گرمای جهانی عامل شیوع تب‌ دنگی در تعداد بیشتری از کشورهای دنیاست.
کد خبر: ۱۲۴۰۵۳۴
گرما، عامل شیوع تب‌ دنگی

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، افزایش دما در آسیا و آمریکا موجب چندین مورد شیوع شدید بیماری تب‌ دنگی در سراسر جهان طی شش ماه گذشته شده‌ است.

در سال ۱۹۷۰ تنها ۹ کشور با شیوع شدید بیماری تب‌ دنگی مواجه بودند اما این بیماری که از طریق پشه منتقل می‌شود و تنها در هوای گرم جان سالم به در می‌برد اکنون در بیش از ۱۰۰ کشور جهان مشاهده می‌شود.

برآوردها حاکی از آن است که هر سال ۳۹۰ میلیون مورد ابتلا به این بیماری رخ می‌دهد و به گفته کارشناسان با افزایش دمای جهانی بیماری تب‌ دنگی به مناطق جدید نفوذ پیدا کرده‌ است.

هرچه آب و هوا گرم‌تر می‌شود پشه‌های عامل بیماری تب‌ دنگی بهتر می‌توانند تکثیر شوند اما اکنون این پشه‌ها به مناطق مرتفع همچون شهر بوگوتا که بالای سطح دریا قرار دارد راه پیدا کرده‌اند.

در آسیا نیز میزان شیوع بیماری قابل توجه بوده‌ است. در پاکستان تنها طی یک هفته در ماه اکتبر بیش از ۲۰۰۰ بیمار مبتلا به تب‌ دنگی در یکی از بیمارستان‌های شهر «راولپندی» پذیرش شدند.

در دیگر کشورهای آسیایی همچون بنگلادش، تایلند، کامبوج و لائوس این بیماری شیوع داشته‌ است و در فیلیپین وضعیت وخیم‌تر بوده به گونه‌ای که ۱۰۰۰ نفر از جمله صدها کودک جان خود را بر اثر آن از دست دادند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها