکار اطلاعات حساب‌های کاربری در وب‌سایت‌ها و سرویس‌های آنلاین مختلف کافی است در منوی تنظیمات گوشی وارد قسمت Accessibility شوید.

حالا در منوی Installed services یا Downloaded services نرم‌افزار مدیریت گذرواژه خود را انتخاب کنید و به آن دسترسی Accessibility بدهید.

حالا با مراجعه به قسمت ورود به حساب کاربری در هر وب‌سایتی که از آن استفاده می‌کنید، یک منوی حاوی اطلاعات کاربری شما به‌صورت خودکار نمایش داده می‌شود که تنها با یک لمس می‌توانید آن را انتخاب و وارد کنید.

خشایار مریدپور - روزنامه‌نگار فناوری / ضمیمه کلیک روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر
سلبریتی‌ زده نیستیم

مژده لواسانی، مجری «بسته پیشنهادی» از ویژگی‌های برنامه‌ای می‌گوید بعد از مد‌ت‌ها با آن به تلویزیون بازگشته است

سلبریتی‌ زده نیستیم

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها