jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۸۷۸۴۱۴ ۱۵ بهمن ۱۳۹۴  |  ۰۸:۰۵

دکتر مجید نایب زاده متخصص قلب وعروق در گفت وگو جام جم آنلاین:

قلبتان چند می ارزد

بیماریهای قلبی وعروقی در حال حاضر جزو سه علت اصلی فوت انسانها در دنیاست و حتی به اعتقاد پزشکان در حال تبدیل شدن به اصلی ترین عامل مرگ ومیر است اگرچه خطرات وعوارض برخی از بیماریها به دلیل ماهیت شان به راحتی قابل درمان است ولی عوارض ناشی از بیماریهای قلبی وعروقی اغلب ماندگار ،ناتوان کننده و پرهزینه است هرچند که با رعایت برخی نکات درمانی می توان از بروز آن پیشگیری کرد.

قلبتان چند می ارزد

دکتر مجید نایب زاده متخصص بیماری های قلب وعروق در گفت وگو با خبرنگار جام جم آنلاین در خصوص ساختمان قلب و چگونگی بیماری های قلبی می گوید:برای این که ببینیم بیماری قلبی چیست، باید ساختمان و اجزای آن را بشناسیم . هر یک از اجزای قلب وظایفی به عهده دارند. چنانچه هر کدام دچار اختلال شود، بیماری های خاص خودش را ایجاد می کند. مثلا عروق قلب وکرونر اگر درگیر شوند بیماری های ایسکمیک قلبی که معروف به «حمله قلبی است» اتفاق می افتد.

وی مهم ترین علامت حمله قلبی را درد سینه عنوان می کند ومی افزاید : معمولا مردم وقتی برای دردهای قلبی مراجعه می کنند دستشان را روی سینه شان می گذارند فشار می دهند ومی گویند سینه ام درد می کند در واقع یکی از نشانه های بیماری قلبی درد سینه است.

دکتر نایب زاده به روش های درمان بیماری های قلبی و عروقی اشاره و تصریح می کند:آنژیوگرافی یک روش تشخیصی برای پی بردن به گرفتگی عروق کرونراست. اگرگرفتگی رگ بسیارشدید باشد با بالن و توسط آنژیوپلاستی قابل درمان است . در مواقعی هم اگر با آنژیوپلاستی قابل درمان نباشد بیمار پس از مشاوره با جراح قلب و عمل جراحی سلامتی خود را باز می یابد.البته یک بیمار قلبی باید همیشه تحت نظر باشد وبا مراجعات مکرر ومنظم در تمام طول عمر خود دارو مصرف کند.

وی در باره نقش سلول های بنیادی در درمان بیماری قلبی می گوید :وقتی سکته یا انفارکتوس اتفاق می افتد یعنی یک رگی از عروق تغذیه کننده قلب دچار انسداد می شود و به بافت ماهیچه ها که تغذیه کننده عروق است خون نمی رسد و دچارآسیب غیر قابل برگشت می شود که به آن نکروز می گویند که هر چه گسترده تر باشد، ماهیچه قلب به عنوان پمپ دچار اختلال فانکشن بیشتری می شود و در واقع قسمتی از قلب از بین می رود و دچار نارسایی می شود، یکی از روش هایی که می تواند ازنارسایی قلب پیشگیری کند و باعث اصلاحش شود، سلول های بنیادی است که از طریق آنژیوگرافی یا مستقیم از راه قفسه صدری پوست به داخل ماهیچه قلب می کارند. اما تا این لحظه کاربردهای سلولهای بنیادی که تا چه اندازه موثر باشد کاملا ثابت نشده و نیاز به بررسی و کار بیشتری دارد.

اعظم سادات سیدبرقی - خبرنگارجام جم آنلاین

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوختن درخت طبیعی نیست!

سوختن درخت طبیعی نیست!

در ده روز گذشته، حدود 300 نقطه از اراضی جنگلی آتش گرفته است. شاید بسیاری بگویند این آتش‎سوزی‌ها عمدی است.

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

محدودیت بهداشتی باید اعمال شود

آن زمانی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، محدودیت‎های کسب‌وکار را برداشت و به آنها اجازه بازگشایی داد، نکته‎ مهمی در دستور کار قرار گرفت، اجرایی شدن فاز دوم. بعد از بازگشایی برخی از کسب‏وکارها، کشور وارد فاز دوم شد؛ اعمال محدودیت‌های بهداشتی. محدودیت‎های بهداشتی شامل رعایت فاصله‏گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‎هاست.

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

ظرفیت بازار سرمایه برای تامین منابع مالی دولت

شیوع ویروس کرونا طی شش ماه اخیر باعث شده حدود 80 درصد مشاغل و کسب و کارها تحت تاثیر قرار گیرند و با مسائلی چون تعدیل نیرو، کاهش تولید یا افزایش هزینه‌ها مواجه شوند و گاهی میزان موجودی آنها در انبار افزایش یابد.

حوزه هنری و تحول دیجیتال

حوزه هنری و تحول دیجیتال

با آن کاپشن خاکی رنگ و شال گردنی که همیشه روی صورتش می‌کشد، سوار بر موتور وارد حیاط می‌شود، چرخی دور حوضچه خوشرنگ حوزه می‌زند و کنار دیوار آینه‌کاری شده، موتورش را تکیه می‌دهد، عینک ته استکانی اش را با انگشت بالا می‌دهد و دستی به سبیل سیاهش می‌کشد و می‌رود گوشه پله‌ها کنار قیصر می‌نشیند و با سیگار و چاق سلامتی، صحبت‌شان گل می‌اندازد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر