«رسول‌زاده» چهره ماندگار بود نه صدای ماندگار

وداع با دوبلور پیشکسوت

مراسم تشییع پیکر احمد رسول زاده دوبلور فیلم های «عمر مختار» و «محمد رسول الله» در خانه سینما برگزار شد.
کد خبر: ۷۵۸۷۰۲
وداع با دوبلور پیشکسوت

مراسم تشییع احمد رسول زاده دوبلور و گوینده پیشکسوت با حضور هنرمندان دوبله، سینما و تلویزیون روز یکشنبه 21 دی ماه در خانه سینما برگزار شد.

از حاضران برنامه می‌توان به حسین عرفانی، محمد مهدی عسگرپور، حجت الاسلام دعایی، منوچهر اسماعیلی، منوچهر والی‌زاده، بهمن هاشمی، گیتی معینی، ایرج رضایی و... اشاره کرد.

نظام‌الدین کیایی صدابردار پیشکسوت اجرای این مراسم را بر عهده داشت و در ابتدا بیان کرد که به پاس احترام به رسول زاده، حضار کلاه از سر بردارند.

وی عنوان کرد: خدا را سپاسگزارم که در عمر خود افرادی مثل رسول زاده را دیدم. خانه سینما متعلق به اهالی سینماست چه در زمانی که در قید حیات هستند و یا نباشند؛ البته جناب رسول‌زاده ظاهرا از این دنیا رفته است وگرنه همواره با ماست.

مادامی که ما صدای رسول‌زاده را می‌شنویم او زنده است

همچنین محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در سخنانی گفت: به واقع سینمای ایران یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان خود را از دست داد. من حدود 27 سال پیش با او همکاری داشتم در آن زمان فیلم‌ها بیشتر دوبله می‌شد و من از نزدیک افتخار همکاری با او را داشتم.

وی افزود: رسول زاده با شور و اشتیاق کار می‌کرد و دقت داشت که نسل بعد از خود را تربیت کند.

تشییع پیکر احمد رسول زاده

مدیرعامل خانه سینما با اشاره به خلق و خوی رسول زاده بیان کرد: همه شهادت می دهند که او الگوی بسیار خوبی برای حرفه‌ای است که در آن کار می‌کرد. مادامی که ما صدایش را می‌شنویم او زنده است و در بین ما وجود دارد.

در ادامه این مراسم حمیدرضا آشتیانی‌پور، رییس انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم پشت تریبون حاضر شد و با اشاره به خصوصیات رسول‌زاده، بیان کرد: سخن گفتن در چنین مجالسی کار سختی است. من از طرف انجمن گویندگان و سرپرستان خدمت خانواده آقای رسول‌زاده، همکاران و همه مردم تسلیت می‌گویم. رسول‌زاده به عنوان یک همکار صنفی، متعلق به ما نبود؛ بلکه به همه مردم تعلق داشت. ما تعداد زیادی رسول‌زاده داریم که در چنین مراسمی حاضر شده‌اند.

ما در مجلس ترحیم هنر حاضر شده‌ایم

آشتیانی‌پور اضافه کرد: احساس من این است که ما هم‌اکنون در مجلس ترحیم هنر حاضر شده‌ایم. امیدوارم این داغ‌ دیدن‌ها موجب شود که یاد چنین افرادی همیشه زنده بماند و ما ویژگی‌ آنها را تداوم بخشیم، چرا که ما جایگزینی برای احمد رسول‌زاده نداریم.

تشییع پیکر احمد رسول زاده

در ادامه، منوچهر اسماعیلی گوینده پیشکسوت در حالی که بغضش شکسته بود پشت تریبون قرار گرفت و بیان کرد: من حال خوبی ندارم چراکه پدر ما از دست رفت.

برگ اول شناسنامه عرصه دوبله و گویندگی از دست رفت

وی ادامه داد: برگ اول شناسنامه عرصه دوبله و گویندگی از دست رفت، حالا چه می‌توانیم بکنیم؟ تنها باید تحمل کنیم و من به خانواده و همسر او این واقعه را تسلیت می گویم.

همچنین محمد سریر عضو هیات مدیره خانه سینما با اشاره به ویژگی‌های احمد رسول‌زاده، عنوان کرد: او غمخوار انسان ها بود و شخصیت‌های بسیاری در سینما با صدای او درخشیدند.

تشییع پیکر احمد رسول زاده

وی با اشاره به حضور رسول‌زاده در هیات داوری، عنوان کرد: در سال‌های بسیار دور که رسول‌زاده در هیات داوری حضور داشت، حضورش عین عدل و انصاف بود و همه از او تبعیت می‌کردند. درواقع همه او را شخصیتی می‌دانستند که با حضورش روابط انسانی را برقرار می‌کند و وجودش باعث آرامش است.

بخشی از تمام حضور یک بازیگر، صداست

سریر اضافه کرد: شاید ظرفیت‌های جسمی او باعث شده بود، اما هنوز بسیاری از ظرفیت‌های روحی و معنوی او آشکار نشده بود.

عضو هیات مدیره خانه سینما با بیان اینکه رسول‌زاده به بخش‌هایی از سینما جان می‌داد، بیان کرد: من هیچ‌گاه با کلمه گویندی و صداپیشگی کنار نیامدم، چرا که فکر می‌کنم بخشی از تمام حضور یک بازیگر، صداست.

وی در پایان بیان کرد: حضور رسول‌زاده برای ما غنیمت بود و فقدانش باعث تاسف است. چنین انسان‌هایی باید بمانند و من فکر می‌کنم وقتی ما صدای رسول‌زاده را می‌شنویم، انسانیت او همواره با ماست.

تشییع پیکر احمد رسول زاده

در ادامه این مراسم ناصر ممدوح، دیگر گوینده پیشکسوت پشت تریبون قرار گرفت و یادآور شد: من نمی‌دانم درباره استاد بزرگم چه باید گفت. من در کنار وی زندگی کردم و یاد و خاطره‌اش همیشه در قلب من است.

وی با بیان اینکه فقدان رسول‌زاده درد بزرگی است، اظهار کرد: ما از این بزرگان در جامعه دوبلاژ کم داریم؛ به گونه‌ای که تعدادشان به انگشتان یک دست هم نمی‌رسد و متاسفانه شاهد از دست دادن تک تک آنها هستیم.

هنر دوبله ایران و هنر ایران یتیم شد

این گوینده پیشکسوت ادامه داد: رسول‌زاده نه تنها چهره و صدای ماندگاری داشت، بلکه انسانی فرهیخته، مهربان و متواضع بود که همیشه بر لبش لبخند داشت.

حسین عرفانی، دوبلور پیشکسوت سینما و تلویزیون با تاکید بر اینکه هنر دوبله ایران یتیم شد، با بغض گفت: درواقع هنر ایران یتیم شد.

وی در سخناتی کوتاه بیان کرد: همچنان که دختر رسول‌زاده در کنار پیکر پدرش به او خطاب کرد که مثل گل بوده است، من هم باید بگویم که او به واقع همچون گل بود.

تشییع پیکر احمد رسول زاده

بسیاری از دوبلورها شاگرد رسول زاده بودند

محمود قنبری، استاد صداپیشه سینما و تلویزیون با بیان اینکه ما صدای بزرگی را از دست دادیم، تصریح کرد: او صدای لطیفی داشت، از تئاتر آمده بود و استاد مسلم دوبله بود؛ به گونه‌ای که بسیاری از دوبلورها شاگرد او بودند.

وی با اشاره به یکی از سفرهای خود با رسول‌زاده، اظهار کرد: من در سال 77 در سفر به خانه خدا، در کنار او بودم و 20 روز تمام از وی فیض بردم. رسول‌زاده اهل شعر، حافظ و مولانا بود و همچنین مرد شریفی در زندگی و در همکاری با دوستانش بود.

در این مراسم ایرج رضایی، پیشکسوت عرصه صداپیشگی و گویندگی با اظهار تاسف، بیان کرد: من در راهی که به این مراسم می‌آمدم، به 55 سال کار دوبله فکر می‌کردم. رسول‌زاده همچون معلمی دلسوز بود که این حرفه را به شاگردان می‌آموخت.

رسول زاده برای کارش غصه می خورد

وی ادامه داد: این یک حقیقت است که وقتی یک فیلم دوبله می‌شد، تمام توجه او معطوف به کار بود. او به هستی، آبرو و اعتبار خود و ما فکر می‌کرد و برای کار خود غصه می‌خورد. اگر چنانچه او تپق می‌زد، ناگهان فرو می‌ریخت. متاسفانه او مُرد و الله که مُرد.

تشییع پیکر احمد رسول زاده

این مدیر دوبلاژ شعری را که خطاب به رسول‌زاده سروده است، خواند که با این مطلع آغاز می‌شود:

«زدی بر بوم عشق رنگ جدایی/ نیاید چون صدای تو صدایی

صدایت عشق، صدایت مهر و عرفان/ زمینی بود، کنون شد آسمانی»

در پایان این مراسم نوه احمد رسول‌زاده پشت تریبون قرار گرفت و بیان کرد: من از خانه سینما که مجری این مراسم بود، تشکر ویژه دارم.

وی در این مراسم متنی را خطاب به پدربزرگ خود خواند که این گونه آغاز می‌شد: احمد، رسول، «محمد» و «عمر مختار» اینها واژگانی مرتبط با توست.

نوه رسول‌زاده با اشاره به اینکه او در روز ولادت پیامبر (ص) از دنیا رفت، عنوان کرد: پدربزرگ تو خیلی چیزها به ما آموختی از جمله عشق به کتاب، موسیقی، انسان دوستی، صبر و جدی نگرفتن ناملایمات دنیا. تو واقعا مردی برای تمام فصول بودی و مبارز همچون عُمر مختار. می‌دانم که این اواخر سختی‌هایی کشیدی و با اینکه در محاصره بیماری بودی، زبان به گله نگشادی. بهترین تشبیه صدای تو همان است که محمد صالح علا گفت که صدایت طنین سمفونی شماره 9 بتهوون را دارد.

سه‌شنبه 23 دی ماه ساعت 15 الی 16:30 مراسم ختم این دوبلور و گوینده پیشکسوت در مسجد حجت ابن الحسن (ع) واقع در سهروردی شمالی برگزار خواهد شد.

تشییع پیکر احمد رسول زاده

در این مراسم حجت‌الاسلام دعایی نماز میت را بر پیکر رسول‌زاده خواند.

پیکر این هنرمند در پایان مراسم به سمت قطعه هنرمندان در بهشت زهرا تشییع شد.

انجمن بازیگران سینمای ایران به مناسبت درگذشت این دوبلور پیشکسوت پیامی بدین شرح داد:

«بازگشت همه به سوی اوست

تصویر بازیگران سینمای کشورمان همواره با صدا و نوای گرم و دلنشین گویندگان فیلم همراه بوده و ثبت گردیده است.

در کمال تاسف و تالم هنرمند پیشکسوت و توانا استاد احمد رسول زاده چهره و صدای ماندگار تاریخ سینمای ایران از میان ما رفت.

شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران درگذشت این هنرمند بزرگ را به خانواده محترم ایشان، اعضای محترم انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم،‌ سینماگران و تمام هم وطنان هنردوست تسلیت عرض می نماید.» (خبرگزاری مهر)

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها