jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۲۷۸۷۶۷ ۱۶ مهر ۱۳۹۹  |  ۰۴:۲۴

برخلاف تصور عموم حجامت نه تنها خون بدن را کم نمی‌کند

فواید درمانی حجامت

مقاومت بدن در برابر بیماری ها مسأله مهمی است که همه دنبال به دست آوردن آن هستند. باید گفت حجامت بهترین گزینه بوده ، چراکه بیرون کشی خون کثیف و جایگزین شدن خون تمیز به جای آن باعث می‌شود که عملکرد دفاعی بدن بهتر باشد.

title

فواید درمانی حجامت


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از راسخون مقاومت بدن در برابر بیماری ها مسأله مهمی است که همه دنبال به دست آوردن آن هستند. باید گفت حجامت بهترین گزینه بوده ، چراکه بیرون کشی خون کثیف و جایگزین شدن خون تمیز به جای آن باعث می‌شود که عملکرد دفاعی بدن بهتر باشد.

برخلاف تصور عموم حجامت نه تنها خون بدن را کم نمی‌کند ، بلکه خون جایگزینی که به وجود می‌آید ضعف ها و سرگیجه ها و ... کم خونی را از بین می برد.

بدن انسان در یک سری از مواقع نیاز به حجامت پیدا می‌کند و یک حجامت عام می تواند حال فرد را بسیار بهتر کند.
از نظر امام صادق علیه السلام سه علامت برا تشخیص خون وجود دارد ، جوش و دانه های چرکی ، مور مور شدن بدن به همراه خارش مانند حرکت مورچه روی پوست و همچنین سنگینی و سستی بدن از نشانه های آن است و شخص نیاز به حجامت دارد. 
حجامت در فصل بهار و پاییز بسیار مؤثر و بهتر است . بهار فصلی است که جریان خون در بدن بالا می رود و از این نظر فصل خوبی برای حجامت به حساب می آید‌.
در روایتی از امام رضا علیه السلام ایشان بهار را روح زمان نام نهاده است و می‌فرماید :« از فروردین شروع می‌شود و در این فصل شل و روز پاک می‌شود و زمین نرم می‌شود و تسلط بلغم از بین می رود و خون به هیجان می آید . از فصد و حجامت در این فصل استفاده کنید.» 
 


فواید درمانی حجامت 

 


۱- درمان سرما خوردگی

 
سرما خوردگی یکی از بیماری های معضل در فصل زمستان است که برای افراد آزار دهنده می‌باشد و گاهی بسیار طولانی شده و درمان آن زمان زیادی می خواهد.
اما در افرادی که به طور منظم حجامت انجام می‌دهند بیکاری سرما خوردگی دیده نمی‌شود و یا به ندرت به آن ابتلا شوند ‌ که در نهایت روند درمانی آنها بسیار سریع تر و کوتاه است و شدت بیماری آنها خفیف می‌باشد.
حجامت با زیاد کردن گلبول های قرمز و سفید در خون قدرت ایمنی بدن را بالا می برد و این امر باعث می‌شود بدن در برابر سرماخوردگی و انواع ویروس مقاوم باشد. حجامت خشک و عام باعث درمان و پیشگیری این بیماری می‌شود.
 


۲- درمان سنگ کلیه


سنگ کلیه که با درد بسیار زیادی همراه است ممکن است بعضی ها پیش آمده باشد که با جمع شدن ذرات کوچک و سخت موجود در کلیه ، سنگ بوجود آمده و در یک یا دو کلیه اختلال ایجاد می‌کنند.
سنگ کلیه ممکن است به اندازه های متفاوتی وجود داشته باشد ، به اندازه یک شن و یا حتی یک گردوی درشت و... یا ممکن است یک دانه و یا چند عدد باشد اما رفع و درمان آن نیز با توجه به اندازه و تعدادش متفاوت و سخت می‌باشد.
سنگ کلیه ممکن است بر اثر دفع کلسیم از طریق ادرار باشد که نتیجه اخلال در عملکرد بدن است که نتیجه آن کم شدن مقدار ادرار ، درد در ناحیه پایین دنده ها ، تهوع  و درد پهلو  و پشت و گاهی وجود مقداری خون در ادرار می‌باشد.
کم نوشیدن آب ، رژیم غذایی نادرست ، هپای گرم و خشک ، سابقه خانوادگی و نگهداشتن ادرار نیز در ابتلا به این بیماری مؤثر اند.
بادکش لغزان ، حجامت گرم و خشک و عام برای رفع این بیماری مناسب هستند.
 


۳- بهبود ضعف بینایی


حجامت برای تقویت بینایی چشم بسیار مفید و مؤثر است و در روایات به این اثر اشاره شده.
بر طبق احادیث، حجامت درمانگر بیماری ها است، ازجمله روایات امام رضا (ع) که می فرماید: "رسول خدا فرمودند، اگر در چیزی شفا وجود داشته باشد پس در تیغ حجام است یا در شربتی عسل"  و فوایدی از جمله تقویت نور چشم، پاکیزه شدن خون و افزایش حافظه ، در روایات آمده است. 
امام باقر علیه السلام می فرمایند :« حجامت موجب تقویت بینایی می گردد.» با انجام حجامت عام و بادکش می توان مشکلات بینایی را درمان کرد.
 


۴- درمان کم‌خونی


برخلاف تصور عموم حجامت نه تنها خون بدن را کم نمی‌کند ، بلکه خون جایگزینی که به وجود می‌آید ضعف ها و سرگیجه ها و ... کم خونی را از بین می برد.
کسانی که دچار کم خونی هستند هرگز از حجامت نترسند ، چرا که یک از راه های درمان آن حجامت است. البته باید ذکر شود که اگر کم خونی شدیدی دارید ابتدا باید با رژیم های غذایی و گیاهی آن را تا حدودی کنترل کنید و بعد آن با تشخیص پزشک دست به حجامت بزنید.
به علاوه خونی که از بدن توسط حجامت خارج می‌شود ، خون کثیف ، آلوده ، غلیظ و سنگین به همراه ترکیبات زائد و سمی اند.
گلبول های سالم و مؤثر بدن در خون حاصل از حجامت بسیار کم بوده و نگرانی از این بابت نباید وجود داشته باشد.
در درمان این بیماری حجامت خشک توصیه می‌شود ، البته حجامت خشک تمام خواص حجامت تر را دارا است، اما برای افراد کم خون همان حجامت خشک بهتر است.
 


۵- کیست تخمدان


کیست تخمدان یعنی وجود داشتن یک یا چند کیست اضافه وغیر طبیعی در تخمدان.
علایم داشتن کیست تخمدان درد در شکم یا لگن است که در بین زنان شایع است. اما اگر درد شدید تر باشد نشانه پارگی کیست یا رشد سریع و اتساع است و گاهی پیچ خوردگی کیست هم دلیل درد شدید می‌باشد.
حجامت عام و ومین و بادکشی باعث تخفیف درد و درمان بیماری می‌شوند.
 


۶- درمان بیماری واریس


واریس یکی از بیماری های شایع بین زنان می‌باشد که به شکل پیچ خوردن و گشاد شدن مویرگ زیر پوست اغلب پاها ظاهر می‌شود.
اضافه وزن و سنگینی وزن اغلب دلیل این بیماری می‌باشد. 
این بیماری از دو روش طب سوزنی و حجامت به طور همزمان قابل درمان.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

رازهای خونین در شمال‌ شرق افغانستان

هفته گذشته طالبان یورش برق‌آسایی به شهرستان «مایمی» در شمال‌ شرق افغانستان داشت.این منطقه روی خط مرزی این کشور با تاجیکستان و در استان بدخشان قرار دارد.

اسبی در غبار آمد

اسبی در غبار آمد

در نخستین ساعاتی که خبر شهادت شهید محسن فخری‌ زاده را شنیدم، نوشتن یک مثنوی را آغاز کردم: «سواری بر زمین افتاد و اسبی در غبار آمد/ غروب از جاده دردا باز اسبی بی‌سوار آمد». تا پاسی از شب بیدار بودم و شعر را بازنویسی می‌کردم.

چرایی پیک زمستانی کرونا

چرایی پیک زمستانی کرونا

وزیر بهداشت اعلام کرد پس از پیک پاییزه کرونا، یک پیک زمستانی نیز خواهیم داشت که به‌خصوص در استان‌های جنوبی کشور، باعث افزایش شیوع بیماری می‌شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر