jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۷۵۳۲۶ ۱۶ شهريور ۱۳۹۹  |  ۰۰:۰۵

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: همه باید گروه خون خود را بدانند تا در مواقع بحرانی و مورد نیاز، در کمترین زمان ممکن خون سازگار به آنها تزریق شود.

به گزارش جام جم آنلاین، بشیر حاجی بیگی در گفتگو با ایرنا افزود: اهمیت گروه های خون زمانی مشخص می شود که فرد نیاز به تزریق خون پیدا کند و مجبور شویم به او خون تزریق کنیم، در این صورت اگر گویچه های سرخ دهنده، آنتی ژنی داشته باشد که در پلاسمای گیرنده، آنتی بادی ضد آن وجود داشته باشد، این گویچه ها پس از تزریق، به سرعت به هم چسبیده و نابود می شوند و علاوه بر عدم کارآیی، باعث ایجاد عوارض شدید و یا حتی مرگ گیرنده خواهند شد.

وی ادامه داد: پس از ورود خون ناسازگار به رگ فرد گیرنده، آنتی بادی های موجود در خون وی به آنتی ژن های موجود در سطح گلبول های قرمز بیگانه (فرد دهنده) متصل می شوند. در این حال روند تخریب گلبول های قرمز شروع شده و گلبول های قرمز پاره می شوند.

حاجی بیگی تاکید کرد: علائم اولیه تزریق خون ناسازگار شامل لرزش بدن، فلج، تشنج، انعقاد داخل عروقی، تب و پیدایش هموگلوبین در ادرار است و اقدامات فوری برای درمان واکنش های انتقال خون، شامل متوقف کردن انتقال خون و زیاد کردن حجم ادرار با کمک داروهای خاص است زیرا تجمع هموگلوبین در کلیه ممکن است موجب اختلال عملکردی کلیه و از بین رفتن این عضو مهم بدن شود، اگر اقدامات درمانی فوری صورت نگیرد، ممکن است باعث مرگ هم شود.

وی اعلام کرد: بنابراین لازم و ضروری است که همه گروه خونی خود را بدانند تا در مواقع ضروری و حوادث به موقع به آنها از طریق تزریق خون کمک شود.

۹۰ درصد ایرانیان دارای گروه خونی مثبت هستند

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: گروه خونی AB منفی کمیاب ترین گروه خونی در کشور است و نزدیک به یک درصد از گروه های خونی در کشور را تشکیل می دهد.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: ۹۰ درصد از جمعیت ایران دارای گروه های خونی مثبت R.h (ار هاش) و ۱۰ درصد نیز دارای گروه های خونی منفی هستند.

وی افزود: در بین گروه های خونی منفی در کشور O منفی چهار درصد، A منفی سه درصد، B منفی دو درصد و AB منفی نزدیک به یک درصد است.

وی تصریح کرد: مهمترین آنتی ژن های گروه های خون، آنتی ژن های A و B است و برخی افراد آنتی ژن نوع A، برخی نوع B، برخی هر دو آنتی ژن A و B را دارا هستند و برخی نیز هیچ یک از این آنتی ژن ها را ندارند، که به گروه خونی O معروف هستند و به این ترتیب افراد مختلف در گروه های خونی A، B، AB و O قرار می‌گیرند.

حاجی بیگی گفت: علاوه بر گروه خونی ABO، سیستم دیگری به نام Rh (ار هاش) نیز وجود دارد، هر فردی که عامل Rh را روی گلبول های قرمز خود داشته باشد Rh مثبت و اگر نداشته باشد Rh منفی است. ۹۰ درصد مردم ایران Rh مثبت و بقیه Rh منفی هستند.

افراد با گروه خونی منفی بیشتر خون اهدا کنند

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: به دلیل اینکه شمار افرادی که دارای گروه خونی منفی هستند در جامعه کم است، بنابر این نیاز، این افراد به منظور نجات جان بیماران با این نوع گروه خونی بیشتر خون اهدا کنند.

وی تاکید کرد: اهدای خون در دنیای امروز یک ضرورت و سازمان انتقال خون تنها مرجع تصمیم‌گیری در زمینه تامین و توزیع خون و فرآورده‌های خونی سالم در ایران است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: خون سالم، نجات دهنده زندگی است، همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز دارند، به طوری که از هر سه نفر مردم دنیا، یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده های خونی پیدا می کند.

حاجی بیگی افزود: بارزترین مثال برای موقعیت هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می شود، شامل زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی، خانم های باردار در حین زایمان، نوزادان و بخصوص نوزادان نارس است.

وی اضافه کرد: از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف کنندگان خون و فرآورده های خون هستند و بسیاری از بیماران، مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی طبیعی به شکل منظم خون یا فرآورده های خون دریافت کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر