jamejamsara
سرا خانواده کد خبر: ۱۲۶۹۷۹۷   ۰۷ تير ۱۳۹۹  |  ۲۳:۰۲

بالاترین قسمت ستون فقرات، قسمت گردنی آن است كه قوس طبیعی آن به گونه‌ای است كه در پشت گردن گودی مختصری ایجاد می‌كند. قرار گرفتن گردن در شكل طبیعی قوس آن سبب توزیع متناسب وزن جمجمه روی مهره‌ها و دیسك‌های گردن و پس از آن روی بقیه ستون فقرات می‌شود.

title

زندگی متفاوت امروزی نسبت به سال‌های قبل سبب قرار گرفتن طولانی‌مدت سر و گردن در وضعیت خمیده به جلو شده است كه با افزایش چند برابری فشار روی اجزای ستون فقرات گردنی همراه است.

نشستن‌های طولانی‌مدت پشت میز كار، ساعت‌ها مطالعه و درس خواندن، استفاده مكرر از تلفن همراه و موارد مشابه سبب خم ‌ماندن سر و گردن به سمت جلو در شرایطی می‌شود كه خود فرد دقت و توجهی به آن ندارد. حتی اكنون كه شما مشغول مطالعه این یادداشت هستید ممكن است سر و گردن شما وضعیت نامناسبی داشته باشد.

ایجاد قوز گردنی ممكن است به دلایل غیرشایع دیگری مثل عفونت‌ها و تومورها هم رخ بدهد. ولی شیوع عادت غلط وضعیت‌های نامناسب گردن به‌عنوان علت، آنقدر زیاد است كه سایر علل را كمرنگ می‌كند.

قوز گردن با كشیدگی و اسپاسم در عضلات پشت گردن همراه است كه به‌دنبال آن، درد گردن و حتی سردرد در ناحیه پشت سر ممكن است ایجاد شود. به‌علاوه، خم‌ شدن گردن به جلو با ایجاد اثر فشاری روی عصب‌های گردنی كه از بین مهره‌ها و در مجاورت دیسك‌ها خارج می‌شوند هم باعث علائمی مانند گزگز، خواب‌رفتگی و بی‌حسی در دست‌ها می‌شود. با گذر زمان، تخریب دیسك‌های بین مهره‌ای و ایجاد زواید استخوانی كه ما به مجموعه آنها «آرتروز» می‌گوییم بر شدت علائم می‌افزاید.

اگر بررسی علت این علائم با معاینه، ام‌آرآی، عكس ساده و سایر ابزارهای تشخیصی سبب مشخص‌ شدن علت ایجاد آنها، یعنی قوز گردنی شود، درمان اصلی معمولا اصلاح عادت‌های غلط، انجام ورزش‌های تقویت‌كننده عضلات پشت گردن، مصرف داروها برای مدت‌زمان كوتاه یا طولانی و فیزیوتراپی و آب‌درمانی خواهد بود.

این درمان‌ها اگر صحیح انجام و پیگیری شوند در بسیاری موارد از پیشرفت عارضه جلوگیری كرده و حتی روند آن را معكوس می‌كنند.

دکتر علیرضا طبیب خویی - متخصص مغز و اعصاب / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر