jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۸۸۸۹۹۷   ۲۲ اسفند ۱۳۹۴  |  ۱۲:۳۰

ما به شما می‌گوییم در 1 هفته باقیمانده به عید با چه روش‌هایی می‌توانید آراستگی‌تان را 10 برابر کنید.

تا عید زیبا شوید

به گزارش جام جم سرا ،​ رسیدگی به پوست اهمیت زیادی دارد مخصوصا این روزها که چیز زیادی تا نوروز و دید و بازدیدهای عید باقی نمانده است. پس باید بیشتر از همیشه هوای پوست‌تان را داشته باشید.

افراد زیادی هستند که با نزدیک شدن به سال نو، تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا در مدتی کوتاه اوضاع پوست شان را بهبود بخشند تا با چهره‌ای شاداب عید دیدنی یا مسافرت بروند.اگر اوضاع پوست‌تان خراب است با دیدن چهره خود در آینه ناامید نشوید. از همین امروز دست به کار شوید ما به شمامی‌گوییم که چگونه می‌توانید از شر لک ها و جوش ها خلاص شویداگرچه تنها یک هفته تا عید نوروز باقی مانده است اما با خواندن این مطلب می‌توانید تا حد زیادی شادابی چهره خود را افزایش دهید،با ما همراه باشید و توصیه‌های دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو را بخوانید.

نسخه‌ای برای شفاف شدن پوست

اگر پوست‌تان کدر شده‌ و می‌خواهید تا عید پوستی شفاف داشته باشید، استفاده از کرم‌های اسید میوه و ترتینوئین با تجویز پزشک پوست را شفاف می‌کند اما مشکلی که وجود دارد این است که احتمال تحریک‌پذیری پوست زیاد است به‌خصوص افرادی‌که تازه مصرف چنین داروهایی را آغاز کرده‌اند.

پیشنهاد ما این است که این روزهای قبل از عید دفعات استفاده از کرم‌ها کمتر باشد. اما توصیه دیگر استفاده از روش میکرودرم‌ ابریژن است که بسیار بی‌خطر است و می‌تواند به‌طور موقت تا چند هفته پوست را شفاف کند. پیلینگ‌های سطحی میوه هم می‌تواند پوست را شفاف کند، این روش‌ها را می‌توان هر هفته یا هر 2 هفته تکرار کرد و به‌طور موقت پوست بیمار را شفاف نگه داشت اما برای باقی‌ماندن و دائمی‌شدن این شفافیت باید حتما درمان‌های نگه‌دارنده با دارو یا روش‌های دیگر تجویز شود.

سراغ میکرودرم برویم؟

میکرودرم یک کار خیلی سطحی است و نمی‌تواند مشکل پوست را به‌طور کامل برطرف کند اما وقتی هر 2 یا 3 هفته یک‌بار تکرار شود، لایه‌های سطحی پوست برداشته می‌شود، کلاژن‌سازی تحریک می‌شود و قوام پوست هم بهتر می‌شود و همچنین لک‌های سطحی پوست هم بهتر می‌شوند، در نتیجه پوست شفاف‌تر می‌شود. علاوه بر این‌ها برای تیرگی‌ها و جاهای جوش، اسکارهای سطحی نیز میکرودرم مفید است.

راه‌های خلاصی از دست آکنه

آکنه از آن دسته عارضه‌های خیلی شایع است که می‌تواند حسابی آزاردهنده شود، به‌خصوص برای خانم‌ها در زمان‌‌هایی که منتظر مناسبت یا مراسم خاصی مثل عید نوروز هستند، در این مواقع احتمالا به‌دنبال راه‌هایی برای بهبود سریع می‌گردند.

یکی از درمان‌هایی که در این مواقع پیشنهاد می‌شود، مصرف داروهای کورتونی یا استروئیدی برای کوتاه‌مدت به‌صورت خوراکی یا موضعی یا تزریقی است، متاسفانه مصرف طولانی‌مدت این داروها آکنه را بدتر می‌کند اما در کوتاه‌مدت چنین داروهایی می‌تواند التهاب را از بین ببرند و از آنجا که التهاب نقش زیادی در ایجاد جوش دارد، بنابراین جوش‌ها کاهش می‌یابند.

باید بدانید مصرف این داروها باید محدود به چند روز یا درنهایت 2هفته باشد، تا شدت ضایعات آکنه برطرف شود البته این بهبودی به‌طور موقتی است و فرد باید حتما داروهای خوراکی و موضعی آنتی‌آکنه، آنتی باکتریال را آغاز کند تا با قطع داروهای کورتونی و استروئیدی ضد‌التهاب جوش‌ها برنگردند.

با کیست‌های آکنه‌ای چه کنیم؟

اگر دچار یک کیست بزرگ آکنه‌ای هستید به‌طوری که برجستگی‌های سفت و نسبتا بزرگی زیر پوست‌تان وجود دارد، پزشک می‌تواند با تزریق بسیارکم و رقیق‌شده کورتون به درون کیست، التهاب آن را کم کند تا کیست آکنه‌ای موقتا از بین برود اما برای این‌که دوباره برنگردد باید از همان اول درمان‌های درست آکنه برای بیمار تجویز شود. با مصرف داروهای موضعی آکنه در یک یا 2 هفته اول ممکن است بیشتر پوست تحریک شود، به همین دلیل اگر بیمار در انتظار مناسبت خاصی است بهتر است از داروهای موضعی بعد از مراسمش استفاده کند اما باید بداند درمان قطعی با این داروهاست.

تا عید زیبا شوید


با لک‌های صورت چطور خداحافظی کنیم؟

درمان لک روندی طولانی‌مدت است و هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند به سرعت لک را برطرف کند. البته درصورت لزوم پزشک می‌تواند با تجویز داروهای کورتونی و استروئیدی کمی لک‌ها را کنترل کند اما باید بدانید این روش نیز نوعی شمشیر دولبه است چون مصرف چنین داروهایی پوست را نازک‌تر می‌کند و در نتیجه احتمال دارد مویرگ‌ها مشخص شوند به همین دلیل این روش برای از بین بردن لک‌ها چندان توصیه نمی‌شود.

بهتر است از روش‌هایی چون پیلینگ‌های‌ سطحی، میکرودرم ابریژن و لیزرهای سطحی که پوست را زخم نکنند استفاده شود تا به‌طور کوتاه‌مدت لک‌ها کم رنگ شود، البته حواس‌تان باشد که در کنار این روش‌ها حتما باید از درمان‌های دائمی‌تر استفاده شود وگرنه دوباره مشکل پوستی تشدید می‌شود، البته درمان‌های دائمی ممکن است پوست را قرمز و تحریک‌پذیر کنند و اگر بخواهید در عرض یک تا 2 هفته پوست‌تان بهبود یابد، چندان توصیه نمی‌شوند اما بعد از عید حتما سراغ این درمان‌ها بروید.

شوره سر

شوره مو‌ها هم می‌تواند بیماری باشد و هم طبیعی. بعضی‌ها به دلیل کم شستن یا بد شستن یا استفاده از شامپوی نامناسب یا... دچار شوره مو می‌شوند، به این افراد توصیه می‌شود از شامپوهای مناسب و به روش صحیح استفاده کنند

راه خلاصی چربی مو چیست؟

کسی نیست که دوست داشته‌ باشد روزهای عید را با موهای چرب طی کند، به‌خصوص آن‌هایی بعد از حمام هم احساس می‌کنند هنوز موهای‌شان چرب است، متاسفانه چربی موها ژنتیک است و درمان قطعی ندارد و تنها راه چاره استفاده از شامپوی مخصوص موهای چرب است. البته یکسری داروهای خوراکی مثل کپسول آکوتان برای درمان چربی بیش‌از حد وجود دارد البته یکسری داروهای هرمونی هم هستند که چربی را کم می‌کنند اما چندان توصیه نمی‌شوند.

پاکسازی نقاط سرسیاه بینی

اکثر این دانه‌های سرسیاه که روی بینی ما وجود دارند، جوش نیستند بلکه این‌ها موهای ریز زیرپوستی هستند که تنها با لیزر از بین می‌روند و دارو برای از بین بردن آن‌ها خیلی فایده‌ای ندارد.

البته استفاده از کرم‌های تریتینوئید اسیدهای میوه هم می‌تواند کمک‌کننده باشد ولی درمان‌ها خیلی امیدوار‌کننده نیستند. سراغ پیلینگ عمقی یا لیزرهای عمیق نروید چون این روش‌ها می‌توانند روی پوست ایجاد زخم کنند و پوست را دچار تیرگی کنند.

ناخن‌ها‌یتان را محکم کنید

شکننده شدن ناخن‌ها به چند علت ممکن است به‌وجود بیاد، از جمله کم‌خونی، کمبود اسیدفولیک، کمبود روی، تماس زیاد با شوینده‌ها، عوامل محیطی مثل ضربه‌های زیاد(مثل کار کردن موسیقی یا تایپ) و عوامل تغذیه‌ای و ژنتیک و... کسی که شکنندگی ناخن دارد حتما باید در کنار داروها و درمان‌های لازم، دوره‌ای از مکمل‌های روی، بیوتن و آهن مصرف کند، علاوه بر این‌ها باید حواسش باشد که تماسش را با محرک‌ها و مواد شوینده مختلف کم کند.

تا عید زیبا شوید


با شوره سر چه کنیم؟

برای شوره سر از شامپوهای مناسب استفاده کنید اما اگر شوره همراه با خارش و التهاب پوست سر باشد، دیگر طبیعی نیست و در این صورت باید از درمان‌های ضدقارچ و ضد‌التهاب مثل کورتون‌ استفاده شود، برای این بیمارها، باید درمان در طولانی‌مدت ادامه یابد، درمان ضد‌قارچ مثل شامپوها و محلول‌های ضدقارچ باید طولانی‌مدت باشند تا بتوانند التهاب کف سر را کم کنند گاهی در کنار این درمان‌های موضعی، مصرف درمان‌های خوراکی ضدقارچ هم توصیه می‌شود.

سیاهی دور چشم درمان دارد؟

سیاهی زیر چشم درمان قطعی ندارد و هیچ روشی نمی‌تواند آن را به‌طور کامل رفع کند، بعضی پزشکان از درمان‌های دارویی استفاده می‌کنند که چندان موفق نیست و شاید 25تا30 درصد جواب می‌دهد. درمان‌های غیرداروئی نیز مثل پیلینگ‌های سطحی، میکرودرم، لیزرهای مخصوص زیر چشم مثل لیزرهای فراکشنال و لیزرهای کیوسوئیچ می‌توانند تا حدی کمک‌کننده باشند ولی نه خیلی زیاد.

به همین دلیل بهترین روش استفاده طولانی‌مدت از داروهاست اما حواس‌تان باشد سراغ روش‌های تحریک‌کننده مثل لیزرهای تهاجمی که ایجاد زخم کند نروید چون زخم بیشتر سلول‌های رنگدانه‌ای پوست را تحریک می‌کند و پوست تیره‌تر می‌شود، باید لیزرهایی استفاده شود که چندان پوست ظریف این قسمت را تحریک نکند، پیلینگ‌ها و لیزر می‌تواند برای رفع تیرگی این منطقه در این روزها موثر باشد.

منبع : مجله سیب سبز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها