jamejamsara
سرا کد خبر: ۸۲۸۰۳۷   ۳۱ مرداد ۱۳۹۴  |  ۰۹:۳۶

تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد که دیابت دوران بارداری نه تنها برای مادران بلکه برای پدران نیز خطرناک خواهد بود.

زنگ خطر برای پدران

دیابت دوران بارداری امری مشکل ساز برای زنان باردار است. تقریبا بین ۳ تا ۲۰ درصد بانوان در دوران بارداری به نوع خاصی از دیابت دچار می شوند که اصطلاحا دیابت دوران بارداری نامیده می شود. این نوع از بیماری می تواند موجب شود تا مادران مدتی پس از زایمان با خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ دست و پنجه نرم کنند.

به گزارش مهر، تحقیقات جدید دانشمندان در مرکز سلامتی دانشگاه مک گیل نشان می دهد که دیابت دوران بارداری نه تنها برای مادران بلکه برای پدران نیز خطرناک خواهد بود. این تحقیقات نشان داده است که ابتلای مادر به دیابت دوران بارداری علاوه بر ایجاد خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در آینده برای خود او، برای مردان نیز خطری مشابه را به همراه خواهد داشت.

دکتر «کابری داسگوپتا»، سرپرست این تیم تحقیق، درباره نتایج به دست آمده می گوید: «تحقیقات ما نشان از این داشته اند که بیماری دیابت دوران بارداری نه تنها در زنان بلکه در همسران آنها نیز خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش خواهد داد. البته این خطر در مردان بیشتر بوده و شاهد این هستیم که ۳۳ درصد از مردانی که همسران آنها به دیابت دوران بارداری مبتلا شده بودند، مدتی بعد به دیابت نوع ۲ دچار گشته اند.»

در این تحقیقات ابتدا نتایج تحقیقات مربوط به این بیماری بر پایه توجه به میزان چاقی در افراد مدنظر قرار داده شد و با توجه به نتایج تحقیقاتی در این زمینه که در سال ۲۰۱۴ انجام شده بود، این تیم پژوهش خود را آغاز کردند. در گام بعدی اطلاعات زاد و ولد بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ میلادی مدنظر قرار داده شد. از میان تمامی آمار تولد در این بازه زمانی نیز تعدادی به صورت تصادفی مورد بررسی قرار گرفتند که آمار دقیق آنها، تعداد ۷۸۹۰ مرد را شامل می شد.

بررسی این اطلاعات نشان داد که میزان خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در مردان پس از ابتلای همسرشان به دیابت دوران بارداری، بسیار بالا است. به این ترتیب محققان معتقدند که ابتلای بانوان به دیابت دوران بارداری می تواند یک زنگ خطر برای آقایان باشد تا با اعمال اقدامات مناسب مراجعه به پزشکان بتوانند از ابتلا به دیابت نوع ۲ جلوگیری کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها